Jagody Goji
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jakie skutki może wywierać na wasze zdrowie spożywanie jagód goji ? Jeżeli nie, to zachęcam do przeczytania artykułu.
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jakie skutki może wywierać na wasze zdrowie spożywanie jagód goji ?
Jeżeli nie, to zachęcam do przeczytania artykułu.
Pierwsze informacje na temat jagód goji odnaleźć można w starych księgach chińskich mędrców. Pochodzę one z pierwszego wieku naszej ery. Jagody te znajdują się na pierwszym miejscu długiej bo liczącej 8 tysięcy pozycji listy żywności pochodzenia roślinnego mających zbawienny wpływ na nasz organizm.
Dlaczego znajdują tak wysoką pozycję w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej?
Po pierwsze jagoda ta rośnie na krzewie Lycium Barbarum na wzgórzach i w dolinach Chin, Tybetu oraz Mongolii. Ale nie jest to jedyny powód.
Krzewy Lycium Barbarum na których rosną jagody goji, osiągają wysokość 1-3 m. Mają łukowato zwisające i pokryte kolcami gałązki. Same owoce (podłużne, czerwone jagody) mają długość do 2 cm. Są tak delikatne, że aby ich nie uszkodzić przy zbiorze - strząsa się je z krzewu, a nie zrywa. Świeżych nie powinno się dotykać rękoma, ponieważ dochodzi wtedy do rekcji utleniania i jagoda przybiera czarny kolor. Jak już wspomniałam podczas zbierania strząsa się je na specjalne maty potem suszy w cieniu.
Jagody tybetańskie regulują oddech, zwiększają wydolność organizmu dodają energii witalnej oraz zwiększają zdolność do większego wysiłku fizycznego.
Średnia wartość odżywcza w 100 g owoców: energia 281kcal/ 1192 kJ, białko 11,4g; węglowodany 64g, w tym cukry 55,8g; tłuszcz 2,4g; w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,47g.
Dawniej organizowano festyny ku czci szczęśliwych jagód, aby zapewnić sobie obfite plony, a co za tym idzie zdrowie i urodę na przyszłość. Obecnie nie organizuje się festiwali ale warto wiedzieć, że spożywanie jagód goji pozwala zwalczać negatywne skutki wolnych rodników, hamować ich niszczycielskie działanie w komórkach, dzięki licznie występujących przeciwutleniaczach. Antyoksydanty zawarte w jagodach goji pozwalają nam zachować zdrowie i urodę na długie lata, hamują procesy mutacji komórek, opóźniają starzenie się organizmu i zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych nowotworów i chorób układu krążenia.
Według najnowszych doniesień naukowców goji berries są jedynym składnikiem pożywienia, który pobudza (stymuluje) ludzki organizm do naturalnej produkcji HGH. Goji to jedyne znane pożywienie, które stymuluje organizm do naturalnego produkowania tego hormonu. Ten czynnik sprawia, ze goji są prawdopodobnie najskuteczniejszym na świecie pokarmem opóźniającym i hamującym procesy starzenia.
Według znawców niekonwencjonalnych metod leczenia goji berries wspomagają terapię chorób serca, zwalczają dolegliwości bólowe, pomagają rozwinąć i wzmocnić układ immunologiczny organizmu, wspomagają proces utraty wagi podczas stosowania diety odchudzającej, ponieważ przyśpieszają spalanie tłuszczów - poprawiają metabolizm komórkowy. Są najbardziej obiecującym środkiem odżywczym wspierającym zdrowie, mającym potencjał zrewolucjonizować dietetykę, osiągnięcia sportowe oraz tradycyjną medycynę na przestrzeni XXI wieku.
W goji znajdują się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, który jest pomocny w odchudzaniu oraz kwas omega 6. Goji kontrolują zawartość tłuszczu w organizmie.
Jagody goji poprawiają proces widzenia - wyostrzają wzrok i zapobiegają chorobom oczu - m.in. katarakcie, obniżają poziom złego cholesterolu, wzmacniają i wspomagają funkcjonowanie wątroby i nerek.
W świecie azjatyckim jagody uznano za środek poprawiający potencję i wzmagający doznania seksualne.
Są to niezaprzeczalnie jedne z najcenniejszych owoców świata. Posiadają w swoim składzie witaminę A, B-1, B-2, C, E, mangan, cynk, żelazo, miedź, nikiel, chrom, magnez, calcium, natrium, calium, kobalt, selen, cadium, fosfor i germanium.
German (posiada działanie antyrakowe). Są kompletnym źródłem białka.
Czy wiecie, że w jagodach goji jest 3 razy więcej żelaza niż w szpinaku?
Posiadają 50 razy więcej witaminy C niż pomarańcza?
Zawierają więcej beta karotenu niż marchewka i jakiekolwiek inne pożywienie na świecie?
Zawierają 2 razy więcej antyoksydantów niż czarna jagoda?
Goji to szczęśliwe jagody. Smaczne i zdrowe. Obfitują w wartościowe składniki odżywcze: duże ilości beta-karotenu, wszystkie z 8 podstawowych aminokwasów oraz liczne mikroelementy. Już niewielka ilość jagód goji dostarcza energii.
Chińczycy wierzą, że ten owoc może znacząco przedłużyć życie. Chińska legenda mówi, że Li Qing Yen, który spopularyzował jagody goji oraz żeń szeń żył 252 lata.
Inna legenda głosi, że za panowania dynastii Tang ( ok. 800r. n.e.) wykopano studnię przy słynnej świątyni buddyjskiej, która była porośnięta krzakami goji. Przez wiele lat niezliczone ilości jagód spadały do studni. Pielgrzym, którzy się tam modlili cieszyli się nadspodziewanie dobrym zdrowiem. Nawet w wieku osiemdziesięciu lat nie mieli ani siwych włosów, ani nie stracili ani jednego zęba. Działo się tak, gdyż pili wodę ze studni.
Jagody goji można dostarczać organizmowi w różnych formach. Najpopularniejsze są suszone owoce, które swoim wyglądem przypominają rodzynki.
Przy zakupie jednak trzeba zwrócić uwagę, czy pochodzą z upraw ekologicznych, ponieważ inne mogą być zanieczyszczone pestycydami.
Zaleca się zjadać około 70 szt dziennie, czyli około 10-20 g goji. Dzieci poniżej 10 lat powinny spożywać połowę ilości.
Najważniejsze jest regularne dostarczanie organizmowi cennych mikroelementów i witamin.
Jagody Goji najbardziej smakują dzieciom jako suszone jagody i powinny zastępować inne słodycze.
Jagody Goji mogą zastępować rodzynki. Możemy je dodawać do musli na śniadanie, do wypieków oraz deserów. Wcześniej trzeba je tylko namoczyć w wodzie. Można je dodawać do jogurtu oraz owsianki. Można je żuć jako pyszną przekąskę, dodawać do przełamania smaku duszonych potraw czy zup. Owoce można również przyrządzić z kaszą ryżową lub jaglaną, lub dodawać do ciast. Pyszne są też naleśniki z dodatkiem jagód goji.
Przepis na zdrową i smaczną herbatkę z jagód goji.
Jagody Goji zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy do zaparzenia.
Herbatkę możemy posłodzić miodem.
Suszone owoce goji możemy również dodać do zielonej Herbaty, która znakomicie uzupełnia ich walory, a nawet wzmacnia ich działanie.
W sklepach ze zdrową żywnością dostępny jest również sok z jagód goji.
Polecany jest szczególnie dla dzieci.
Jeśli masz dzieci i zastanawiasz się w jaki sposób można zwiększyć odporność organizmu dziecka mając świadomość tego, że powinno mieć ono dostarczone naturalne dobrze przyswajalne witaminy i minerały dla właściwego rozwoju, goji jest optymalnym rozwiązaniem. Sok z goji ma słodki smak przypominający smak soku z marchewki i dzieci chętnie będą go spożywały.
Jest to zdecydowanie super jedzenie dla całej rodziny, które z całą pewnością, można umieścić na jednym z trzech pierwszych miejsc najlepszej żywności.
Muszę jednak tutaj zaznaczyć, że cała roślina jest określana jako trująca, przy czym szczególnie szkodliwe mogą być owoce mało dojrzałe. Badania na zawartość atropiny w owocach kolcowoju prowadzone w Tajlandii i Chinach wykazały zmienną zawartość alkaloidu, nie przekraczającą wszakże 19 ppb (części na miliard), co jest stężeniem dalekim od toksycznego. Wiele toksycznych alkaloidów podawanych w odpowiednio małych dawkach stanowi skuteczne leki na liczne choroby i dolegliwości (np. morfina, kodeina, chinina).
Katarzyna Dziczek
Wasz Sklep Zdrowa Tradycyjna i Ekologiczna Żywność
ul. Koszykowa 20 oraz Fort Piontek ul. Modlińska 310/312 Warszawa
www.waszsklep.com.pl