Historia damskich szpilek


2016-09-20
Jaka z Was, tworzy w swojej garderobie świetne, czarne buty na szpilce? Prawdopodobnie każda z Was posiada w tenże produkt, który może być odbiciem wdzięku i klasy.

Buty na wysokim obcasie oraz ich rozpropagowanie w wśród konsumentów scalone jest z długotrwałą historiografią, sięgającą antyku. W piętnastym wieku do płaskich butów dorabiano obcasy, jakie miały za zadanie dokonywać wyznaczoną funkcję i były tworzone dla… mężczyzn. Panowie, dzięki szpilkom, mogli lepiej trzymać stopy w strzemionach siodła co pomagało w czasie jazdy konnej. A jeszcze, oferowały im odczucie wyższego standardu życia.

Pierwszą dziewczyną, jaka założyła na stopy stylowe buty była Katarzyna Medycejska, księżniczka pochodząca z Medyceuszy. Uroczystością, jaką wybrała na wprowadzanie butów na obcasie, był jej ślub który odbył się w 1533 roku z następnym monarchą Francji Henrykiem II. Przeszłość podkreśla, że Katarzyna Medycejska była niskiego wzrostu osobą o umiarkowanej urodzie, dlatego dzięki butom zdobyła choć trochę centymetrów wzrostu. Winno się mieć na względzie, że niegdyś obcas ulokowany był zazwyczaj na centralnej części podeszwy, co wiązało się z strasznym bólem oraz często powodowało deformację stóp.
Czasy ostrej Francuskiej Rewolucji spowodowały, że szpilki właściwie zniknęły ze świata stylu i kobiecej imaginacji na około 1 wiek. Ukazały się powtórnie na koniec XIX w. i do naszych czasów są doceniane cenione w świecie kobiet. Rewolucyjnym punktem było wybudowanie manufaktury damskich szpilek w USA, a prawdziwym autorem takich damskich butów był Olbrecht Kliczka, który to wynalazł skuteczny oraz pewny zabieg na przymocowanie wysokiego obcasa na podeszwie. Jednak to dopiero lata pięćdziesiąte poprzedniego wieku pozwoliły kobietom stać się posiadaczkami nowomodnej oraz wygodnej szpilki.

Za ważnych prekursorów damskich szpilek możemy uznać Christiana Diora i również Rogera Viviera, którzy spopularyzowali taki gatunek damskiego obuwia. Dużo zawdzięczamy także osobistościom tj. jak na przykład Marylin Monroe, która obcinając jeden obcas w swym bucie, wywołała to, że jej chód był znacznie bardziej damski, ale także Audrey Hepburn, jaka przedstawiła elegancki fason kostiumu, a doprowadziło to do tego, że kobiety zdecydowanie częściej zaczęły kupować najprostsze spokojne stroje, ale i buty na obcasie które uznawane są do dziś za istotę klasyki i elegancji.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl