Flawonoidy


Flawonoidy
2008-01-21
Obecnie jednym z najbardziej ekscytujących obszarów badań żywieniowych jest identyfikacja i ocena właściwości związków występujących w świecie roślin, które wspierają działanie organizmu człowieka w walce z czynnikami zagrażającymi jego zdrowiu.

W ostatnich latach bardzo wiele substancji tego rodzaju (w tym flawonoidy) stało się przedmiotem szerokiego zainteresowania. Wielokierunkowe działanie tych związków jest tak korzystne, że aż dziwi nieodpowiadające im tempo wzrostu konsumpcji owoców i warzyw.

Flawonoidy nie należą wprawdzie do niezbędnych składników odżywczych, ale są niezwykle ważne z uwagi na fakt, że wpływ substancji toksycznych oraz niebezpiecznych dla organizmu nigdy nie był wyższy niż obecnie. Wzbudzają one zainteresowanie, gdyż wykazują potencjalnie korzystne działanie przeciwwirusowe, antyalergiczne, przeciwzapalne, przeciwutleniajace oraz antynowotworowe.
Są one grupą organicznych związków chemicznych, które powszechnie występują w wielu roślinach, dzięki czemu stanowią codzienny element diety niemalże każdego człowieka. U roślin pełnią funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów oraz fungicydów (chronią przed atakiem ze strony owadów i grzybów), natomiast w organizmie człowieka ich rola jest podobna do witamin.
Dotąd poznano ponad 7000 różnych flawonoidów. Występują m.in. w owocach (szczególnie w grapefruitach), warzywach (np. pomidorach, brokułach, papryce, sałacie), kaszy gryczanej, roślinach strączkowych (głównie soi), zielonej herbacie, czerwonym winie, piwie, młodym pieprzu, czekoladzie, kakao oraz oliwie z oliwek. Są także składnikami ziół (rozmaryn), które od dawna wykorzystywano do leczenia wielu chorób. Najbardziej popularne i najlepiej poznane flawonoidy to kwercetyna i rutyna.

Nadesłał:

klaudia777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl