G-U dla BRaIn Łódź – innowacyjne rozwiązania dla innowacyjnych badań


2021-10-22
W Łodzi powstaje spektakularna inwestycja Uniwersytetu Medycznego, czyli ośrodek BRaIn (Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji) ze specjalistycznymi laboratoriami.

W Łodzi powstaje spektakularna inwestycja Uniwersytetu Medycznego, czyli ośrodek BRaIn (Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji) ze specjalistycznymi laboratoriami. Projekt ten tworzony jest z myślą o prowadzeniu innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie szeroko rozumianej ochrony zdrowia. W obiekcie, a dokładnie, w nowo budowanym budynku A5, zastosowane zostały rozwiązania G-U do drzwi wejściowych, ewakuacyjnych i przeciwpożarowych.

Bezpieczna praca

BRaIn Łódź to wielomilionowy projekt, w ramach którego powstają m.in. laboratoria hodowli komórkowych, centrum badań in vivo, laboratorium diagnostyki molekularnej, badań metabolomicznych, analiz genomowych, czy analiz białek. W ramach projektu powstaną także jednostki zajmujące się przetwarzaniem danych (Big Data), opracowywaniem rozwiązań w zarządzaniu ochroną zdrowia oraz stosowanymi w nim systemami bioinformatycznymi i biostatystycznymi[1].

W związku z różnorodnością laboratoriów, jakie mają znaleźć się w budynku A5, niezbędne było wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w zakresie wentylacji. Zapewniono między innymi wentylację mechaniczną powietrzem schłodzonym o odpowiedniej, jak dla laboratoriów chemicznych, krotności wymian. Układ wentylacji ogólnej współdziała z układem wentylacji technicznej obsługującej dygestoria.

Dodatkowo układ wentylacyjny laboratoriów, w których będą prowadzone prace nad wirusami, wyposażono w elementy rozdziału powietrza filtrami HEPA, charakteryzującymi się skutecznością filtracji na poziomie 99% – wyjaśnia Łukasz Sitkiewicz, Kierownik Robót Sanitarnych z Konsorcjum Erbud S.A. – Budomal PRB Rafał Leśniak, odpowiedzialnego za budowę obiektu BRaIn A5.

Każde pomieszczenie wyposażone będzie w system indywidualnej regulacji temperatury, a podłączenie dygestoriów oraz innego wyposażenia pod system BMS pozwala na ciągły monitoring pracy. W budynku zastosowano również lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń z wirusów, grzybów i bakterii.

Skuteczna ewakuacja

Nie mniej ważne od zabezpieczeń dotyczących bezpośrednio laboratoriów było również zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych, na których zastosowano rozwiązania oparte na podzespołach marki G-U. Firma dostarczyła m.in.: kilkanaście wariantów samozamykaczy do drzwi – od samozamykaczy z wbudowanymi trzymaczami magnetycznymi, współpracującymi z centralami przeciwpożarowymi (OTS634), po samozamykacze z regulatorami kolejności zamykania (OTS634 Z RKZ) oraz samozamykacze ramieniowe (OTS430) – wszystkie w kolorze czarnym. W obiekcie zastosowano ponadto, testowane wcześniej na drogach ewakuacyjnych, zamki ewakuacyjne przeznaczone do skrzydła biernego (ryglowanego w posadzce) z możliwością wbudowania elektrozaczepu.

Tylko nieliczni producenci mogą pochwalić się testami tego typu zamków na drogach ewakuacyjnych. Zastosowany w obiekcie BRaIn, w budynku A5, wariant został dodatkowo wyposażony w siłowniki marki G-U do napowietrzania. Warto podkreślić, że jednymi z ważniejszych powodów wyboru G-U Polska na dostawcę niektórych rozwiązań do obiektu BRaIn był szeroki wachlarz produktów oraz gwarancja terminowych dostaw, co w dobie kryzysu surowcowego jest niewątpliwym atutem – wyjaśnia Dariusz Papierz, przedstawiciel techniczno-handlowy G-U Polska.

