Jak wybrać dobry akumulator


Jak wybrać dobry akumulator
2018-04-09
Akumulator to niezastąpiony element w każdym samochodzie – dzięki niemu możemy ruszyć autem, zasila on również wszelkie instalacje elektryczne w pojeździe. Nic więc dziwnego, że awaria akumulatora to spory problem dla kierowcy. Na szczęście wymiana tego podzespołu nie jest trudna i zbyt kosztowna.

Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze nowego akumulatora do auta.Rodzaj akumulatora

Wraz z rozwojem technologii, w sprzedaży pojawiają się nowoczesne akumulatory samochodowe, które powoli wypierają z rynku standardowe baterie obsługowe. Co warto wiedzieć o specyfice akumulatora przed jego zakupem?

  • Akumulatory standardowe – to tradycyjne baterie kwasowo-ołowiowe z płynnym elektrolitem, który trzeba uzupełniać. Chociaż są to trwałe i tanie rozwiązania, konieczność ich obsługi oraz możliwość zasilania niewielkiej liczby odbiorników elektrycznych sprawia, że stosuje się je zwykle już tylko w starszych autach.
  • Akumulatory o wydłużonej wytrzymałości – to bazujące na tradycyjnej technologii akumulatory z płynnym elektrolitem, ale o większe jego pojemności i specjalnej konstrukcji separatorów, co pomaga uzyskać podwyższoną wydajność baterii. Tego typu akumulatory, jak np. ECM, dobrze sprawdzają się na krótkich dystansach i w autach bogato wyposażonych w elektronikę, a także w układ start-stop.
  • Akumulatory AGM – to innowacyjna technologia polegająca na wiązaniu elektrolitu w specjalnej macie szklanej, co znacznie poprawia wydajność baterii. Rozwiązania AGM stosuje się głównie w autach hybrydowych, a także tych, które są mocno eksploatowane – np. w samochodach służbowych. Warto zaznaczyć, że bateria tego rodzaju jest mało odporna na działanie wysokich temperatur.
  • Akumulatory żelowe – płynny elektrolit zastąpiono tu specjalnym żelem, co pozwala na zwiększenie wydajności baterii, która umożliwia długotrwałe zasilanie elektroniki, ale nie sprawdza się w charakterze akumulatora rozruchowego.


Na co jeszcze zwracać uwagę?

Wybierając odpowiedni rodzaj akumulatora, należy również wciąż pod uwagę jego najważniejsze parametry, które określa producent auta w specjalnym katalogu. Istotne znaczenie mają w szczególności wymiary i biegunowość baterii – Za duży akumulator po prostu nie zmieści się w danym modelu auta, trzeba też zwrócić uwagę rozmieszczeniu punktów, w których mocuje się klemy, by móc podłączyć baterię do instalacji. Ważnym parametrem akumulatora jest jego pojemność, czyli ilość energii, którą może dostarczyć. Zbyt pojemna bateria będzie niedoładowana, a ta o za małej pojemności nie zdoła zasilić auta. Należy zatem sugerować się wytycznymi producenta. To samo dotyczy prądu rozruchowego – parametru odpowiedzialnego za maksymalne natężenie baterii w ujemnej temperaturze. Wysoki prąd rozruchowy to większa moc dostarczona szybciej do rozrusznika, co jest szczególnie istotne w przypadku przymrozków. Tu też nie należy jednak przesadzać – akumulator o zbyt wysokiej wartości prądu rozruchowego może się okazać mniej trwały. Warto zatem dokładnie przemyśleć zakup nowego akumulatora, który dobrze dobrany zapewni odpowiednią moc i będzie się wyróżniał żywotnością oraz bezawaryjnością. Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie doboru akumulatora kompetentnemu sprzedawcy, który dysponuje odpowiednią dokumentacją  – Mówi ekspert z serwisu samochodowego P’MIX MOTO PUNKT w Tychach.Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl