ECO malowanie


ECO malowanie
2010-12-16
Świat zwariował na punkcie ECO. Odżywiamy się ECO, ubieramy, ale także mieszkamy w ECO domach wykonanych ze „zdrowych” materiałów budowlanych. Korzyści wynikające z ochrony środowiska dostrzegli nie tylko designerzy, ale także producenci farb.

Jeszcze kilka lat temu w skład farb do wnętrz wchodziły rozpuszczalniki organiczne oraz dodatki metali ciężkich, negatywnie wpływające na zdrowie człowieka i otaczające go środowisko. Konieczność zmniejszenia emisji Lotnych Związków Organicznych (LZO), czyli cieczy lub substancji stałych odparowujących w warunkach otoczenia spowodowała pojawienie się farb nowej generacji.

Produkty te powszechnie zwane są farbami ekologicznymi i można je podzielić na trzy grupy.

Parametry ekologiczne

Hight Solids to jeden z rodzajów farb ekologicznych charakteryzujący się dużą zawartością składników stałych. W stosunku do farb tradycyjnych wykazuje niższą o 50 % emisję rozpuszczalników. Produkty tego typu dobrze kryją powierzchnię ścian oraz mogą być aplikowane przy pomocy typowego sprzętu malarskiego. Niestety, zawierają od 10 do 40 % rozpuszczalników organicznych. Występują również farby zawierające 100 % części stałych, ale wymagają one szczególnych sposobów nakładania.

Kolejnym typem farb ekologicznych są emulsje wodorozcieńczalne, których jak sama nazwa wskazuje głównym składnikiem jest woda. Zawartość szkodliwych rozpuszczalników zwykle nie przekracza 35 %. Wyróżniają się długim okresem przydatności oraz zmniejszonym zagrożeniem pożarowym.

Do ostatniej grupy można zaliczyć farby proszkowe składające się w 100 % ze sproszkowanej żywicy. Ich zaletą jest całkowite wyeliminowanie rozpuszczalników. Ponadto, stosując je redukujemy zanieczyszczenia stałe oraz unikamy bezpośredniego kontaktu farby ze ściekami. Warto pamiętać, że zwiększona emisja LZO do atmosfery powoduje powiększanie się dziury ozonowej. Nie bez przyczyny ekolodzy walczą o ich minimalizację w produktach malarskich.

Farba dla alergika i niemowlaka

O ile jesteśmy w stanie stworzyć farby ekologiczne, o tyle nie wyprodukujemy farby antyalergicznej. Jest zbyt wiele alergenów, aby całkowicie wyeliminować je ze składu emulsji. Możemy jednak znacznie je ograniczyć. Przykładem takich produktów są farby Essence firmy PARA PAINTS. Charakteryzują się zerową zawartością lotnych związków organicznych. Ponadto zmniejszona emisja zapachu sprawia, że farby są przyjazne osobom wrażliwym. Sprawdzą się m.in. w mieszkaniach alergików oraz pokojach dzieci i niemowląt. Ponadto mają podwyższone parametry UV, dzięki czemu kolor na długi czas zachowuje swoje właściwości.

ECO regulacje

Mija rok odkąd w życie weszła dyrektywa unijna zakładająca, że farby wyprodukowane po 1 stycznia 2010 roku muszą zawierać zmniejszoną ilość LZO. Prawo przewidywało jednak roczny okres przejściowy, który pozwalał na sprzedaż produktów niespełniających tych przepisów. Czas jednak nieubłagalnie dobiega końca. Z początkiem 2011 roku ekologiczne odpowiedniki powinny zastąpić dotychczasowe wyroby. Większość producentów deklaruje, że produkty są zgodne z obowiązującymi normami, a ponadto zostały oznakowane specjalnym logo. Na opakowaniach powinniśmy znaleźć m.in. zielony liść symbolizujący produkt bezpieczny dla ludzi i środowiska.

W perspektywie

Szansą branży farbiarskiej są bez wątpienia emulsje wytwarzane z naturalnych składników. Przykładem mogą być produkty bazujące na oleju lnianym oraz rozpuszczalniki wykorzystujące sok z cytrusów. Dostępne są także farby na bazie wapna czy białka mleka, czyli kazeiny. Do nich dodawane są również naturalne pigmenty. Możemy się spodziewać, że za kilka lat będą produktem powszechnie dostępne w sprzedaży, a to wyjdzie nam z pewnością na zdrowie.

Nadesłał:

Juicy Marketing

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl