Jaki router mobilny zabrać na wakacje?


Jaki router mobilny zabrać na wakacje?
2024-06-24
Słoneczna pogoda sprzyja wyjazdom rekreacyjnym i zdalnej pracy w plenerze. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami kempingu, wypoczynku nad morzem, chcemy być zawsze online, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą przenośnego routera. Jaki model wybrać?

Dlaczego warto mieć swój Internet?

Choć nie wszyscy internauci zdają sobie z tego sprawę, publiczne sieci Wi-Fi mogą stanowić poważne zagrożenie. Hakerzy mogą łatwo zainfekować podłączone pod nie urządzenia i wykraść z nich poufne dane. Z tego powodu korzystanie z własnego routera może uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, które mógłby zepsuć wakacyjny wyjazd. Dodatkowo w routerach ZTE są obecne sprzętowe firewalle, które skutecznie zabezpieczają użytkowników. Pamiętać również należy, że sama możliwość własnoręcznego wybrania, kto jest dostawcą połączenia z siecią jest bardzo istotnym czynnikiem – operatorzy komórkowi mają specjalne zespoły do spraw cyberbezpieczeństwa, które na co dzień chronią abonentów.

W drodze

Kiedy podróż trwa kilka, a czasem kilkanaście godzin, atmosfera w aucie robi się napięta – szczególnie jeśli jedziemy z młodzieżą. Sytuację uda się opanować z dobrym źródłem Internetu, jak router ZTE MF79U. To urządzenie wystarczy podłączyć przez USB do ładowarki samochodowej, aby bezprzewodowo zasilić w dostęp do sieci nawet 8 urządzeń jednocześnie. Tablety Wi-Fi i laptopy, które nie mają wbudowanego modemu 5G/LTE, wydają się być w naturalnej symbiozie z naszym modemem. Jednak nawet smartfony warto podłączyć na czas podróży do Wi-Fi, tak aby ograniczyć zużycie energii – warto przecież uniknąć ewentualnych konfliktów o ładowarkę.

Zaletą użycia routera w formie klucza USB, który nie ma wbudowanej baterii, jest fakt, że w tradycyjnych przenośnych modemach, przy długotrwałym ładowaniu i jednoczesnym rozładowywaniu, ich akumulatory narażone są na szybszą degradację – w przypadku MF79U takiego problemu nie ma. Przy czym jest to urządzenie bardzo przystępne cenowo, w aktualnej promocji sieci X-Kom kosztuje 109 zł, a standardowo sprzedawany jest za 149 zł.

Tam gdzie chcą być wszyscy

Festiwale muzyczne i kurorty wakacyjne zbierają ogromne tłumy, pragnących letnich atrakcji ludzi. Jednak będąc skupieni na relatywnie niewielkich powierzchniach, tworzą oni wyzwanie dla przepustowości sieci komórkowych. W takich sytuacjach problemy z wysłaniem zdjęć lub filmów do znajomych są powszechne. Na szczęście istnieją na to skuteczne lekarstwa – przede wszystkim jest to potęga 5G, po którą sięgnąć można z ZTE U50 5G i ZTE MU5120 5G.

Technologia mobilna piątej generacji to nie tylko wysokie prędkości transferu, ale przede wszystkim ogromna pojemność sieci, a co za tym idzie płynne korzystanie z niej dla bardzo dużych ilości użytkowników jednocześnie. Z routerem ZTE U50 5G możliwe jest pobieranie danych do aż 2630 Mb/s. Natomiast bardziej zaawansowany ZTE MU5120 5G osiąga nawet 2700 Mb/s i dodatkowo wyróżnia się ogromną baterią 10000 mAh, dzięki której można wykorzystywać go również jako powerbank. Ma on także możliwość parowania nowych urządzeń przez NFC, dzięki czemu możliwe jest błyskawiczne udostępnienie Internetu nowopoznanym osobom.

Bardziej zaawansowanych użytkowników routerów mobilnych ucieszy również fakt, że wszystkie urządzenia tego typu, wyprodukowane przez ZTE, obsługują manualny dobór pasm LTE. Dzięki tej funkcji można omijać te najbardziej obciążone, a więc wciąż jest szansa na dobre łącze w obleganym miejscu nawet przy wykorzystaniu przystępniejszych cenowo routerów 4G LTE.

ZTE MU5120 5G jest wyceniany na 1299 zł, a ZTE U50 5G sprzedawany jest w Play za 1199 zł.

Na wczasy dużą rodziną

Wyruszając w podróż z dużą rodziną, warto pamiętać, że każdy z jej członków ma kilka urządzeń, do obsługi których przydatne jest Wi-Fi – smartfony, tablety, smartwatche, laptopy, aparaty fotograficzne, a nawet elektroniczne nianie dla najmłodszych. Warto w takiej sytuacji skupić swoją uwagę na routerach z WiFi6, które cechują się wysoką prędkością maksymalną wewnątrz sieci lokalnej oraz możliwością podłączenia wielu urządzeń jednocześnie. ZTE U50 5G (na zdjęciu poniżej) i ZTE MU5120 5G pozwalają na udostępnienie Internetu przez Wi-Fi 6 do 32 urządzeń jednocześnie. Pierwszy z nich korzysta ze standardu AX1800, czyli pozwala na transfer po Wi-Fi do 1800 Mb/s, natomiast bardziej zaawansowany model daje dwukrotność tej wartości ze standardem AX3600.

Z dala od cywilizacji

Odpoczynek od zgiełku miasta w odległych zakątkach nie musi jednocześnie oznaczać przymusowego odcięcia od rozrywki i kontaktu ze znajomymi, które daje Internet. Biwak nad jeziorem lub pobyt w oddalonej od skupisk ludzkich agroturystyce często oznacza problemy z łącznością komórkową. Jednak sygnał z oddalonych nadajników operatorów komórkowych można ustabilizować przy pomocy anteny zewnętrznej ze złączem TS-9, która obsługiwana jest przez ZTE MF985T. Router obsługuje LTE kategorii 12, co oznacza, że urządzenie umożliwia błyskawiczne pobieranie danych z prędkością do 600 Mb/s. Wbudowana bateria o pojemności 3000 mAh umożliwia pracę nawet przez 10 godzin na jednym ładowaniu.

ZTE MF985T kosztuje 349 zł.

Nadesłał:

Krzysztof Kiszewski

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl