Język obcy – dodaj do CV


Język obcy – dodaj do CV
2018-04-27
Dziś bez znajomości języka obcego ciężko o satysfakcjonującą pracę w dynamicznym, rozwijającym się mieście, np. takim, jak Poznań. Choć to formułka powtarzana już od wielu lat, obecnie, w 2018 roku ilość zagranicznych inwestorów w Polsce jest już na tyle duża, że mawia się,

No właśnie, jakiego? Na świecie istnieje niemal 7 tysięcy języków. Przecież język angielski zna już praktycznie każdy, wydaje się, że to umiejętność tak podstawowa, jak obsługa komputera. Rosyjski kojarzy nam się raczej z przeżytkiem czasów, a z kolei chiński, chociaż biegle posługuje się nim największa liczba ludności, nie będzie uniwersalny na poznańskim rynku pracy.

Najczęściej używany język w Europie

Liczby jednoznacznie mówią, że do łask wraca język niemiecki –  warto się z nim zaprzyjaźnić z kilku powodów. Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Unii Europejskiej i czwartym najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem na świecie, a język niemiecki najczęściej używanym językiem w Europie. Nietrudno więc domyślić się, że jeśli marzymy o pracy w prosperującej branży, wówczas zamiast (lub obok) języka angielskiego, przyda nam się niemiecki. Co więcej, aż 15 mln osób uczy się języka niemieckiego jako obcego, a zdecydowana większość z nich, to Polacy! Ci, którzy uczą się go w szkołach językowych często deklarują, że powodem jest właśnie praca lub chęć zatrudnienia się w firmie z niemieckim kapitałem w Polsce. I jest to zasadne, ponieważ firmy z niemieckojęzycznym kapitałem chętniej przyjmują pracowników, którzy znają choćby podstawy języka, co ułatwi codzienną komunikację z klientem.

Pracodawca nauczy języka obcego

Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują – większość pracodawców, oferuje pomoc w nauce języka i to w ramach godzin pracy – znajomość języka obcego znacząco poszerza perspektywy rozwoju i ułatwia komunikację z klientem – komentuje Michał Mikucki, Dyrektor Capgemini Software Solutions Center w Poznaniu – dlatego nasi nowozatrudnieni pracownicy przechodzą w firmie kurs języka niemieckiego, który podniesie ich umiejętności i przyda się w późniejszej pracy. A jaki poziom niemieckiego należy mieć, aby dostać się do pracy? Wystarczy podstawowy. Co jednak zdarza się, gdy pracownik mimo skończonego w firmie kursu nadal nie będzie w stanie posługiwać się językiem w satysfakcjonujący dla pracodawcy sposób? Czy w takim wypadku firma rozwiązuje z nim umowę? – Kurs ma poziom optymalny dla danego pracownika, tak, aby po jego zakończeniu każdy mógł podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu kursów i zaangażowaniu pracowników w Capgemnini nie mamy do czynienia z sytuacjami, w których ktoś nie zrobiłby odpowiedniego postępu, dlatego nie mam takich obaw – dodaje Mikucki. Znajomość języka niemieckiego w takich firmach musi osiągnąć więc poziom komunikatywny, ale wcale nie biegły – dlatego właśnie nie bójmy się odpowiadać na ogłoszenie rekrutacyjne nawet, jeśli nasz język obcy jest dopiero na poziomie podstawowym. Firma, której zależy na specjalistach, kwestię szkoleń językowych weźmie na siebie. A nauka będzie jeszcze prostsza dla tych, którzy znają choćby podstawy języka angielskiego – oba te języki należą do grupy germańskiej, co sprawia, że mają przybliżoną gramatykę i leksykę.

Dwujęzyczny Poznań

W ostatnich 20 latach do naszego kraju napłynęło ponad 25 tys. zagranicznych inwestorów, którzy utworzyli łącznie 1,5 mln miejsc pracy. To zwiastun dynamizacji miast i rynków pracy, ale także kolejnych oczekiwań narzucanych kandydatom do firm. Jak Polacy odnajdują się w tych oczekiwaniach? Z raportu przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad pt. "Czy Polacy znają języki obce?" wynika, że 49,6%  Polaków deklaruje znajomość minimum jednego języka obcego na poziomie co najmniej podstawowym. Jeśli chodzi jednak o naszą lokalną wiedzę językową - spośród wszystkich badanych regionów kraju największy odsetek właśnie poznaniaków (34%) zna dobrze lub bardzo dobrze jeden język obcy. W Poznaniu jest też statystycznie najmniej (tylko 23% ) osób, które nie mówią w żadnym obcym języku, choćby na podstawowym poziomie. 

Kontakt dla mediów:

Karolina Obszyńska,

k.obszynska@preria.eu

781  996 176

 

O Capgemini

Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnienie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. To wielokulturowa firma, licząca 200 000 pracowników zatrudnionych w ponad 40 krajach. Grupa odnotowała światowy przychód na poziomie 12,8 mld EUR.

Zapraszamy na stronę www.capgeminisoftware.pl. People matter, results count.Nadesłał:

Capgemini Poznań
http://www.capgeminisoftware.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl