Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?


2008-02-28
W swoim ogrodzie dokonałem eksperymentu, który po dziesięciu latach daje efekty, i z czystym sumieniem mogę polecić. Dziś mieszkają u mnie nie tylko ptaki, lecz także rozmaite owady, żaby, zaskrońce, a nawet jeż.

Początkowo na działce rósł tylko jeden rozłożysty dąb. Posadziłem pod nim leszczynę. Teraz żołędzie i orzechy każdej jesieni wabią stada sójek i wiewiórki. Posadziłem też rodzime brzozy, sosny, świerki i jałowce oraz kępę wierzb otoczoną krzewami berberysu. Zimą owoce berberysu chętnie zjadane są przez kosy.

Trawę koszę tylko tam, gdzie często przebywamy z rodziną. W innych miejscach ogrodu rośnie swobodnie. Na murawie kwitną wiesiołki, których nasionami żywią się zimą makolągwy i szczygły, rumianki, dziurawiec, wrotycz, nawłoć i osty (wielka atrakcja dla szczygłów!). A latem wśród roślin uwijają się setki owadów. Cudeńka!

Wiosną pojawiają się w moim ogrodzie makolągwy i dzwońce, by założyć tu gniazda. Dla nich atrakcją są nasiona gwiazdnicy, mniszka i tasznika, później także babki zwyczajnej i rdestu ptasiego. W pobliżu płotu zachowałem kępę pokrzyw. Mogą na nich żerować do woli larwy motyli, a zimą buszują tam rudziki. Uschnięte pędy pokrzyw, ostów i wiesiołków usuwam dopiero wiosną.

Jarzębina staje się atrakcyjna po przymrozkach. Szpaków jest już wtedy niewiele, zostają więc zapasy dla kosów, kwiczołów oraz jemiołuszek. Późną jesienią zjadane są też ze smakiem drobne owoce winobluszczu.

Spaceruję często po okolicy, obserwując, co ptaki jedzą zimą. Marzy mi się w ogrodzie duża kępa jarzębin, przemieszanych z rokitnikami, ligustrami, tarniną i ozdobnymi jabłoniami. To byłaby zasobna spiżarnia dla kosów i kwiczołów. Praktycznie na całą zimę.

dr Andrzej Kruszewicz , ornitolog

Nadesłał:

m_g11

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl