Jak wybrać dysze wodne dla rolnictwa?


Jak wybrać dysze wodne dla rolnictwa?
2020-01-11
Rolnicy bardzo często wykonują opryski, natomiast przed ich zanim się je zrobi warto zlustrować stan części w opryskiwaczu. Chodzi tu o dysze wodne. Dlaczego trzeba je często sprawdzać i jakie dysze wodne sprawdzą się w małym, a jakie w dużym gospodarstwie? Zapraszamy do lektury.


Dysze wodne a opryskiwacze

Dysze obok pompy są najważniejszymi elementami w opryskiwaczu. To od nich zależy skuteczność oprysku. Ich stan najlepiej ocenić wiosną, tak, by można było rozważyć ich wymianę. Jeśli Twoja końcówka czyli dysza wodna jest niezdatna do użytku, licz się z małą skutecznością oprysku. Niestety to może wygenerować dodatkowe koszty w postaci cen środków do ochrony roślin. Kiedy zatem warto wymienić dysze wodne? Przede wszystkim kontrola dysz wodnych przed opryskiem jest podstawą kiedy zbliża się pora oprysku. Jeśli nie będą działały prawidłowo, nie można liczyć w późniejszym czasie na udane zbiory.Co wpływa na zużycie dysz wodnych w opryskiwaczu?

Na pewno jest to rodzaj rozpylanych preparatów. Bardzo często korozję dysz wodnych powodują preparaty takie jak zawiesiny i mieszanki różnych środków. Dysze wodne niszczą się także od twardej wody używanej do oprysków. Na ich trwałość ma także wpływ materiał, z którego są wykonane. Najlepsze są dysze wodne ze stali szlachetnej z okrągłymi kanałami przelotowymi i nieścieralnymi krawędziami. 

Natomiast samej oceny dysz wodnych najlepiej dokonywać przy użyciu lupy, a następnie porównać jedną nieużywaną końcówkę z dyszą wodną, która aktualnie pracuje. Taka próba powinna potwierdzić czy opryskiwacz nadaje się do użytku. Jeśli zauważysz tak zwane “sikanie” dyszy będzie to oznaczało, że jej krawędź prawdopodobnie jest uszkodzona. W jaki sposób rolnicy sprawdzają dysze wodne? Najczęściej wybieranym przez nich sposobem jest porównywanie obu dyszy - nieużywanej i obecnie pracującej. Jeśli okaże się, że działają nierównomiernie, wtedy jest to sygnał, że należy wymienić dyszę wodną. Dysze wodne - jak o nie dbać?

Dysze wodne należy odpowiednio czyścić, po to, aby długo były zdatne do użytku. Do najczęstszych przyczyn niedrożnych rozpylaczy należą resztki oprysków pozostawione w dyszach. Oprócz tego na dyszach zbiera się osad z chemikaliów, kurz oraz błoto. Bardzo złą praktyką jest pozostawianie dyszy wodnych po opryskaniu na słońcu. Wtedy resztki zasychają w środku jak i na zewnątrz, co powoduje, że przy kolejnym użyciu opryskiwacz nie działa jak należy. Aby uniknąć tego typu sytuacji najlepiej jest przechowywać dysze wodne w wiaderku z wodą. Na prawidłowe działanie dysz wodnych ma wpływ także ich montaż. Nie można go wykonywać bez znajomości działania poszczególnych elementów. Jak wybrać najlepsze dysze wodne?

Najlepsze dysze wodne wykonane są ze stali szlachetnej, stali nierdzewnej hartowanej, polimeru, ceramiki, mosiądzu, z tym, że ten ostatni jest najmniej trwały. Warto tu jednak dodać, że ceramika jest krucha i może łatwo ulec uszkodzeniu przy zderzeniu z jakąkolwiek przeszkodą na polu. Dysze wodne różnią się między sobą typem. Możesz wybierać spośród tych w kilku rozmiarach, pogrupować je ze względu na wielkość kropli jakie wypuszczają oraz dobierać je pod względem koloru. 

Najlepiej jednak dysze wodne dobrać do potrzeb swojego gospodarstwa. Te mniejsze częściej inwestują w dysze wodne uniwersalne, natomiast większe zaopatrują się w przynajmniej 2-3 komplety różnych dysz.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl