Jodłowe wianki, imbirowe ciastka i wspólne muzykowanie – święta w Niemczech


Jodłowe wianki, imbirowe ciastka i wspólne muzykowanie – święta w Niemczech
2010-12-17
Boże Narodzenie to w Niemczech najbardziej rodzinne i najważniejsze ze świąt. Choć każdy region, a nawet poszczególne miasta i miasteczka, różnią się między sobą tradycjami – w całym kraju jest to okres niezwykle radosny, pełen kolorów, zapachów, smaków i niespodzianek.

Przygotowania do świąt rozpoczynają się wraz z adwentem. Symbolem tego okresu jest pojawiający się niemal w każdym domu wianek - Adventskranz. Upleciony z jodłowych lub świerkowych gałązek, przystrojony fioletowymi wstążkami, za pomocą umieszczonych na nim czterech świeczek - odmierza czas do świąt. W każdą niedzielę adwentu zapala się kolejną świeczkę, a gdy zapłoną wszystkie - oznacza to, że nadeszło Boże Narodzenie.

Adwent to w Niemczech czas jednakowo ważny i wesoły, jak same święta. Okazją do zabawy i prawdziwą ucztą dla zmysłów są bożonarodzeniowe kiermasze. Setki straganów ozdobione są światełkami, zewsząd dobiegają dźwięki kolęd, a w powietrzu unosi się zapach grzanego wina, korzennych przypraw i prażonych migdałów. Przechadzając się w poszukiwaniu najpiękniejszych ozdób, można skosztować świątecznych smakołyków. Szczególną popularnością cieszą się pierniczki, które w Niemczech jada się tylko o tej porze roku.

W czasie adwentu niezwykła atrakcja czeka na dzieci. W pierwszym dniu grudnia otrzymują kalendarz w kształcie domku, z 24 okienkami. Każdego dnia przed Bożym Narodzeniem można otworzyć tylko jedno okienko i znaleźć w nim czekającą niespodziankę - czekoladkę, wierszyk lub zimowy obrazek.

Choć świerkowe drzewko wydaje się nieodłącznym symbolem polskich świąt, warto pamiętać, że zwyczaj ten zawdzięczamy sąsiadom zza Odry. To w domach Nadrenii na przełomie XV i XVI w. pojawiły się pierwsze choinki, symbolizując Drzewo Życia, które wraz z narodzinami Chrystusa stało się dostępne dla ludzi.

Wigilia jest w Niemczech dniem ostatnich przygotowań do świąt. Nie nadaje się jej takiego znaczenia, jak w Polsce. Popularnymi potrawami w tym dniu są sałatka ziemniaczana oraz pieczone kiełbaski z kiszoną kapustą. Wieczór spędza się z najbliższą rodziną. W Niemczech nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem, natomiast nieznanym w Polsce zwyczajem jest umieszczanie pod talerzykiem pieniążka - zapewniającego dostatek na nadchodzący rok. Bliscy składają sobie życzenia Fröhliche Weihnachten, co oznacza po prostu Wesołych Świąt.


Nadejście „gwiazdki" (Bescherung) - czasu kolacji i wspólnego kolędowania - ogłasza dźwięk srebrnego dzwoneczka i zapalone na choince świeczki. Dzieci obdarowywane są ozdobnym talerzem, pełnym owoców, orzechów i słodyczy. Często znajduje się tam marcepan i domowe pierniki, w kształcie choinek, gwiazdek i Mikołajów.

Pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia to okazja do spotkań w szerszym gronie oraz prawdziwej biesiady z przyjaciółmi. Najbardziej uroczystym momentem jest świąteczny obiad. Na stole króluje wówczas pieczona gęś, kaczka lub indyk, a także ciasto - drożdżowa strucla z bakaliami i rodzynkami, zwana Weihnachtsstollen.

To również tego dnia dzieci czekają tego na wizytę Świętego Mikołaja lub Dzieciątka Jezus w postaci aniołka. Zdarza się, że towarzyszy mu złośliwa postać - Knecht Ruprecht, strasząca najmłodszych rózgą. Jednak wszelkie trudy oczekiwania wynagrodzą przyniesione prezenty.

25 i 26 grudnia rodziny udają się również do kościołów, gdzie podczas mszy słuchają opowieści biblijnych i śpiewają bożonarodzeniowe pieśni. Wspólne kolędowanie i muzykowanie jest ogólnie lubianą i popularną formą spędzania świątecznego czasu również w domach, podczas posiłków i spotkań z przyjaciółmi.

Fröhliche Weihnachten, Wesołych Świąt - po obu stronach Odry!

Promedica24

Nadesłał:

Promedica24
http://www.promedica24.p

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl