Jak walczyć z uczuciem samotności u osób starszych?


Jak walczyć z uczuciem samotności u osób starszych?
2010-11-19
Samotność osób starszych to poważny problem społeczny. Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego.

Dlatego praca opiekunki osób starszych często wykracza poza rutynowe czynności pielęgnacyjne i może pełnić również funkcję terapeutyczną. Co roku w połowie listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Seniora. To symboliczna data, która przypomina o trudnej sytuacji osób starszych w nowoczesnych społeczeństwach.

Powinniśmy pamiętać nie tylko o zapewnieniu im odpowiedniej opieki medycznej, ale przede wszystkim o serdeczności, której seniorom szczególnie brakuje. 

Dzięki coraz wyższym standardom medycznym i poprawiającej się jakości życia, średnia długość życia z roku na roku się wydłuża. Niestety, jak pokazują analizy społeczne, zwiększa się też uczucie wyobcowania seniorów. Według statystyk brytyjskiej organizacji Elderly Parents, co roku aż 20 proc. seniorów spędza święta samotnie...

Problem społeczny
Aż trzy czwarte osób starszych, które przyznają się do odczuwania samotności, to kobiety. Wynika to m.in. z faktu, że w przeszłości panie często wychodziły za mąż za starszych mężczyzn. W konsekwencji, w społeczeństwach Europy Zachodniej aż 75 proc. kobiet w wieku +65 lat mieszka samotnie. W przypadku kobiet powyżej 75 roku życia, odsetek ten wynosi już niemal 90 proc.

Kwestia zapewnienia seniorom bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki staje się więc jednym z priorytetów w nowoczesnych społeczeństwach. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy nie jest możliwa opieka nad osobami starszymi ze strony najbliższej rodziny. Stąd coraz większe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze świadczone przez wykwalifikowane opiekunki osób starszych.

Pomoc dla seniora
Praca opiekunki polega na pomocy osobie starszej we wszelkich aspektach życia codziennego. Obok codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, równie istotna jest rozmowa z podopieczną. Potwierdzają to też same opiekunki: - Często jesteśmy istotnym wsparciem psychicznym dla swoich podopiecznych. Seniorzy nie mogą być traktowani przedmiotowo - pomimo problemów zdrowotnych chcą być potrzebni i traktowani z serdecznością i godnością - mówi pani Teresa, opiekunka osób starszych z firmy Promedica24. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy osoba starsza nie może liczyć na swoją rodzinę. Wówczas odpowiedni kontakt z opiekunką pomoże jej w utrzymywaniu kontaktu ze światem zewnętrznym i zdecydowanie poprawi samopoczucie.

Obok umiejętności opiekuńczych, bardzo ważna w pracy opiekunki jest również empatia i umiejętność rozmowy z osobami starszymi. Jak mówi pani Teresa, seniorom należy pomagać w odkrywaniu nowych wyzwań i pasji, dzięki którym znowu poczują się potrzebni. Jeśli to tylko możliwe, warto proponować osobom starszym umiarkowany wysiłek fizyczny, który nie tylko poprawia krążenie i dotlenia mózg, ale także doskonale wpływa na samopoczucie.

- Osoby starsze coraz częściej chcą aktywnie spędzać jesień swojego życia. Chcą się uczyć nowych rzeczy, uczestniczą w zajęciach komputerowych, chodzą na spotkania klubów dyskusyjnych, stawiają na aktywny wypoczynek. Dzięki temu nie czują się samotne. W miarę swoich możliwości opiekunka powinna zapewnić swojej podopiecznej możliwość uczestniczenia w tego rodzaju zajęciach - mówi pani Teresa z Promedica24.

Wystarczy być
Opiekunki Promedica24 zgodnie przyznają, że zdarzają się sytuacje, kiedy rutynowa praca z osobą starszą zamienia się w autentyczną przyjaźń. - Seniorzy często mają do zaoferowania młodszym pokoleniom unikalną wiedzę i doświadczenie życiowe. Pamiętam wiele wieczorów, jakie spędziłyśmy z moją podopieczną na wzruszających rozmowach przy herbacie - mówi pani Krystyna, zawodowa opiekunka.

Dzięki takim rozmowom seniorzy zyskują poczucie bezpieczeństwa, cieszą się, że ktoś ich wysłuchał i docenił. Dla osób, które często przez długie lata pielęgnowały swoją samotność w domowym zaciszu, spotkania z opiekunką mogą mieć aspekt niemal terapeutyczny. - Aby pomóc, często wystarczy po prostu być przy takiej osobie - dodaje pani Krystyna.
Źródło: Promedica24

O Promedica24
Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.

W skład grupy Promedica24 wchodzi agencja rekrutacyjna Promedica24 Recruitment specjalizująca się w rekrutacji do sektora medycznego i farmaceutycznego w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Portugalia).
Strona główna: http://www.promedica24.pl

Nadesłał:

Artefakt

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl