Erasmus Mundus, czyli Europa zaprasza sąsiadów
Dwudziestu dwóch studentów z Afryki, Chin i Indii przyjedzie w październiku na Politechnikę Gdańską, by przez rok studiować na Wydziale Chemicznym. Stanie się to możliwe dzięki programowi Erasmus Mundus.
Przedstawiciele pięciu europejskich uniwersytetów, tworzących korporację na rzecz projektu, spotkali się w Gdańsku, by omówić szczegóły organizacyjne. - Idea jest taka, że stypendia Komisji Europejskiej w ramach Erasmus Mundus otrzymują studenci spoza Europy i Stanów Zjednoczonych - tłumaczy prof. Bogdan Zygmunt, szef komisji organizacyjnej z ramienia PG.
Kandydatami na studia są absolwenci z dyplomem przynajmniej I stopnia. Wybierani są najlepsi spośród zgłoszonych. Wyjeżdżają do jednego z krajów europejskich na rok, by studiować chemię z zakresu zapewnienia i kontroli jakości w laboratoriach analitycznych.
Na potwierdzenie dużej konkurencji w staraniu się o przyjęcie na europejskie magisterium, prof. Zygmunt podaje liczby. W pierwszym roku kwalifikacji na jedno miejsce w programie przypadało trzech kandydatów, w tym roku już każdym miejscem zainteresowanych było 17 osób.
W skład konsorcjum wchodzi pięć uniwersytetów - dwa z Hiszpanii i po jednym z Portugalii, Norwegii i Polski. Co roku, rotacyjnie, jeden z nich gości studentów przejmując rolę gospodarza. Po dwóch semestrach słuchacze wybierają inny uniwersytet, aby tam wykonać i obronić pracę magisterską. Słuchacz europejskiego studium musi być więc studentem przynajmniej dwóch uniwersytetów należących do konsorcjum i otrzyma dyplom obu tych uczelni.
Całość kursu trwa trzy semestry, podczas których słuchacz musi zdobyć 90 punktów ECTS*. Program obejmuje szereg przedmiotów, tzw. modułów, dotyczących kontroli i zapewnienia jakości wyników i statystycznej obróbki danych w laboratoriach analizy wody, żywności i klinicznej.
Magisterium na Politechnice Gdańskiej będzie przygotowywało w tym roku trzech spośród 22 gości. Pozostałych dziewiętnastu przyjeżdża w ramach pierwszego roku studiów II stopnia. Dodatkowo mogą na studia zgłaszać się studenci z Unii Europejskiej i inni pod warunkiem dokonania opłaty za studia. Dotychczas zgłosiło chęć studiowania trzech takich kandydatów.
Jednym z założeń programu jest także kurs języka gospodarzy i naturalna, wzajemna wymiana kulturowa, bo przecież spotykają się ludzie operujący różnymi językami narodowymi, pochodzący z różnych kręgów - dodaje prof. Zygmunt. - Przy czym językiem wykładowym w ramach magisterium jest oczywiście angielski.
Projekt został uruchomiony w ubiegłym roku. Wówczas studenci pojechali na Universidade do Algarve w Portugalii, który jest głównym koordynatorem projektu. Teraz przyjadą do Gdańska. Do konsorcjum należą jeszcze dwie uczelnie hiszpańskie - Universidad de Cadiz oraz Universitat de Barcelona i Universitet i Bergen w Norwegii.
Program Erasmus Mundus przewiduje również możliwość wymiany kadry w ramach trzymiesięcznych stypendiów. Pięciu naszych nauczycieli akademickich prowadziło już w ramach projektu zajęcia na Universidade do Algarve. Mowa o dr. hab. inż. Wojciechu Chrzanowskim, dr. Christianie Jungnicklu, dr. hab. inż. Piotrze Konieczce, prof. dr. hab. inż. Waldemarze Wardenckim i prof. dr. hab. inż. Bogdanie Zygmuncie.
Koordynatorem projektu Europejskiego Magisterium z zakresu Zapewnienia i Kontroli Jakości w Laboratoriach Analitycznych (bo tak brzmi pełna nazwa studiów) na Politechnice Gdańskiej jest Wydział Chemiczny. Zaś jego dziekan - prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, kierownik Katedry Chemii Analitycznej jest głównym organizatorem projektu na wydziale, a dzięki międzynarodowym kontaktom od początku był inicjatorem kolejnych działań i dobrym duchem międzyuczelnianej inicjatywy.
Kontakt
- prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, dziekan Wydziału Chemicznego, główny organizator projektu Erasmus Mundus na wydziale; tel. 58/347 10 10, 347 21 10, 347 13 45, 347 25 36
- prof. dr hab. inż. Bogdan Zygmunt, przewodniczący komisji organizacyjnej; tel. 58/347 21 52, 347 22 10
- dr hab. inż. Wojciech Chrzanowski, z-ca przewodniczącego komisji organizacyjnej; tel. 58 347 27 69
- mgr inż. Anna Banel, sekretarz komisji, tel. 58 347 21 52
Co to są punkty ECTS (European Credit Transfer System)
System punktów kredytowych ECTS ma za zadanie pomiar i porównanie osiągniętych przez studenta wyników, pozwala także na transfer wyników pomiędzy uczelniami. Punkty ECTS są wartością liczbową przyporządkowaną poszczególnym przedmiotom na podstawie ilości pracy włożonej, aby je zaliczyć.
System punktów ECTS, jak wskazuje jego nazwa, jest systemem europejskim. Jeśli student w trakcie studiów zapragnie przenieść się na uczelnie w innym kraju, albo odbywa stypendium, to punkty uzyskane na jego macierzystej uczelni zostają mu zaliczone, a te zdobyte na obczyźnie klasyfikowane są na jego macierzystej uczelni. Analogiczne reguły obowiązują przy przenoszeniu między uczelniami krajowymi, które posiadają system punktowy.
Punkty ECTS są też podstawą do obliczania średniej z ocen. Nie jest to zwykła średnia arytmetyczna, lecz średnia ważona, w której wagą danej oceny jest liczba punktów.
Nadesłał:
ap
|