Jakość wody w Polsce i na świecie
Jak jakość wody wpływa na nasze zdrowie.
Bardzo dobrą metodą zapobiegania i chronienia się przed zagrożeniami związanymi z piciem nieczystej wody są innowacyjne filtry do wody, które mogą być używane w każdym gospodarstwie domowym. Filtry odwrotnej osmozy są w stanie usunąć z wody: metale ciężkie, bakterie, wirusy, grzyby i inne zanieczyszczenia mechaniczne. W przypadku używania urządzeń mechanicznych takich jak: czajniki, żelazka itp. zalecane jest również stosowanie odżelaziaczy do wody i zmiękczaczy. Chroni to urządzenia przed osadzaniem się kamienia kotlowego.
W przyrodzie krystalicznie czysta woda występuje niezwykle rzadko. W wodzie występują rozpuszczone pierwiastki, substancje chemiczne, szlam, osad, humusy a także związki organiczne takie jak: bakterie, wirusy, grzyby (jest to przyczyną chorób takich jak: cholera czy dur brzuszny nękających zwłaszcza kraje afrykańskie gdzie brak jest odpowiednich systemów oczyszczania wody).
Jednym ze sposobów uzyskania czystej wody jest destylacja. Kilkaset lat temu czystą wodę można było uzyskać z deszczu i śniegu. Było możliwe dlatego, że nie było przemysłu, nie były stosowane pestycydy itp. Obecnie woda deszczowa jest kwaśna i zapylona i jej picie bez przegotowania grozi zatruciem organizmu. Woda morska natomiast nigdy nie nadawała się do spożywania ze względu na zbytnie zasolenie. Ziemska skorupa to ponad 2200 różnych związków mineralnych, tworzą one skały i uczestniczą w naturalnych procesach materii organicznej. Minerały te mają różną budowę chemiczną ale tylko niektóre z nich łatwo rozpuszczają się w wodzie. Najłatwiej rozpuszczalnym w wodzie pierwiastkiem jest czyli chlorek sodu inaczej sól kuchenna, której na co dzień używamy w domu.
Innym przykładem rozpuszczalnych w wodzie skał mineralnych są wapienie, których nie brakuje w skorupie ziemskiej. Te skały są najbogatszym źródłem wapienia i magnezu. Woda, w której jest dużo magnezu i wapienia jest twarda i sprzyja osadzaniu się kamienia na urządzeniach mechanicznych takich jak: pralki, czajniki itp. Przykładem skały w ogóle nie rozpuszczalnej w wodzie jest z kolei granit z którego zbudowane są Beskidy w Polsce .
Jeśli minerał jest solą chemiczną to w momencie jej zetknięcia z wodą następuję rozpad na aniony i kationy. Co ciekawe wśród kationów pojawiają się pierwiastki potrzebne nam do życia stąd nazywa pierwiastki.
Nadesłał:
amii
|