Duże zmiany w obrocie gotówkowym na polskim rynku


Duże zmiany w obrocie gotówkowym na polskim rynku
2018-07-09
NCR Polska Sp. z o. o. jako jedyny dostawca na polskim rynku z sukcesem zakończyła testy maszyn samoobsługowych, zgodnie z najnowszymi wymogami NBP. Dzięki temu maszyny producenta będą brały czynny udział w poprawie jakości pieniądza na polskim rynku.


Narodowy Bank Polski, by zadbać o wartość pieniądza, jego jakość i bezpieczeństwo, wprowadza standaryzację procesów i dostosowuje rynek polski do procedur funkcjonujących w Unii Europejskiej. W tym celu 1 lipca 2018 r. wchodzi w życie Zarządzenie Prezesa NBP Nr 19/2016, które dotyczy sposobu i trybu przeliczania, sortowania, pakowania i oznaczania opakowań banknotów i monet oraz wykonywania czynności związanych z zaopatrywaniem banków w te znaki. Działania w celu przygotowania banków i firm obsługujących gotówkę do jego wdrożenia są podejmowane już od 2014 roku.


Firma NCR, jako pierwsza przeszła testy maszyn samoobsługowych, które zostały dostosowane do Zarządzenia w zakresie poprawnego rozpoznawania i zatrzymywania banknotów fałszywych oraz sortowania banknotów różnej jakości obiegowej. Dzięki temu maszyny NCR będą teraz brać czynny udział w misji NBP, która ma na celu poprawienie jakości pieniądza na rynku. Modele pomyślnie przetestowanych urządzeń do obsługi banknotów są opublikowane przez NBP.
Zrealizowane testy wpisują się w szereg działań podejmowanych w celu dostosowania Polski do standardów GS1 w obszarze sprawności i bezpieczeństwa przepływu gotówki, spełnienia kryteriów jakości obiegowej banknotów,  umożliwienia odprowadzania banknotów i monet do NBP w jednym strumieniu, standaryzacji zawartości opakowań banknotów pobieranych bądź odprowadzanych do NBP czy wprowadzenia nowych opakowań banknotów.    Nadesłał:

HK
http://hkstrategies.com/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl