Dziewczyny na politechniki
23 kwietnia uczelnia otwiera podwoje dla wszystkich dziewcząt, uczennic szkół ponadgimnazjalnych – zdecydowanych na to, że będą kiedyś inżynierami i tych niepewnych przyszłości.
Będzie można budować z tektury skomplikowane konstrukcje, dowiedzieć się jak zrobić rubin z proszku, stanąć za sterem statku i dokonać kontrolowanego wybuchu w laboratorium chemicznym. Zapisy do 21 kwietnia!
Szeroko otwieramy drzwi laboratoriów. Przygotowaliśmy 25 spotkań, głównie w formie praktycznych ćwiczeń, podczas których żeńska część kadry dydaktycznej i studentki poprowadzą zajęcia specjalnie dla uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Z uwagi na wielkość laboratoriów, na zajęcia należy się wcześniej telefonicznie zapisać. Rejestrację kończymy 21 kwietnia. Bez ograniczeń podwoje otworzy „Kwadratowa". Panie z rekrutacji odpowiedzą na każde pytanie, a studentki opowiedzą o tym, jak się żyje w męskim świecie nauk technicznych i ścisłych. W samo południe z dziewczynami spotkają się zaś na politechnicznym dziedzińcu - prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.
W roku 1904, w pierwszym roku działania politechniki w Gdańsku, naukę rozpoczęło 189 studentów i 231 wolnych słuchaczy. W tym gronie nie było ani jednej kobiety! Dziś dziewcząt jest 7298, stanowią 33,6 proc. wszystkich studentów PG. Mogłoby być więcej. Wierzy w to sam rektor!
- Nowoczesny inżynier powinien doskonale radzić sobie z wieloma interdyscyplinarnymi, problemami wymagającymi sporej wyobraźni, dużej intuicji oraz szerokiego spojrzenia na nowe zagadnienia. Jak powszechnie wiadomo, kobiety wykazują większe predyspozycje do tego typu umiejętności niż mężczyźni - twierdzi prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. - Projektowane systemy i urządzenia są tym ciekawsze i tym użyteczniejsze, im więcej serca i zaangażowania poświęcono ich wytworzeniu. Któż może zrobić to lepiej niż kobiety!
To II druga edycji akcji „Dziewczyny na politechniki". 23 kwietnia uczelnie techniczne w całej Polsce otworzą swoje podwoje dla pań. Podobne akcje organizowane są od kilku lat w innych krajach europejskich (Girls' Day w Niemczech, Austrii, Szwajcarii) i Stanach Zjednoczonych (Women in Engineering). Nie wykluczone, że również w wyniku takich przedsięwzięć odsetek kobiet podejmujących wyzwanie studiowania na uczelniach technicznych znacząco rośnie. Na naszej uczelni przyjęliśmy w roku akademickim 2008/2009 o 33 proc. więcej kobiet niż w roku poprzednim!
Zeszłoroczna inicjatywa spotkała się na Pomorzu z dużym zainteresowaniem. Politechnikę Gdańską odwiedziło wówczas ponad 300 dziewcząt. Wierzymy, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej!
PROGRAM
9-15
Żeńska część kadry dydaktycznej i studentki poprowadzą zajęcia specjalnie dla uczennic szkół ponadgimnazjalnych.
Miejsce: Kampus PG
■ Pełen program znaleźć można na uczelnianej stronie internetowej: www.pg.gda.pl
■ Rejestracja telefoniczna do 21 kwietnia 2009, wtorek
tel. 0-58/347 29 16 / poniedziałek-piątek / godz. 9.00-14.00
UWAGA! Na zajęcia należy się zapisać. Obowiązuje kolejność zgłoszeń!
10-15
Kawiarnia „Dziewczyny na politechniki"
Miejsce: Akademicki Klub PG „Kwadratowa"
■ Dziewczyny z rekrutacji odpowiedzą na wszystkie trudne pytania
■ Panie z Biura Karier Studenckich zdradzą, jakie są oczekiwania pracodawców
■ Studentki podpowiedzą, jak na uczelni aktywnie spędzać wolny czas
12.00
Dziewczyny witajcie na politechnice!
Miejsce: Dziedzińcu Południowym Gmachu Głównego
Spotkanie z prof. Barbarą Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Henrykiem Krawczykiem, rektorem PG
Kontakty
■ dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska, Wydział Chemiczny, 28 lat, na koncie 21 publikacji w prestiżowych zagranicznych czasopismach, laureatka Nagrody Prezydenta Gdańska im. Jana Uphagena dla naukowca, który może pochwalić się znacznym dorobkiem, choć nie ukończył jeszcze 30 roku życia, tel. 0500/31 97 19, e-mail: anna@urethan.chem.pg.gda.pl
■ dr inż. Beata Świeczko-Żurek, Wydział Mechaniczny (poprowadzi w ramach dziewczyńskiej akcji zajęcia: „Magazyn części zamiennych, implanty w roli głównej"), tel. 0607/574 878
■ Urszula Nalazek, studentka IV roku architektury i urbanistyki, Wydział Architektury, BEST Gdańsk, Międzywydziałowe Koło Naukowe Technika dla Człowieka (tworzą internetową mapę kampusu dla niepełnosprawnych), tel. 0500/269 693, e-mail: urszula.nalazek@best.gdansk.pl
■ Monika Lewińska, studentka IV roku bioptechnologii, Koło Studentów Biotechnologii (poprowadzi w ramach dziewczyńskiej akcji zajęcia: „Chemia bez tajemnic"), tel. 0503/098 451
■ Magdalena Gaca, studentka II roku oceanotechniki i okrętownictwa, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, zastępca przewodniczącego Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej ds. kultury i sportu (jedyna dziewczyna w składzie samorządu), tel. 0661/146 918, e-mail: magdalenagaca@o2.pl
Nadesłał:
ap
|
Wasze komentarze (2):
-
pey , 2009-05-04 13:09:10
Standardowo, nie tylko tam tak jest!
-
MartiMed , 2009-05-03 13:55:09
A zwróciliście uwagę, ze na amerykańskich filmach doktorat z fizyki kwantowej lub innej równie skomplikowanej dziedziny mają najładniejsze dziewczyny?