Energooszczędne rozwiązania - rekuperacja
Jak zgodnie twierdzą eksperci – bez systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze, budynku nie można nazwać energooszczędnym. Odpowiednie wentylowanie budynków jest bardzo ważne z uwagi na komfort przebywających w nim osób.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła minimalizuje straty ciepła w budynku oraz utrzymuje optymalny mikroklimat w pomieszczeniach.
Kolejnym etapem prac w energooszczędnym domu LUMINA HOUSE było wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją, którą zaprojektowała i zamontowała firma REKUPERATORY.pl O korzyściach z zastosowania rekuperacji rozmawialiśmy z Iwoną Stachurską, ekspertem firmy REKUPERATORY.pl.
ARCHIPELAG: Obserwujemy stały wzrost zainteresowania systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Co sprawia, że rekuperacja staje się z roku na rok coraz popularniejszym rozwiązaniem?
Iwona Stachurska, REKUPERATORY.pl: Rekuperacja pozwala na znaczne, nawet do 50%, obniżenie kosztów ogrzewania domu. Ciepło nie ucieka przez kominy, a odzysk ciepła z usuwanego powietrza pozwala podnieść temperaturę powietrza nawiewanego. Jednocześnie przez cały rok mamy zapewniony optymalny komfort klimatyczny w pomieszczeniach. Stałe dostarczanie świeżego powietrza, przy jednoczesnym usuwaniu zużytego, zapewnia także usuwanie nadmiernej wilgoci, nieprzyjemnych zapachów oraz obniżenie stężenia szkodliwych substancji, takich jak: dwutlenek węgla, grzyby, alergeny. Rekuperacja pozwala także ograniczyć hałas z zewnątrz oraz całkowicie eliminuje obecność insektów w domu. Nie ma również potrzeby wietrzenia poprzez otwieranie okien, co eliminuje niebezpieczne dla zdrowia przeciągi.
ARCHIPELAG: Na czym dokładnie polega działanie rekuperacji?
Iwona Stachurska, REKUPERATORY.pl: Świeże powietrze zasysane jest przez wentylatory rekuperatora i kanałami wentylacyjnymi napływa do wymiennika ciepła w centrali wentylacyjnej, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Następnie nawiewane jest do takich pomieszczeń jak salon, sypialnia czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Warto wiedzieć, że w dobrych centralach powietrze wyciągane – mimo że oddaje swoją energię – nie miesza się z powietrzem nawiewanym.
ARCHIPELAG: O czym musimy pamiętać, decydując się na zastosowanie w domu wentylacji mechanicznej z rekuperacją?
Iwona Stachurska, REKUPERATORY.pl: Podstawową sprawą jest zmiana postrzegania tematu: jakąś wentylację w domu musimy mieć – regulują to przepisy prawa budowlanego. Musimy mieć, więc i musimy na nią wydatkować określone środki. W przeciętnym domu kwota ta oscyluje w granicach 7-10 tys. zł. Zakup systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie jest więc tak kosztowny, jak mogłoby się wydawać. Należy też pamiętać, że podstawą sprawnie i wydajnie działającej rekuperacji jest profesjonalne przygotowanie jej projektu oraz staranne wykonanie instalacji. Każdy dom należy traktować indywidualnie, ponieważ instalację projektuje się, biorąc pod uwagę parametry poszczególnych pomieszczeń i ich przeznaczenie . Dzięki temu można dokładnie określić zapotrzebowanie danego budynku na konkretną ilość powietrza oraz precyzyjnie wytyczyć trasy kanałów wentylacyjnych, a także miejsca montażu punktów nawiewnych i wywiewnych, co jest bardzo ważne, aby rekuperacja była efektywna. Wybór firmy wykonawczej również ma ogromne znaczenie. Warto zdecydować się na firmę z dużym doświadczeniem, która daje nam wieloletnią gwarancję na wykonane prace i świadczy także usługi serwisowe.
ARCHIPELAG: Czy w domu LUMINA zastosowano jakieś szczególne rozwiązania instalacyjne?
Iwona Stachurska, REKUPERATORY.pl: Instalacja w LUMINIE została wykonana z najlepszych materiałów, stosowanych w dobrych instalacjach wentylacyjnych. Zamontowano kanały wentylacyjne z rur stalowych SPIRO. Są to sztywne rury o bardzo wysokiej szczelności. Ich dużą zaletą jest brak oporów przepływu powietrza oraz możliwość ich wyczyszczenia. Zastosowano kanały o średnicy 200/160/125/100/80 mm. Średnica kanałów jest dobierana w taki sposób, aby zapewnić przepływ określonej ilości powietrza, zapewniając tym samym zrównoważone parametry nawiewu i wywiewu. Wszystkie kanały zostały oczywiście zaizolowane na całej długości wełną mineralną o grubości 20 mm. Zaizolowane kanały są zamocowane za pomocą obejm z gumową uszczelką, co gwarantuje stabilność całej konstrukcji.
ARCHIEPLAG: Na jakim etapie budowy domu możemy zdecydować się na rekuperację?
Iwona Stachurska, REKUPERATORY.pl: Praktycznie na każdym. Wykonujemy również rekuperację w domach zamieszkanych, jednak o systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najlepiej jest pomyśleć już na etapie projektowania domu – jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Pozwoli to na znaczne oszczędności (rezygnacja np. z kominów do wentylacji grawitacyjnej, mniejsze koszty związane np. z przekuwaniem lub wierceniem otworów wiertnicą), a dzięki temu na znaczne obniżenie realnych kosztów inwestycji.
Schemat działania instalacji jest dostępny pod adresem:
http://www.rekuperatory.pl/podstawy-rekuperacji/dzialanie-instalacji
Więcej informacji o projekcie LUMINA HOUSE na: