Dziecko w Sieci


2009-09-02
Twój mały zuch jest ciekawy świata, a wirtualna rzeczywistość wciąga go bez końca? Pamiętaj, że Internet to nie tylko źródło rozrywki oraz informacji, ale także niebezpiecznych zagrożeń.

Wirusy, trojany, backdoory oraz niemoralne i wulgarne strony to tylko niektóre przykłady niebezpieczeństw na jakie narażeni są mali użytkownicy Internetu.

 

Świat nie do końca kolorowy

Dzieci są ciekawe otaczającej je rzeczywistości. Obecnie, już nawet kilkulatki, które ledwo nauczyły się rozpoznawać litery, z powodzeniem radzą sobie z obsługą komputera, dorównując w tym względzie uczniom szkoły podstawowej. Sieć to jednak nie tylko przestrzeń, gdzie maluch znajdzie wciągające gry i zabawy. Fanatycy wirtualnego świata zamiast ulubionej muzyki lub gry mogą ściągnąć na komputer złośliwe oprogramowanie, które wyrządzi nieodwracalne szkody na niezabezpieczonym niczym sprzęcie. Jak wskazują naukowcy z laboratorium G Data Software najpopularniejsze infekcje krążące w Sieci to  wirusy, robaki, spyware, konie trojańskie oraz backdoory. Programy te można nieświadomie pobrać z Internetu ściągając zainfekowany plik lub otwierając zainfekowaną stronę. Równie często fałszywe linki rozsyłane są użytkownikom komunikatorów internetowych (np. Gadu - Gadu) w formie tak zwanych „łańcuszków” lub przesyłane jako SPAM na skrzynkę e-mail. Zgoła inne zagrożenie stanowią pozostali Internauci. Podszywający się pod kogoś innego użytkownicy Sieci, bazują na dziecięcej łatwowierności i otwartości. Tego typu wirtualne kontakty bardzo często pociągają za sobą tragiczne konsekwencje. 

 

Jak uniknąć zagrożeń?

By twój maluch mógł bezpiecznie poruszać się po Internecie, musisz nauczyć go kilku ważnych zasad.

Po pierwsze absolutnie zabronione jest wpisywanie swoich danych personalnych (imię, nazwisko, adres) na nieznane strony lub przekazywanie ich innym użytkownikom Sieci. Mali Internauci nie powinni również umawiać się na spotkania z “kolegami” poznanymi w wirtualnej rzeczywistości. Przestrzegaj dziecko przed wchodzeniem na nieznane sobie strony oraz otwieraniem linków nadsyłanych z nieznanych adresów mailowych lub anonimowych użytkowników komunikatorów internetowych. Dziecko nie powinno również korzystać bez twojej wiedzy i  zgody z serwisów umożliwiających płatności online. Warto również wprowadzić zasadę, że każde pobranie pliku z Internetu (nawet z pozoru bezpiecznej gry) powinno być konsultowane z osobą dorosłą. Dobrym pomysłem jest również wskazanie kilku portali, z których dziecko może samodzielnie i bezpiecznie korzystać. Pozostałe strony mogą być otwarte tylko po wyrażeniu na to zgody przez jednego z opiekunów.

 

Co możesz zrobić?

Czasami jednak sama rozmowa nie wystarcza. W sieci pełno jest fałszywych stron, które imitując “bezpieczne serwisy” zachęcają użytkowników do odwiedzenia strony czy nawet pobierania plików. W efekcie nasz komputer może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowanie, które nie tylko spowoduje obniżenie wydajności sprzętu, ale również może doprowadzić do tego, że cyberprzestępcy przejmą pełną kontrolę nad systemem, zdobywając tym samym nasze prywatne dane służące między innymi do logowania się na konta bankowe. Inne zagrożenie stanowią portale przedstawiające niemoralne lub wulgarne treści, propagujące przemoc oraz agresję. By uchronić dziecko przed tego typu witrynami możesz skorzystać z pomocy...antywirusa. Doskonały przykład stanowi tu program TotalCare 2010 marki G Data, który zapewnia kompleksową ochronę bez negatywnego wpływu na wydajność sprzętu. Panel rodzica umożliwia ustawienie parametrów wirtualnej kontroli w taki sposób, że system będzie skutecznie blokował strony o niewskazanej dla dzieci treści. Dodatkowo wersja G Data AntiVirus + Firewall  blokuje groźne połączenia nie tylko przychodzące, ale również wychodzące z komputera.

  Co więcej, zabezpieczenie się za pomocą skutecznego antywirusa pozwala na bezpieczne korzystanie z gier on-line, wykonywanie płatności za pomocą Internetu oraz uniknięcie ataku hakerów. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić zdrowego rozsądku oraz przezorności, tak istotnych podczas korzystania z Internetu.

Nadesłał:

G Data Software
http://www.gdata.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl