Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?


Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?
2018-05-18
Choć mówi się, że kryptowaluty to jeden z najbezpieczniejszych środków płatniczych, to hakerzy ani oszuści nie śpią. Jak więc bezpiecznie je przechowywać, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko utraty zgromadzonych środków?

Zagrożenia

Rynek kryptowalut nieustannie się rozwija i nic w tym dziwnego. Są one bowiem uważane za jeden z najbezpieczniejszych, jeśli nie najbezpieczniejszy, środek płatniczy. Ponadto można samodzielnie je wydobywać, nie są uzależnione od banków i innych instytucji finansowych. Choć wszystko to brzmi niezwykle kusząco, nie brak jest doniesień o kradzieżach i oszustwach związanych z kryptowalutami.  Włamanie na polską giełdę Bitcurex, zniknięcie kryptowalut o wartości 530 mln dolarów z tokijskiej platformy, upadłość platformy Mt. Gox po kradzieży kryptowalut – tego typu sytuacji było już wiele, jednak to nie jedyne zagrożenia czyhające na pasjonatów kryptowalut. Złośliwe oprogramowania i aplikacje, wyłudzenia, szkoleniowcy i doradcy, których celem jest jedynie zarobek, a nie przekazanie faktycznej, przydatnej wiedzy i wiele, wiele innych. Osoby zajmujące się wydobywaniem kryptowalut każdego dnia muszą zmagać się z wieloma zagrożeniami. Jak więc się ochronić?

PRZECHOWYWANIE KRYPTOWALUT

Istnieje wiele sposobów na przechowywanie kryptowalut. Począwszy od giełd i serwisów internetowych, przez komputery osobiste, po nośniki papierowe czy karty ze stali. Nie wszystkie sposoby są jednak bezpieczne. Jak wybrać ten najlepszy?

Giełdy

Jednym z najpopularniejszych sposobów - zwłaszcza wśród osób, które od niedawna zajmują się kryptowalutami - jest przechowywanie ich na giełdzie lub w serwisie internetowym, z którego aktualnie korzystają. Niestety jest to najniebezpieczniejszy sposób przechowywania zgromadzonych środków, a jak pokazuje historia, odzyskanie ich w przypadku kradzieży jest w zasadzie niewykonalne. Doskonałym tego przykładem jest włamanie na polską giełdę Bitcurex, która po przyznaniu się do włamania zadeklarowała usunięcie awarii, a następnie zaniechała jakichkolwiek działań. Podobnie było z tokijską platformą Coincheck, z której skradziono kryptowaluty o wartości 530 mln dolarów.

Nośniki papierowe

Nośniki papierowe, choć niepozbawione wad, są znacznie bezpieczniejszym sposobem na przechowywanie kryptowalut. Papier jest nośnikiem dość kruchym i łatwym do zniszczenia, jednak wydrukowanie portfela na papierze daje nam gwarancję poufności. Warto pomyśleć w tym przypadku o dodatkowej ochronie, takiej jak zalaminowanie wydrukowanego portfela, a następnie umieszczenie go w sejfie lub skrytce bankowej.

Komputery osobiste i nośniki wymienne

Dość powszechnym sposobem na przechowywanie kryptowalut jest trzymanie ich na komputerze osobistym lub nośnikach takich jak pamięci USB, karty SD, czy też płyty CD/DVD. Należy jednak pamiętać, że sposoby te nie są pozbawione wad. Przede wszystkim należy pamiętać, że nasze komputery po prostu się psują. Ponadto, a w zasadzie przede wszystkim, największą ich wadą jest dostęp do internetu, który naraża nasz komputer na atak hakerów i kradzież zgromadzonych środków. W przypadku komputerów warto więc pomyśleć o osobnym komputerze, bez dostępu do sieci, który pełnił będzie rolę sejfu. To znacznie ograniczy możliwość włamania i kradzieży zgromadzonych bitmonet.

W przypadku nośników wymiennych ich najsłabszym punktem jest „żywotność”. Przede wszystkim są one niezwykle podatne na uszkodzenia mechaniczne i w przeciwieństwie do dysku komputerowego, najczęściej nie da się odzyskać danych ze zniszczonego nośnika. Jednak ich niezaprzeczalnym atutem jest brak dostępu do sieci oraz możliwość łatwego umieszczenia ich w bezpiecznym miejscu, takim, jak chociażby skrytka bankowa. Doskonale nadają się więc do stworzenia kopii zapasowej portfela, który posiadamy na komputerze lub innym nośniku.

Karty

Dość ciekawym rozwiązaniem jest naniesienie zawartości portfela na nośnik w postaci stalowej karty. Dane w tej sposób przechowywane są bezpieczne, zwłaszcza jeśli naniesione są na wysokiej jakości stal, która jest odporna zarówno na korozję, jak też na działanie ognia. Na kartę taką nanosi się prywatny klucz oraz QR kod umożliwiający zarządzanie środkami. Obecnie jest to najbezpieczniejszy i coraz popularniejszy sposób przechowywania kryptowalut. Spotkać możemy już nawet portfele tego tupu wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej wykorzystywanej między innymi w przemyśle lotniczym. Zapewnia to ochronę nie tylko przed korozją, ale również kwasami oraz temperaturą wynoszącą do ok 13000.

Który sposób wybrać?

Jak widać sposobów na przechowywanie kryptowalut jest wiele. Niemal każdy z nich posiada zarówno wady jak i zalety i to przede wszystkim od nas samych zależy, na który z nich się zdecydujemy. Warto jednak pamiętać, zwłaszcza jeśli dysponujemy większymi środkami i planujemy przechowywanie kryptowalut przez dłuższy czas, aby zawsze mieć kopię zapasową. Ponadto najbezpieczniejszym obecnie sposobem są tzw. cold storage, a więc zimne portfele, które są w postaci fizycznej (nośniki CD/DVD, stalowe karty, nośniki papierowe)

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl