Galeria Bronowice wprowadza udogodnienia dla osób ze spektrum autyzmu


Galeria Bronowice wprowadza udogodnienia dla osób ze spektrum autyzmu
2019-06-26
Galeria Bronowice oraz znajdujący na jej terenie Auchan dołączyły do listy miejsc i obiektów ułatwiającym zakupy osobom ze spektrum autyzmu. Od wtorku 4 czerwca, w godzinach 15:00 - 17:00, na terenie Galerii obowiązują tzw. „Godziny Ciszy”.

Dla wielu osób ze spektrum autyzmu  wizyta w sklepach i centrach handlowych wiąże się ze stresem, spowodowanym nadmiarem bodźców. Potwierdzają to również eksperci - w raporcie, opublikowanym przez Fundację JiM* w styczniu 2019 roku, czytamy, że dorosłe osoby z ASD, jako miejsca najtrudniejsze do odwiedzenia, podały: w 56% - restauracje i kawiarnie, w 53% - centra handlowe i w 40% - sklepy. Z kolei aż 94% rodziców dzieci ze spektrum autyzmu, jako miejsca szczególnie dla nich trudne, na 1. miejscu wskazało sklepy (48%), a na 2. - galerie handlowe (47%).

 Galeria Bronowice, dołączając do inicjatywy sieci Auchan, której sklep znajduje się w obiekcie, postanowiła wprowadzić „Godziny Ciszy” na swoich pasażach - oznacza to, że co tydzień, we wtorki w godzinach 15:00-17:00, zniknie „zwykły” szum i hałas, będący nieodłącznym elementem codzienności każdego centrum handlowego. Dodatkowo w Auchan w Galerii Bronowice, oprócz przyciemnienia światła, wyłączenia muzyki, reklam i komunikatów oraz telewizorów, przygotowana została uprzywilejowana kasa dla osób ze spektrum autyzmu.

- Cieszę się, że wdrożyliśmy udogodnienia mające ułatwić pobyt w naszym obiekcie tym wszystkim, dla których nadmiar bodźców bywa barierą nie do przejścia. Nasza Galeria jest - zgodnie z założeniem - „miejscem na twój czas”, czyli przestrzenią komfortową dla każdego klienta. Liczę także na to, że nasza akcja pozwoli odwiedzającym „oswoić się” z tematem autyzmu i przyczyni się do zrozumienia go - podkreśla Aleksandra Rzońca, Dyrektor Galerii Bronowice.  

 

*Raport Fundacji JiM, styczeń 2019

 Nadesłał:

Open Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl