Kaspersky Lab publikuje listę Online Scanner Top 20 grudzień 2007
Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, prezentuje listę "On-line Scanner Top 20" opartą na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w grudniu 2007 roku.
Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.
Spojrzenie na grudniowe statystyki pozwala wyciągnąć kilka wstępnych wniosków dotyczących krajobrazu szkodliwego oprogramowania w 2007 roku. Sytuacja wciąż nie jest do końca jasna. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że w 2007 roku pierwsze miejsca w naszych rankingach "On-line Scanner Top 20" zajmowały najczęściej trojany dialery. Grudzień nie był wyjątkiem pod tym względem.
W grudniu pierwsze miejsce zajął Trojan.Win32.Dialer.yz, zastępując listopadowego lidera Dialer.qn. Modyfikacja ta rozprzestrzeniała się aktywnie od momentu jej pojawienia się, 11 grudnia 2007 r. Laboratorium antywirusowe Kaspersky Lab wykryło już ponad 600 wariantów tego programu.
Trwa epidemia wirusów Virut. Virut.av utrzymał drugą pozycję, Virut.q awansował o pięć miejsc, a Virut.p dołączył do nich na piętnastym miejscu. Pod względem ilości, programy z rodziny Virut wyprzedzają wszystkie inne szkodniki w grudniowym zestawieniu.
Adware w postaci BHO (Browser Helper Objects) nadal ewoluuje. BHO.cc utrzymywał się w rankingu przez kilka miesięcy z rzędu. Został wykryty na początku lipca i rozprzestrzenia się wraz z BitAccelerator. W październiku szkodnik ten zdołał wspiąć się na czwarte miejsce, w grudniu jednak spadł na jedenastą pozycję. Tuż za nim znalazł się BHO.ic. Wykorzystywanie Browser Helper Objects nie jest jednak zarezerwowane jedynie dla programów adware. Piąte miejsce zajmuje w grudniu Trojan.Win32.BHO.abo, który najprawdopodobniej zostanie w rankingu jeszcze przez jakiś czas.
W podobnej sytuacji jest Keylogger Perflogger. Do rankingu powróciły dwa warianty tego programu (na dziewiątej i szesnastej pozycji), na dwudziestym miejscu dołączył do nich nowy wariant - Perflogger.cb.
Jeśli dodamy do tego trojana szpiegującego Ardamax.n, w rankingu znajdą się aż cztery programy, które rejestrują uderzenia klawiszy. Chociaż ta metoda kradzieży danych jest stara jak świat, nadal stanowi bardzo popularne podejście wśród szkodliwych użytkowników.
Z rankingu zniknął OnlineGames.isb. Przewidujemy jednak, że liczba szkodliwych programów przeznaczonych do kradzieży kont gier online zwiększy się na liście. Szkodliwe programy z tej klasy stale ewoluują i w 2008 roku będą stanowiły jedno z głównych zagrożeń.
Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Viruslist.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab pod adresem: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=473.