Hyabak – ulga dla zmęczonych oczu
Łzy są nieodłącznym składnikiem funkcjonowania całego mechanizmu widzenia. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczyna ich brakować. Okulista może wtedy zdiagnozować u nas zespół suchego oka i zalecić wizytę w najbliższej aptece, gdzie kupimy tzw. sztuczne łzy.
Nasze oczy na co dzień nie potrzebują jakiejś szczególnej uwagi ani pielęgnacji, bo same potrafią się oczyszczać i regenerować. Wypoczęte, nie pieką, nie łzawią i nie bolą. Wszystko to dzięki łzom, które nawilżają oko, oczyszczają je z ciał obcych i zabijają bakterie. Są stale obecne na naszej gałce ocznej, tworząc tzw. film łzowy, który jest podstawowym elementem zapewniającym prawidłowe i ostre widzenie. Rogówka i spojówka oka przez cały czas pokryte są cienką warstwą łez, która odnawia się, gdy mrugamy powiekami. Łzy produkowane są przez gruczoły znajdujące się na brzegach powiek i w spojówce oka.
Czasami jednak coś zaczyna szwankować w tym świetnie funkcjonującym mechanizmie. Jeśli przez wiele godzin wpatrujesz się w telewizor albo w ekran komputera; jeżeli ślęczysz nad książką - mrugasz rzadziej. Wtedy oczy przesuszają się, a w efekcie swędzą, szczypią, pieką, robią się czerwone i bolą. Najczęściej czujemy tzw. „piasek pod powiekami", powieki wydają się „ciężkie", wysuszone.
Nieprzyjazne dla oczu są też inne elementy naszego środowiska pracy - klimatyzacja, kurz osiadający na dokumentach, dym, który towarzyszy nam w kawiarniach i restauracjach.
Jeżeli okulista wykluczy inne poważne dolegliwości i przeprowadzi wywiad dotyczący trybu życia, jakie prowadzimy, stwierdzi schorzenie zwane zespołem suchego oka. Powodem tej dolegliwości są zaburzenia produkcji łez (obniżenie ich ilości), ich rozprowadzania na powierzchni oka lub ich składu (zmiana jakościowa łez prowadząca do utraty ich właściwości) wywołane opisanymi wcześniej czynnikami. Powierzchnia oka nie jest wystarczająco nawilżona, na jego powierzchni dochodzi do nagromadzenia szkodliwych substancji, co może doprowadzić nawet do pogorszenia widzenia. Specjaliści oszacowali, że problem suchego oka dotyka od 15% do aż 75% populacji ludzi.
Okulista po rozpoznaniu zespołu suchego oka zaleci z pewnością stosowanie sztucznych łez. Sztuczne łzy działają podobnie jak naturalne i możesz je kupić właściwie w każdej aptece. Są bezpieczne, nie uzależniają i, co najważniejsza, poprawiają nawilżenie oka. Po ich zastosowaniu dotychczas podsychająca rogówka pokrywa się regularnym filmem łzowym. Dzięki temu warunki optyczne oka poprawiają się i odczuwamy wyraźne polepszenie ostrości widzenia. Często pojawiają się jednak uczulenia na zawarte w sztucznych łzach konserwanty. Zapobiegają one zanieczyszczeniom bakteryjnym preparatu, ale działają niekorzystnie na rogówkę i mogą powodować reakcje alergiczne (zmniejsza się stabilność filmu łzowego i nasilają objawy suchego oka), a nawet destrukcję komórek powierzchni oka - m.in. komórek spojówki wytwarzającej film łzowy.
Stosując sztuczne łzy, nie jesteśmy już jednak skazani na preparaty z konserwantami. Najlepiej zastosować krople bez tego komponentu - na rynku dostępne są nowoczesne krople Hyabak. Substancją czynną w tym preparacie jest hialuronian sodu. To jedyny składnik nawilżający występujący w naturalny sposób w łzach, jest więc doskonale tolerowany przez nasz organizm. Wytwarzają go komórki nabłonka rogówki. Wiąże wodę i pozostaje na powierzchni rogówki, nawilżając ją.
W kroplach francuskiej firmy Laboratoires Théa zastosowano nowoczesny system ABAK trzeciej generacji - innowacyjny system filtrów zapewnia jałowość preparatu. Producent zaleca ich przechowywanie w temperaturze pokojowej, dlatego możemy je zawsze nosić w torebce. Mimo braku konserwantów krople można stosować przez dwa miesiące od pierwszego otwarcia. Preparat Hyabak jest przeznaczony do nawilżania oczu w przypadkach wystąpienia objawów suchego oka lub zmęczenia oczu spowodowanych czynnikami zewnętrznymi.
Opakowanie o pojemności 10 ml wystarczy na 8 tygodni terapii, co naukowcy rozłożyli na 325 dawek, których wielkość jest kontrolowana przez system ABAK - każda kropla ma ściśle określoną wielkość. Krople Hyabak kupimy w każdej dobrej aptece - kosztują ok. 27 zł.
Nadesłał:
pey
|