Ericsson i WWF Sweden wspólnie promują rozwiązania wpływające na redukcję emisji CO2 do atmosfery
Ericsson oraz World Wide Fund for Nature (WWF) Sweden ogłosiły partnerstwo, którego celem jest promowanie właściwego stosowania rozwiązań telekomunikacyjnych w różnych branżach dla redukcji globalnej emisji CO2 do atmosfery.
Aby to osiągnąć, będą razem pracować na rzecz promocji przyjaznych środowisku rozwiązań telekomunikacyjnych oraz koncepcji „climate-positive" adresowanej do przedsiębiorstw z sektora teleinformatycznego.
Partnerstwo pokrywa trzy kluczowe obszary: metodologię dla obliczania oszczędności w emisji gazu CO2, właczenia rozwiązań telekomunikacyjnych emitujących niewielką ilość gazów cieplarnianych w strategie klimatyczne dla miast oraz wsparcie platformy dla promocji gospodarki przyjaznej środowisku.
Elaine Weidman, Vice President, Sustainability and Corporate Responsibility, Ericsson, powiedziała: "Społeczeństwa stają w obliczu ogromnego wyzwania w związku z koniecznością drastycznej redukcji emisji CO2 do roku 2050, podczas gdy w tym samym czasie rozmiar światowej gospodarki się potroi. Ericsson posiada wizję wykorzystania telekomunikacji dla rozwijania bardziej ekologicznego społeczeństwa. Chcielibyśmy, aby branża teleinformatyczna wzięła udział w tegorocznych negocjacjach na rzecz globalnego klimatu w Kopenhadze, wyraźnie wspierając twórców koncepcji proekologicznych oraz rządy państwa w realizacji celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Możliwości dla rozwiązań szerokopasmowych w racjonalizowaniu i usprawnianiu gospodarki są niemal nieograniczone."
Branża teleinformatyczna jest odpowiedzialna za emisję około 2 procent globalnej emisji CO2 do atmosfery. Ericsson i WWF Sweden wierzą, że posiadają potencjał, aby pomóc w redukcji emisji ponad 15 procent z pozostałych 98 procent gazów cieplarnianych wytwarzanych przez pozostałe branże. Celem partnerstwa jest zachęcanie innych sektorów gospodarki, takich jak transport, budownictwo oraz branżę energetyczną do efektywniejszego wykorzystywania infrastruktury teleinformatycznej. Rezultatem tych działań ma być redukcja ogólnej emicji CO2 do atmosfery.
Ericsson oraz WWF Sweden szacują, że przemyślane wykorzystywanie usług opartych na łączach szerokopasmowych może wpłynąć na redukcję emisji CO2 o czynnik 10-100, np. użycie usługi telekomunikacyjnej, która emituje 1kg CO2 może sprawić redukcję 10-100kg gazów cieplarnianych. Szerokopasmowe łącza stacjonarne i mobilne mogą odgrywać znaczącą rolę w poprawie jakości podstawowych usług telekomunikacyjnych jednocześnie redukując emisję CO2. Jest to możliwe zarówno dzięki wymianie urządzeń na bardziej przyjazne środowisku jak i wsparciu społeczeństwa w bardziej efektywnym wykorzystywaniu rozwiązań telekomunikacyjnych.
Dennis Pamlin, Global Policy Advisor w WWF Sweden, powiedział "To partnerstwo jest przykładem jak może wyglądać innowacyjna praca na rzecz klimatu w XXI wieku. Wspólnie z firmą Ericsson możemy podejść do potrzeby redukcji emisji CO2 jak do szansy traktując palącą potrzebę szybkich redukcji jako czynnik wpływający na innowację i zyskowność. To szczególnie ważne w dobie kryzysu, podczas gdy znaczące zasoby zostały alokowane w inwestycje związane z infrastrukturą. W trakcie najbliższych miesięcy będziemy badali i promowali wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku, które mogą pomóc branżom oraz rządom państw redukować ich emisje gazów CO2 i kształtować proekologiczną gospodarkę."
Szybki rozwój urbanizacyjny oraz związane z tym inwestycje oznaczają, że miasta mogą wykorzystać potrzebę ograniczenia emisji CO2 jako motywację dla ich rozwoju technologicznego. Infrastruktura stworzona w XXI wieku przez branżę telekomunikacyjną stwarza możliwości dla inwestycje w proekologiczne rozwiązania, które mogą dostarczyć podstawowe usługi, takie jak transport, ogrzewanie, chłodzenie, oraz oświetlenie w sposób efektywniej wykorzystujący zasoby naturalne.
Inteligentny transport oraz systemy komunikacyjne są przykładem, jak emisja CO2 może być zredukowana poprzez stworzenie sieci łączącej ludzi, drogi oraz samochody. Sieć ta wspiera telepracę, dematerializację i komunikuje opisy tras wraz z informacją o zatorach drogowych. Badania prowadzone przez firmę Ericsson pokazują, że wykorzystanie aplikacji z obszaru telemedycyny mogą zredukować konieczność podróży do szpitala na konsultacje do 50 procent. Rozwiązania Ericsson Smart Grid wspierają przedsiębiorstwa użyteczności publicznej oraz gospodarstwa domowe w efektywniejszym wykorzystywaniu energii a rozwiązanie Ericsson Connected Home pozwala na monitoring i automatyzację konsumpcji energii, oświetlenia oraz nadzór nad mieniem.
Partnerstwo pomiędzy WWF Sweden oraz firmą Ericsson zbudowane jest na siedmiu latach współpracy. W trakcie następnych sześciu miesięcy partnerstwo skupi się na zwiększeniu wysiłków na rzecz włączenia branży teleinformatycznej w negocjacje dotyczące klimatu, które odbędą się w tym roku w Kopenhadze.
Ericsson jest wiodącym na świecie dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. Będąc liderem rynku technologii komórkowych 2G i 3G, dostarcza usługi komunikacyjne i zarządza sieciami, które służą ponad 195 milionom użytkowników. Portfolio firmy zawiera infrastrukturę sieci stałych i mobilnych, Internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne dla operatorów, firm i deweloperów. Spółka Sony Ericsson zapewnia konsumentom spersonalizowane telefony komórkowe.
Ericsson realizuje wizję „komunikacji dla wszystkich" poprzez innowacje, technologie i zrównoważone rozwiązania biznesowe. Firma jest obecna w 185 krajach, w 2007 roku ponad 70.000 pracowników wygenerowało dochód wysokości 27,9 miliardów USD (189 miliardów SEK). Założona w 1876 roku z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji, firma Ericsson jest obecna na giełdach Sztokholmu i NASDAQ.
Nadesłał:
ap
|