Dla kogo Venture Capital?
Venture Capital to rozwiązanie skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, które działają na wzrostowym rynku i dzięki finansowaniu ze strony funduszu mają duże szansę dołączyć do grona liderów w swojej branży.
Kapitał wysokiego ryzyka przeznaczony jest dla spółek, które funkcjonują na rynku, mają sprawdzony model działania i duży potencjał wzrostu.
W związku z tym przedsiębiorcy startujący dopiero ze swoim biznesem, powinni zwrócić się raczej do instytucji prowadzących inkubatory bądź fundusze seed capital, czyli inwestujących w przedsięwzięcia we wczesnych etapach rozwoju.
Poszczególne fundusze VC mają własną politykę inwestycyjną, która preferuje wybrane branże, regiony lub etapy rozwoju przedsiębiorstw.
Najczęściej jednak inwestorzy „lubią" inwestycje w nowe technologie: informatykę, Internet, telekomunikację jak również w biotechnologie i innowacyjne firmy farmaceutyczne, prowadzące badania na temat nowych sposobów leczenia chorób. Wynika to z prostej przyczyny, a mianowicie zarządzający funduszami widzą w tych perspektywicznych branżach wysoki potencjał wzrostu. Potwierdzają to sami zarządzający.
„Od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój spółek działających w obszarze nowych technologii, które po wyjściu z okresu inkubacji odczuwają potrzebę wsparcia kapitałowego i organizacyjnego. OneRay Investment SA poza wsparciem kapitałowym chce zapewnić, w oparciu o wieloletnie doświadczenie grupy Surfland, wsparcie biznesowe oraz możliwość wspólnej weryfikacji planowanych zamierzeń." - mówi Bogusław Bartoń, Prezes OneRay Investment SA.
Należy przy tym dodać, że działalność w jednej z wymienionych wyżej branż nie jest warunkiem aby Venture Capital się nami zainteresował. Istnieje szereg przypadków wziętych z rodzimego rynku, gdzie fundusz inwestował w atrakcyjne projekty z innych, bardziej tradycyjnych branż, na przykład handlowej, produkcyjnej, usługowej, finansowej czy dóbr konsumpcyjnych.
Każdy fundusz ma też określoną minimalną i maksymalną wielkość środków, które jest w stanie zainwestować w dane przedsięwzięcie. To samo tyczy się okresu trwania zaangażowania poszczególnych VC. W zależności od polityki inwestycyjnej funduszu, wielkości te mogą się znacznie od siebie różnić.
VC na tle „konkurencji"
Tego typu przedsięwzięcia są obarczone dosyć dużym ryzykiem, dlatego ich pomysłodawcy często napotykają problemy z uzyskaniem finansowania w banku. Szczególnie teraz kiedy banki tłumaczą się niską płynnością na rynku międzybankowym oraz dużymi stratami spowodowanymi przez kryzys finansowy. Oczywiście poza kredytem pozostają nam środki pożyczone od rodziny bądź znajomych, aczkolwiek ich wysokość zazwyczaj starcza co najwyżej na rozpoczęcie działalności, a nie na jej rozwój.
Można też ubiegać się pozyskanie inwestora branżowego bądź spróbować upublicznić spółkę wprowadzając ją na giełdę. W przypadku pierwszego rozwiązania wiąże się to z dostosowaniem działalności przedsiębiorstwa do jego celów oraz potencjalną utratą kontroli nad firmą. Natomiast w przypadku chęci przeprowadzenia IPO (Initial Public Offering) na przeszkodzie małym i średnim przedsiębiorstwom stoją nie tylko wysokie koszty, ale również liczne formalności jakie należy spełnić i związana z nimi czasochłonność działań.
Fundusze wysokiego ryzyka na tym tle jawią się niezwykle atrakcyjnie. Z jednej strony dysponują środkami, które w zupełności wystarczą na rozwój działalności, a przy okazji nie wymagają tylu formalności co w przypadku kredytu bankowego czy przeprowadzenia IPO. Ponadto inwestorzy VC nie mają skłonności do przejmowania stanowisk kierowniczych w spółkach, tak jak to wygląda w przypadku inwestora branżowego. Przedstawiciele funduszu są zazwyczaj inwestorami pasywnymi. Zajmują miejsca w radach nadzorczych, monitorują wyniki spółki i ich zgodność z przyjętymi planami.
Co jest ważne dla inwestora?
Dla inwestorów VC ważniejsza od historii kredytowej przedsiębiorstwa jest innowacyjna, a przy tym realna wizja firmy, której gwarantem realizacji będzie solidny zespół menedżerski. Dlatego inwestorzy VC szukają firm, które:
- mają dobrą kadrę kierowniczą,
- mają lepszą niż konkurenci ofertę produktów/usług lub przewagę technologiczną,
- działają na wzrostowym rynku,
- mają potencjał aby rozwijać się szybciej niż ich branża,
- posiadają znaczny udział w rynku.
Zatem jeśli firma wyróżnia się kompetentną kadrą zarządzającą to, tak naprawdę według specjalistów żadne wyzwanie nie stanowi dla niej bariery. Paradoksalnie staje się ono kolejnym etapem na ścieżce wzrostu. „Doświadczony i odpowiednio wykwalifikowany management to mocny fundament, na bazie którego można stworzyć firmę, gwarantującą duży zwrot z zainwestowanego kapitału" - potwierdza Bogusław Bartoń, prezes OneRay Investment SA.
Dla dobrych menedżerów współpraca z inwestorem VC może okazać się życiową szansą. Gdy firma się rozwija, dyrektor małej spółki staje się dyrektorem dużej spółki, a dzięki opcjom lub udziałowi w wykupie menedżerskim, z najemnego pracownika może stać się współwłaścicielem.
Ponadto jeśli firma ma już choć jeden produkt bądź usługę którą udało jej się wypromować na rynku, VC prędzej dostarczy jej kapitału na dalszą ekspansję. Szansę zainteresowania funduszy VC zwiększa też działanie w branżach, dla których przewiduje się rosnący udział w rynku. Na mniej perspektywicznych rynkach znalezienie inwestora nie jest niemożliwe aczkolwiek, szanse na jego pozyskanie maleją.
Mając na względzie wymienione wyżej kryteria, względem których inwestorzy kierują się przy wyborze inwestycji, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nasz projekt spotka się z zainteresowaniem inwestora. Dodatkowo znając preferencje inwestycyjne konkretnego funduszu, unikniemy błądzenia w gąszczu różnorakich instytucji, które z góry nie będą zainteresowane naszym pomysłem. Dlatego zanim wybierzemy się do któregoś z funduszy, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się ze specyfiką działania każdego z nich. Głównym źródłem informacji o na temat VC jest Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, jednak należy pamiętać o tym, że istnieją fundusze VC niezrzeszone w PSIK. Dlatego jeśli interesuje na pełen obraz rynku, informacji należy szukać na serwisach internetowych poświęconych tematyce inwestycji kapitałowych np. w dziale Venture Capital serwisu finansowego IPO.pl
Autor: Rafał Pałgan, redaktor portalu IPO.pl
Nadesłał:
ap
|