Podkreśla on również, że zaletą oferty G-U był także fakt, że wszystkie dostarczone produkty są ze sobą kompatybilne i zaprojektowane jako rozbudowany system wzajemnie wspierających się elementów. A takie podejście zapewnia bezproblemowe i płynne funkcjonowanie dróg ewakuacyjnych, co przekłada się oczywiście na bezpieczeństwo ich użytkowników.

Nowy obiekt, który powstaje na kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD) Uniwersytetu Medycznego, będzie miał ponad 5 tysięcy m² powierzchni. Na potrzeby łódzkiej inwestycji zostaną dodatkowo zaadaptowane (i wyremontowane) dwa pozostałe budynki znajdujące się na terenie kampusu. Inwestorem budowy nowego obiektu i rozbudowy już istniejących jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Projekt zyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego[2].

 

Zalety rozwiązań G-U zastosowanych w budynku A5,
w obiekcie BRaIn w Łodzi

 

Napowietrzanie TA-60

·         inteligentna elektronika sterująca,

·         napędy TA-60 w połączeniu z samozamykaczami gwarantują, że w przypadku pożaru drzwi się otworzą, a następnie zamkną w odpowiedniej kolejności, natomiast dźwignie antypaniczne umożliwiają wyjście z budynku w każdej sytuacji,

·         automatyczne wyłączenie przeciążeniowe,

·         miękki start z pozycji końcowych,

·         możliwość fabrycznego lub indywidualnego ustawienia kąta otwarcia, siły zamykania i prędkości (tylko w szczególnych przypadkach),

·         możliwość programowania styku bezpotencjałowego (tylko w szczególnych przypadkach),

·         kabel z wtyczką umożliwiający szybki montaż i demontaż,

·         duże szerokości otwarcia – do 90°,

·         odpowiedni do stosowania w wyjściach ewakuacyjnych (do drzwi ewakuacyjnych zgodnie z EN 179 / EN 1125).

 

OTS430 – górny samozamykacz drzwiowy

·         samozamykacz do drzwi jednoskrzydłowych o szerokości skrzydła do 1250 mm,

·         testowany i certyfikowany zgodnie z normą EN 1154,

·         siła zamykania EN 2-5,

·         funkcje zaworów, które mogą być bezstopniowo regulowane od frontu:

– prędkość zamykania,

– siła domknięcia,

·         termozawory, dzięki którym funkcje samozamykacza działają bez zakłóceń w przypadku wahań temperatury,

·         zawór bezpieczeństwa chroniący przed przeciążeniami,

·         maksymalny kąt otwarcia drzwi – 180°,

·         kontrola zamykania z każdego kąta otwarcia,

·         kompaktowa, aluminiowa budowa w nowoczesnej konstrukcji G-U.

 

OTS634 – górny samozamykacz drzwiowy

·         samozamykacz do drzwi jednoskrzydłowych o szerokości skrzydła do 1100 mm,

·         testowany i certyfikowany zgodnie z normą EN 1154,

·         siła zamykania EN 2-4,

·         funkcje zaworów, które mogą być bezstopniowo regulowane od frontu:

– prędkość zamykania,

– siła domknięcia,

– spowolnienie otwarcia,

·         termozawory – funkcje samozamykacza działają bez zakłóceń w przypadku wahań temperatury,

·         zawór bezpieczeństwa chroniący przed przeciążeniami,

·         kontrola zamykania z każdego kąta otwarcia, kompaktowa aluminiowa budowa w nowoczesnej konstrukcji G-U.[1] https://wiadomosci.onet.pl/lodz/uniwersytet-medyczny-w-lodzi-rozpoczyna-inwestycje-za-63-mln-zl/4ghsyew

[2] https://umed.pl/projekt-brain-uzyskal-dofinansowanie-nowoczesne-laboratoria-biomedyczne-powstana-w-kampusie-centrum-kliniczno-dydaktycznego/

Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl