Inwestować bezpieczniej (1)
Rodząca się nowa rzeczywistość na rynkach finansowych wymaga przebudowy naszego podejścia do sprawy inwestowania, a zatem zmiany sposobu tworzenia portfela inwestycyjnego.
Oprócz instrumentów ryzykownych winien on zawierać również aktywa alternatywne, tzn. takie, których ceny nie zależą od nastrojów na parkietach giełdowych.
Inwestycje alternatywne to w znacznej mierze konkretne aktywa, w przeciwieństwie do zarejestrowanych na dyskach komputerów instrumentów finansowych. Możemy je obejrzeć, dotknąć lub użytkować. Jednak, aby ujrzeć profity z takich inwestycji należy uzbroić się w cierpliwość. Niektóre z nich są dostępne jedynie dla osób z zasobnymi portfelami.
Najbardziej znamiennymi inwestycjami alternatywnymi są nieruchomości. Mogą dać wiele, lecz wymagają również wiele - zarówno kapitału, jak również odpowiedniego zarządzania.
Wielkie emocje wzbudzają inwestycje w metale szlachetne, ze złotem na czele. Od tysięcy lat było ono przedmiotem lokaty majątku, szczególnie na ciężkie czasy. Nie straciło z dawnego blasku również w XXI wieku, bowiem jest to metal szlachetny, który nic sobie nie robi z zawieruchy na rynkach finansowych, a wręcz odwrotnie - to woda na jego młyn.
Kto nie lubi giełdowej huśtawki może zainwestować na rynku funduszy aktywów niepublicznych, inaczej „private equity". Powierzamy pieniądze specjalistom a ci niech się martwią, jak je pomnożyć. Po kilku latach możemy zebrać spore żniwo.
Na koneserów piękna czekają kamienie szlachetne z diamentem na czele. Ich ceny rosną umiarkowanie, lecz rosną, czyniąc coraz bogatszymi tych, którzy zawierzyli ich nieprzemijającej wartości i pięknu.
Kolejna grupa miłośników piękna powierzy swe pieniądze sztuce, kupując obrazy. A może dziś nabędzie za kilkaset złotych dzieło nieznanego współczesnego artysty, który zostanie doceniony dopiero za kilka dziesiątków lat.
Znawcy wina, lecz nie tylko oni, mogą pomnażać kapitał inwestując w wino. I nie muszą posiadać do tego piwnic ani rozlewni. Wartość takiej inwestycji rośnie z każdym rokiem, bowiem im wino starsze, tym lepsze.
Udaną inwestycją mogą okazać się zbiory kolekcjonerskie. Znaczki pocztowe, monety i medale okolicznościowe, płyty winylowe, autografy osobistości, starodruki, etc., to najważniejsze propozycje w tym zakresie.
Jak wiele jeszcze sposobów ochrony oraz pomnażania własnego kapitału można odkryć, zależy od inwencji każdego z nas. Ważne, aby takie inwestycje mogły, złagodzić problemy, jakich dostarczają nam rynki finansowe.
W następnych odcinkach tego cyklu zostaną bliżej omówione poszczególne inwestycje alternatywne.