Jak wygląda prowadzenie kadr i płac?


Jak wygląda prowadzenie kadr i płac?
2020-01-11
Prowadzenie kadr i płac nie jest rzeczą prostą, dlatego wiele firm zleca to zadanie na zewnątrz. W tym artykule przyjrzymy się jak wygląda zarządzanie kadrami i płacami i jakie nowoczesne rozwiązania z nimi związane można wdrożyć w firmie.

Czym jest obsługa kadrowo-płacowa? 

W przypadku kiedy obsługa kadrowo-płacowa obejmuje sporządzanie deklaracji podatkowych, od pracownika kadr i płac wymaga się potwierdzenia wymaganych kompetencji. Księgowość z Białegostoku prowadzą doświadczone osoby, które mają długoletnią praktykę w zawodzie i od wielu lat obsługują kadry i płace. Jeżeli w Twojej firmie nie ma kto poprowadzić działu kadr i płac, może warto pomyśleć o outsourcingu? W dalszej części artykułu wyjaśnimy na czym on polega, teraz skupimy się na kadrach i płacach.  

Obsługa kadrowo-płacowa polega głównie na prowadzeniu spraw osobowych pracowników. A więc na czynnościach związanych z przeprowadzaniem rekrutacji (HR), zawieraniem umów o pracę, rozliczaniu urlopów, prowadzeniu kartotek pracowników, wydawaniu zaświadczeń, sporządzaniu dokumentacji związanej z przystąpieniem pracowników do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, przesyłaniu do ZUS deklaracji rozliczeniowych, prowadzeniu rozliczeń z PFRON (jeśli firma zatrudnia osoby niepełnosprawne). 


Na czym polega outsourcing kadr i płac?

W outsourcingu kadr i płac kluczową rolę odgrywa kwestia odpowiedzialności firmy zewnętrznej za prowadzenie kadr i płac. Jest to bardzo ważne, ponieważ w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor zabiera dokumenty z biura rachunkowego lub księgowego, jednak mandatem obciąża pracodawcę, a nie pracownika biura rachunkowego. Księgowość z Białegostoku tworzą osoby odpowiedzialne, które potrafią doskonale prowadzić dokumentację kadrowo-płacową, więc w obliczu jakiejkolwiek kontroli pracodawca nie ma się czego obawiać. A czym jest ów outsourcing kadr i płac? Jest to długoterminowe zlecenie firmie zewnętrznej pełnienia określonych funkcji - w tym przypadku prowadzenia kadr i płac. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy skupić się na swojej działalności i nie myśleć o sprawach pracowniczych czy deklaracjach podatkowych. Outsourcing jest długofalową strategią, dzięki ktorej firma może oszczędzić, jednak nie zwalnia ona pracodawcy z odpowiedzialności za pracowników.  


Biuro rachunkowe z Białegostoku a tradycyjne i nowoczesne kadry i płace

Do głównych obowiązków specjalisty do spraw kadr i płac należy ewidencja czasu pracy i rozliczanie pracowników. Na nim także spoczywa obowiązek przechowywania wszelkiej kadrowo-płacowej dokumentacji jeszcze przez kilka lat po ustaniu zatrudnienia danego pracownika. Tradycyjne kadry i płace prowadzą teczki osobowe pracowników oraz rozrachunki z ZUS i Urzędem Skarbowym. Księgowość z Białegostoku poprowadzi kadry i płace metodą tradycyjną i nowoczesną, więc sporządzi wszelkiego rodzaju konieczne deklaracje dla ważnych instytucji z którym zobowiązana jest rozliczać się firma. 

Jak natomiast wygląda nowoczesny HR? HR to inaczej human resources i związany jest z przepływem, odpowiednią adaptacją i rozwojem pracowników. Obejmuje więc procesy rekrutacji, selekcji, ale także szkolenia i motywowanie pracowników. Współcześni kadrowi dbają o relacje w firmie, zarządzają systemem premii i benefitów oraz budują pozytywny wizerunek pracodawcy. 

Pomału formy zatrudniania pracowników stają się coraz bardziej elastyczne, jako przykład można podać pracę zdalną. Nowoczesne kadry i płace muszą przystosowywać się do zmieniających się zasad i inaczej zarządzać kadrą niż miało to miejsce jeszcze 5 czy 10 lat temu. Księgowość z Białegostoku to zespół wykwalifikowanych specjalistów z nowoczesną wiedzą z zakresu kadr i płac, dlatego jeśli nawiążesz z nimi współpracę możesz tylko zyskać. I to nie tylko oszczędności, ale i wspaniałych, zmotywowanych pracowników. 

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl