Jak szybko i skutecznie uporządkować garderobę?
Początek roku to dobry czas nie tylko na noworoczne postanowienia. To też świetna okazja do uporządkowania garderoby – pozbycia się rzeczy, których już nie nosimy i… zrobienia miejsca na nowe. Zwłaszcza, że przed nami wyprzedaże. Od czego zacząć? Zobacz jak skutecznie zorganizować swoją szafę.
Niezależnie od tego, jak wiele ubrań mieści się w Twojej szafie lub garderobie, na co dzień z pewnością nosisz tylko część z nich. Te ulubione zazwyczaj leżą i wiszą na wysokości Twojego wzroku, na najłatwiej dostępnych półkach i wieszakach. Co z resztą? Część ubrań prawdopodobnie niepotrzebnie zabiera miejsce, bo i tak pewnie nigdy ich już nie założysz. O innych, nawet tych ulubionych, mogłaś po prostu zapomnieć, gdy zniknęły Ci z oczu.
To między innymi z ich powodu okresowy przegląd garderoby to całkiem niezły pomysł. Zwłaszcza na początku roku, gdy chcemy coś zmienić i uporządkować przestrzeń wokół.
Od czego zacząć porządki w garderobie?
No dobrze, ale od czego zacząć te wielkie sprzątanie? Opcje są dwie. Pierwsza zakłada spokojne przeglądanie zawartości szafy, półka po półce. Druga – to istna rewolucja. Wyjmij wszystkie rzeczy na raz i zacznij wielkie mierzenie. Tak, bez mierzenia się nie obędzie, bo niedopasowanie ubrań pod względem ich rozmiaru i kroju to pierwszy, i najważniejszy z powodów ich nienoszenia.
Wszystkie ubrania musisz podzielić na kilka kategorii. Te, które lubisz i które pasują – zostają. Przy czym te najbardziej lubiane i „codzienne” trafiają na jedną kupkę, zaś te noszone „okazjonalnie” – na drugą. Ubrania, których nie cierpisz, a także te, które są za małe/duże – najlepiej od razu oddać lub wyrzucić. Doświadczenie pokazuje, że jeśli nie nosiłaś czegoś przez rok lub dłużej, prawdopodobnie i tak nie założysz tego więcej. A wolne miejsce jest bezcenne.
Jak uporządkować garderobę – zobacz co Ci się przyda
Kiedy wszystkie ubrania są już podzielone, a te zbędne zapakowane i gotowe do oddania lub wyrzucenia, czas na nową organizację garderoby. Aby zrobić to dobrze, warto najpierw zaopatrzyć się w systemy przeznaczone do przechowywania konkretnych części garderoby. Bo jak wiadomo, ubrania różnych typów i z różnych materiałów, a także dodatki, buty itp. potrzebują różnych warunków, by się nie zdeformowały i nie zniszczyły. Doraźnie możesz bazować na pudełkach i tekstylnych organizatorach, ale jeśli masz więcej czasu i taką możliwość, warto od razu zainwestować w odpowiednie szuflady, wieszaki, pantografy, kosze i wysuwane cargo. Każda z tych rzeczy naprawdę ułatwi Ci późniejsze korzystanie z szaf. Tylko jakie akcesoria wykorzystać do przechowywania konkretnych ubrań i dodatków?
Jak przechowywać bluzki i swetry?
Najwięcej miejsca w garderobie z pewnością zajmą ubrania. Te najczęściej używane warto ułożyć najbliżej – tuż po ręką. Te, które nakładasz tylko na specjalne okazje – wyżej.
Ale to dopiero połowa sukcesu. Swetry i bluzy, które się nie gniotą, należy ułożyć w kostkę na półkach lub w wysuwanych szufladach jak np. te z linii Maxima Puro REJS. Dzięki możliwości wysunięcia półki, ubrania łatwiej znaleźć i wyjąć bez naruszania innych. Szuflady dostępne są w wysokości 50 i 80 mm oraz 3 szerokościach: 600, 700 i 800 mm. W bieli i czerni z dębową wstawką.
Najbardziej obszerne swetry, które trudno okiełznać, mogą również trafić do ażurowych, wysuwanych koszy np. Variant MULTI (dostępne w bieli i czerni, w wys. 230 i 490 mm i w 3 szerokościach). Dzięki temu wełna będzie miała dostęp do powietrza i dłużej będzie ładnie pachnieć. Jeśli w garderobie trzymacie nie tylko ubrania, ale też inne tekstylia, i je warto ułożyć w koszach. Zmieszczą się koce, pościel, a nawet poduszki i kołdry dla gości.
Jak przechowywać spodnie i sukienki?
Spodnie – zarówno te z jeansu, jak i te z cieńszych materiałów, wygodnie jest powiesić na specjalnych wysuwanych wieszakach. Na stelażach z linii Variant MULTI swobodnie zmieści się co najmniej kilka par. Co ważne odpowiednio rozwieszone, po wyjęciu będą gotowe do założenia – bez konieczności prasowania. Szuflada na spodnie Variant MULTI dostępna jest w 4 szerokościach: 600, 700, 800 i 900 mm, wys. 70 mm i gł. 490 mm.
Co z garniturami i długimi sukienkami? One mogą znaleźć swoje miejsce wysoko – pod samym sufitem. Dzięki pantografom, czyli specjalnie zaprojektowanym drążkom montowanym na podnośnikach, dostęp do nich jest bezproblemowy. Kiedy są potrzebne – drążek opuszcza się, a ubrania są w zasięgu ręki. Kiedy chcemy je schować, drążek wędruje na swoje miejsce. W ten sposób miejsce w garderobie możesz wykorzystać do maksimum.
Jak przechowywać buty?
Zupełnie inne wymagania mają buty. Je najlepiej przechowywać w wysuwanych odpowiednio wyprofilowanych stelażach montowanych w dolnych częściach szafy lub garderoby. Dzięki temu nie zdeformują się, ani nie pobrudzą. Każda para będzie miała swoje miejsce.
Tu do wyboru są dwa rozwiązania – nakładki Maxima PURO, lub ażurowe szuflady Variant MULTI. Te ostatnie dostępne są w 4 szerokościach: 600, 700, 800 i 900 mm, wys. 160 mm i gł. 490 mm.
Jak przechowywać dodatki?
Największe problemy w utrzymaniu porządku sprawiają na ogół dodatki i bielizna. Ale i je łatwo utrzymać w ryzach dzięki szufladom i wkładom do nich. Bieliznę i skarpetki warto posegregować na jasne i ciemne, a także… te ulubione i te na specjalne okazje, i ułożyć np. w szufladach Maxima PURO lub Slim Box.
Z kolei dodatki, jak: krawaty, paski, ale również spinki czy biżuteria – mogą trafić do oddzielnych przegródek we wkładach garderobianych do płytkich szuflad. Dzięki temu nie będą się mieszać ani plątać. Łatwiej też będzie je znaleźć gdy będą potrzebne. Wkłady proponowane są w dwóch wariantach kolorystycznych – bieli z czarną i czerni z miedzianą wyściółką. Miękki materiał w środku zabezpieczy nawet najdelikatniejszą biżuterię przed zarysowaniem, a dodatkowo – ładnie ją wyeksponuje. Dzięki takim szczegółom Twoja garderoba będzie nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna.
www.rejs.eu www.e-rejs.eu
Nadesłał:
tk
|