Dbaj o klimatyzację i dbaj o zdrowie


2016-07-12
Sprawny osuszacz klimatyzacji znacznie podnosi komfort jazdy. Nieodpowiednia eksploatacja klimatyzacji może jednak prowadzić do powstania poważnych problemów. O czym warto pamiętać?

Sprawny osuszacz klimatyzacji znacznie podnosi komfort jazdy. Nieodpowiednia eksploatacja klimatyzacji może jednak prowadzić do powstania poważnych problemów. O czym warto pamiętać?

Dlaczego należy czyścić klimatyzację

Klimatyzacja samochodowa to prawdziwe dobrodziejstwo XXI wieku. Nie każdy wie jednak, że do utrzymania jej w dobrej kondycji potrzebne są regularne kontrole oraz systematyczna wymiana zużytych elementów systemu obiegu powietrza. Sprzętem, który należy sprawdzać stosunkowo często, jest osuszacz klimatyzacji. Ta część układu klimatyzacyjnego jest odpowiedzialna za pochłanianie szkodliwej wilgoci, stanowiącej przyczynę powstawania problemów z jakością nawiewu. Stan osuszacza należy regularnie kontrolować, co pozwoli na skuteczne zapobieganie zagrzybieniu, a w konsekwencji – nieprawidłowemu działaniu klimy. Oznaką nieprawidłowości może być między innymi charakterystyczny zapach wydobywający się z kratek wentylacyjnych, a także obniżenie wydajności układu. W takiej sytuacji warto udać się do profesjonalnego serwisu, który naprawą i przeglądem układu chłodzącego zajmuje się od lat. Powierzenie samochodu w ręce doświadczonych fachowców to najpewniejszy i najwygodniejszy sposób na uniknięcie ewentualnych błędów oraz bezpieczną i trafną diagnostykę problemu.

Czym grozi „zagrzybienie”

Wilgotne środowisko systemu chłodzącego byłoby doskonałym miejscem rozwoju różnorakich bakterii i mikrobów. Takiemu zjawisku zapobiega jeden z elementów układu, którego rolą jest osuszanie wilgotnego powietrza, a zarazem redukcja warunków sprzyjających powstaniu problemu. Nie należy go bagatelizować, gdyż nieprzyjemna woń nie tylko wywołuje dyskomfort użytkowników pojazdu, lecz również może wpływać negatywnie na stan ich zdrowia. W najgorszej sytuacji znajdują się alergicy, lecz dla każdego oddychanie zagrzybionym powietrzem przez dłuższy czas może przyczynić się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego.

Innym problemem wynikającym ze złego stanu osuszacza jest zmniejszenie wydajności układu klimatyzującego lub nawet jego całkowita blokada. Wtedy próba zwiększania mocy wentylatora może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie komponentów systemu chłodzenia, a w skrajnym wypadku doprowadzi do ich awarii.

Warto regularnie odwiedzać warsztat samochodowy, gdyż właściwa profilaktyka zapobiegnie poważniejszym i bardziej kosztownym w naprawie uszkodzeniom.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl