GeForce GTX - zapaść cenowa i poszukiwania ratunku
Nad NVIDIĄ pojawiły się ciężkie, ciemne chmury bo jest źle, a może być jeszcze lepiej (dla AMD). Nowa generacja kart graficznych firmy AMD najwyraźniej zaskoczyły konkurenta, zmuszając go do obniżania cen.
Dodatkowo serwis TG Daily, z nieoficjalnych źródeł, dowiedział się, że NVIDIA zmieni strategię marketingową, która teraz ma skupiać się na kartach GeForce 8800, w celu rozmycia poważnych spadków sprzedaży najwydajniejszych kart tego producenta. To oczywiście bardzo dobra wiadomość dla potencjalnych klientów.
Ostatnie tego typu kłopoty NVIDIA miała pięć lat temu, gdy na rynku ścierały się ze sobą karty Radeon 9700/9800 i GeForce FX. Z tamtego pojedynku NVIDIA wyszła mocno poobijana, bo GeForce FX okazał się rynkową klapą. Nowe karty GeForce GTX wydawały się być solidnym osiągnięciem, ale wygląda na to, że Radeony HD 4800 mocno zatrzęsły ziemią w Santa Clara. To doprowadziło do powtórki z historii - dziś Radeony znowu odzyskują udział w rynku kart graficznych. Najnowsze produkty NVIDII nieustannie tanieją, i to bardzo szybko - niektóre karty serii GTX są o 25% tańsze niż zaledwie tydzień temu.
Ostatnie cztery lata nie były jednak dla ATI specjalnie udane. W 2004 roku karty GeForce 6800 pokonywały Radeony X800, i w dodatku jako pierwsze rozpowszechniły interfejs DirectX 9.0c. Rok później seria GeForce 7800 zmaskarowała Radeony X850, a GeForce'y 7900 tylko przypieczętowały przewagę NVIDII nad Radeonami X1800/X1900. Zaprezentowane w listopadzie 2006 roku karty GeForce 8800 utrwalały NVIDIĘ na pozycji lidera, aż do czasu premiery kart GeForce GTX 260/280.
Powrót ATI z krainy zmarłych zaanonsowały Radeony HD 3800. Procesory te nie osiągnęły takiego sukcesu, jakiego oczekiwano, ale wystarczyły do tego żeby dać światu znak, że w ATI tli się jeszcze jakieś życie. Proste prawo rynku kart graficznych: Jeśli sknocisz jedną generację procesorów, nie wystarczy jedna aby wrócić do gry. Kolejna już może.
Dziś struktura rynku kart graficznych wygląda następująco: Radeony HD 3800 toczą boje z kartami GeForce 9600 GT, Radeon HD 4850 stawiany jest przeciwko GeForce'om 9800 GTX(+), a Radeony HD 4870 ścierają się z kartami GeForce GTX 260. To co początkowo stanowiło element zaskoczenia to fakt, że NVIDIA nie spodziewała się, że ATI jest w stanie nadrobić straty i dogonić konkurenta, pod względem wydajności.
Aktualnie dynamika rynku kart graficznych stwarza NVIDII kolejne problemy, podczas gdy możliwości AMD stale powiększają się.
Na trzeci kwartał roku firma AMD szykuje dla NVIDII kolejne problemy. Dwa z nich to dwuprocesorowe karty Radeon HD 4870 X2 i Radeon HD 4850 X2. Jest jeszcze jeden, być może nawet najpoważniejszy. AMD zamierza bowiem ruszyć ze sprzedażą zestawów kart graficznych nowej generacji i procesorów serii Phenom. Kupując zestawy klienci będą mogli oczywiście zaoszczędzić - nawet około 30 dolarów, względem kosztów zakupu dwóch produktów oddzielnie.
Konkurent NVIDII oczekuje, że jeszcze w tym roku podwoi swój udział w rynku: z 21% w pierwszym kwartale bieżącego roku, do 40%.