Dofinansowane z UE szkolenia realizowane przez Comarch kluczem do sukcesu
Projekt „Uwalniamy Wiedzę” Centrum Szkoleniowego Comarch jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny, który ma za zadanie stymulować rozwój zasobów ludzkich w krajach UE.
Jakie wymierne zyski może uzyskać firma z inwestycji w swoich pracowników?
W. CZEREPAK: Jeżeli miarą sukcesu w biznesie jest wzrost sprzedaży, to możemy się pochwalić, że aktywnie pomagamy taki sukces osiągnąć. Projekt szkoleń dofinansowanych prowadzimy od początku 2009 i kończymy w tym roku. Firmy, które zainwestowały najwięcej w szkolenia swoich pracowników (wg naszego TOP25), jednocześnie osiągnęły średnio wzrost sprzedaży w wybranych obszarach nawet o 250% w porównywalnych okresach pierwszego półrocza 2009 i 2010. To najbardziej mierzalny zysk. W takich wynikach mają swój udział nasze szkolenia, bo przekazujemy kompleksowe kompetencje służące działom handlowym, wdrożeniowym i technicznym naszych partnerów.
Które szkolenia cieszą się większą popularnością - te związane z obsługą konkretnych rozwiązań technologicznych czy te, które rozwijają umiejętności interpersonalne? Dlaczego się tak dzieje?
W. CZEREPAK: Nie ma znaczącej różnicy w popycie na te szkolenia. Patrząc na ofertę, widać, że tematów szkoleń technologicznych jest więcej. To dlatego, że nowoczesne systemy do zarządzania przedsiębiorstwami dotykają wielu obszarów działania firmy, a my przekazujemy kompetencje z każdego modułu systemów ERP. Często jest to wiedza niszowa, której potrzebują wybrani konsultanci naszych partnerów. Jednocześnie każdy partner potrzebuje dobrych sprzedawców - i my wspieramy ich zarówno od strony kompetencji sprzedażowych, jak i umiejętności prezentowania najnowszych systemów ERP.
Kto chętniej przysyła swoich pracowników na szkolenia - małe czy średnie przedsiębiorstwa? Czym to może być spowodowane?
W. CZEREPAK: Wszyscy chętnie przysyłają. Atrakcyjna treść i cena robią swoje. We wspomnianym TOP25 dominują firmy średnie, bo maja najwięcej pracowników. Ale w zestawieniu indywidualnym na górze są pracownicy małych firm - dla nich to duża szansa i wykorzystują ją. Najaktywniejsi byli w ciągu tego roku na 22 szkoleniach - cały zespół projektu czuje się wyróżniony - stworzyliśmy coś, co jest potrzebne.
Jakie pytania bądź komentarze dotyczące zarówno strony merytorycznej, jak i technicznej szkoleń najczęściej padały ze strony uczestników zarówno w trakcie trwania szkoleń, jak i już po ich zakończeniu?
W. CZEREPAK: Najczęściej są to wskazania nowych tematów szkoleń i tym potrzebom nieustannie próbujemy sprostać. Zaczynaliśmy od 72 tematów szkoleń, dziś na liście jest 108 i już w kolejce są następne. Szkolenia dofinansowane rządzą się swoimi prawami i niektóre z elementów, np. związane z dokumentacją muszą pozostać takie same - choć niektórzy na to narzekają.
Jakie elementy są niezbędne w szkoleniach tego typu, aby mogły one skutecznie i efektywnie rozwijać umiejętności pracowników?
W. CZEREPAK: Prowadzimy zajęcia warsztatowe - żadnych wykładów i pogadanek. Dlatego najważniejsze są kompetencje trenerów. Trener musi uczyć aktywnie i zachęcać uczestników do poszukiwań najlepszych rozwiązań. Jeżeli uczestnik będzie aktywny na szkoleniu to później poradzi sobie z każdym zadaniem.
Jak ocenia Pan zaangażowanie i nastawienie uczestników do przeprowadzanych szkoleń?
W. CZEREPAK: Najwięcej motywacji mają ci, którzy albo zetknęli się z konkretnym problemem albo mają jasną wizję swojego rozwoju i szukają odpowiedniej wiedzy. Wspomniane wcześniej statystyki indywidualnego uczestnictwa mówią wprost, że w naszej ofercie oba typy uczestników mogą znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.
W jakiej formie odbywają się szkolenia? Czy są również prowadzone szkolenia przez Internet, tzw. e-lerningowe?
W. CZEREPAK: Tak oczywiście mamy ofertę 11 szkoleń e-learningowych, które są dobrą formą uzupełniającą wiedzę z wybranych obszarów. Zapewniają uczestnikom komfort miejsca i czasu - naturalnie chcemy, aby były zachętą do czegoś więcej i jak pokazują doświadczenia tak się właśnie dzieje. E-learning to taka szybka wersja szkolenia, ale w przypadku działania na żywych systemach informatycznych często jest tylko wstępem do zajęć warsztatowych. E-learning świetnie się sprawdza jako odświeżenie wiedzy i jej uzupełnienie - jest tani i łatwo dostępny. Teraz właśnie kończymy nowe wersje szkoleń związane z wydaniem nowej wersji systemu Comarch Optima2010.
W jakich miastach są realizowane szkolenia?
W. CZEREPAK: Lista jest długa - robiliśmy dotychczas w 18 miastach Polski. To, co jest bardzo ważne o miejscu decyduje frekwencja, jeżeli na szkolenie zbierze się 10 uczestników z jednej lub wielu firm, to my postaramy się to szkolenie tam zorganizować.
Jakie warunki trzeba spełniać by wziąć udział w szkoleniach realizowanych w ramach projektu i otrzymać dofinansowanie?
W. CZEREPAK: Projekt z racji dofinansowania z UE jest precyzyjnie skierowany do firm z branży IT, zajmujących się wdrażaniem systemów ERP. Z precyzyjnym opisem najlepiej się zapoznać na stronie www.uwalniamywiedze.comarch.pl, w razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z biurem projektu - email: pokl.msp@comarch.pl
Jakie nowe rodzaje szkoleń czekają na uczestników tej jesieni i kiedy upływa termin zapisów?
W. CZEREPAK: Z nowości to przede wszystkim nowe szkolenia na temat najnowszych wersji systemu Comarch Altum 5.2; z modułów mobilnej sprzedaży i Pulpitu Kontrahenta w Comarch CDN XL oraz szkolenia z aspektów prawnych umów IT i marketingu. Warte uwagi będą nowe wersje szkoleń e-learningowych poświęconych Comarch Optimie 2010. Kończymy projekt w grudniu, potem będziemy nadal realizować szkolenia, nie będą już jednak tak atrakcyjne cenowo.
Nadesłał:
pawel.kozyra@comarch.pl
|