e-konto? e-edukacja? e-book? e-aktywacja!


e-konto? e-edukacja? e-book?   e-aktywacja!
2010-12-06
Trudno jest nam dziś wyobrazić sobie codzienność bez Internetu. Dlaczego zatem pozwalamy na to, by tak wiele osób wciąż nie potrafiło poruszać się po sieci? Okazuje się, że ponad 10 milionów Polaków w wieku dojrzałym nie korzysta z możliwości cyfrowego świata. Wesprzyjmy naszych rodziców i dziadków!

W Polsce 95% licealistów korzysta regularnie z Internetu i prawie wszyscy mają w domu komputer z dostępem do niego.

 

Fakt, że 50-latkowie, nie korzystają z dobrodziejstw Internetu zatem nie wynika z braku dostępu do komputera i Internetu, ale przede wszystkim z braku umiejętności korzystania z nich. Internet to możliwość zrobienia zakupów, zapłacenia rachunków, sprawdzenia aktualnych wydarzeń kulturalnych, czy też zaplanowania podróży w dowolny zakątek świata. Poszukując, na przykład, warsztatu samochodowego wpisujemy w wyszukiwarkę odpowiednie słowa i możemy wybierać do woli. To samo dotyczy wszelkich innych usług jak, wyprowadzanie psa, opieka nad dziećmi, hydraulik czy kominiarz. Internet jest niezbędny także, gdy mamy ochotę wyjść do teatru, sprawdzić pogodę na najbliższe dni lub chociażby nauczyć się nowego języka obcego. To także - dzięki portalom społecznościowym i poczcie e-mailowej - stały kontakt ze znajomymi i rodziną. Nasi rodzice i dziadkowie nie będą musieli już czekać na telefony z utęsknieniem, ale będą mogli być z rodziną kiedy tylko zechcą. Umiejętność poruszania się w sieci da im także możliwość odebrania i oglądania zdjęć z wakacji wysłanych przez Was za pomocą poczty e-mail, a może nawet pisania bloga o wnukach lub stworzenia własnej elektronicznej książki kucharskiej.

Odkrycie sklepów internetowych pozwoli im na wymarzone zakupy bez kolejek w komfortowej atmosferze, a elektroniczny kontakt ze znajomymi ożywi życie towarzyskie. Nam, młodym z kolei łatwiej będzie się komunikować z naszymi rodzicami i dziadkami. Razem możemy przełamać stereotypowe postrzeganie ludzi starszych, jako osób nie zainteresowanych nowymi technologiami.

Stwierdzenie, że ludzie starsi zainteresowani są przeważnie zdrowiem i własnymi wnukami jest anachroniczne i niemodne. Może ten stereotyp stworzyliśmy my -  przedstawiciele młodego pokolenia. Starsi ludzie przecież także chcą być trendy, są ciekawi świata i chcą mieć wspólne tematy z nami.

Dajmy im na to szansę

Na zaproszeniu starszego pokolenia do świata Internetu skorzystać możemy wszyscy. Nasi rodzice i dziadkowie będą mogli dzięki niemu aktywniej korzystać z życia. Według badań, osoby z tej grupy wiekowej, najczęściej uczą się obsługi Internetu od znajomych i rodziny. Najczęściej są to dzieci rodziców w grupie powyżej 50 roku życia - z ich pomocy korzysta 37%, a wśród osób powyżej 60 roku życia -  26%.[1] Rola młodego pokolenia w edukacji internetowej osób starszych jest tym bardziej istotna, że  niewielu rodziców chce korzystać z kursów, czy podręczników.

Program e-Aktywacja ma ułatwić to zadanie dostarczając młodym narzędzie, które pozwoli im w łatwy sposób wprowadzać rodziców i dziadków w świat Internetu. Stworzony został także specjalny poradnik dla chętnych podjęcia się misji e-Aktywacji. Znajdziemy w nim porady jak w prosty sposób przekazywać wiedzę na temat obsługi Internetu oparte o wnioski z kursów dla osób 50+, w których wzięło udział już niemal 5 000 osób. Poradnik udostępniono na portalu społecznościowym Facebook, gdzie powstała strona Akademii e-Seniora http://www.facebook.com/akademiaeseniora?ref=ts. Stronę wyposażono w aplikację, która umożliwia internetowym nowicjuszom  zadawanie pytań, a wszystkim chętnym, udzielanie odpowiedzi. Fani profilu mogą również współtworzyć interaktywną mapę miejsc przyjaznych seniorom.

Ambasadorami akcji "e-Aktywacja: Wszystkie pokolenia w Internecie" została Teresa Lipowska, absolwentka kursów Akademii e-Seniora oraz Olivier Janiak, popularny i lubiany prezenter, korzystający z dobrodziejstw Internetu na co dzień.

Pomysł na zwrócenie się ku młodym ludziom i włączenie ich w działania na rzecz cyfrowej aktywacji starszego pokolenia zrodził się w wyniku doświadczeń z działalności Akademii e-Seniora UPC. Ten autorski program nauki obsługi komputera i Internetu, od 2006 roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem osób po 50 roku życia.  Nadal jednak, wiele osób z tej grupy wiekowej, nie posiada odpowiednich umiejętności, aby korzystać z udogodnień cyfrowego świata. Zachęcenie młodych ludzi do dzielenia się

[1]  "Raport Dojrzałość w sieci. Uwarunkowania i konsekwencje cyfrowego wykluczenia generacji 50+ w Polsce." 2010, opracowany na zlecenie UPC Polska

Nadesłał:

Primoloko/Black&WhitePR
http://blackandwhitepr.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl