Kiedy przydaje się monitoring budynków? Sprawdź, czy Twój obiekt też go potrzebuje


Kiedy przydaje się monitoring budynków? Sprawdź, czy Twój obiekt też go potrzebuje
2018-02-21
Magazyny, centra logistyczne, galerie handlowe to typowe obiekty, z którymi może kojarzyć się monitoring budynków. Tymczasem CCTV to użyteczne narzędzie, które może zwiększyć bezpieczeństwo w niemal każdym miejscu – zarówno w firmie, jak i w budynku prywatnym.

Gdzie warto zainwestować w monitoring budynków?

Z systemów monitorowania budynków korzystamy od kilku dekad. Kamery to bardzo wygodna forma nadzoru – pozwalają w tym samym czasie „mieć oko” na cały obiekt. Wystarczy doświadczony pracownik w centrum monitoringu, który śledzi obraz. Gdy pojawi się jakiekolwiek zagrożenie, interwencja może być podjęta w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu zarówno mienie, jak i osoby znajdujące się na terenie monitorowanego obiektu, mogą czuć się w pełni bezpieczne. Bezpieczeństwo potrzebne jest nie tylko na terenie dużych obiektów – dlatego na monitoring budynków coraz częściej decydują się też m.in. zarządcy osiedli mieszkaniowych, właściciele mniejszych sklepów czy też domów jednorodzinnych. Tam jednak obecność CCTV może wyglądać nieco inaczej niż na rozległym terenie.Nowoczesny monitoring budynków – inteligentniejszy niż kiedykolwiek wcześniej

Monitoring budynków może mieć różną postać. Choć, aby zadziałał, potrzebne są przede wszystkim kamery, odpowiednia instalacja przesyłająca z nich sygnał oraz rejestrator obrazu – możliwe jest wykorzystanie różnorodnych rozwiązań technologicznych. Ich dobór jest uzależniony od specyfiki konkretnego obiektu. I tak, w dużych obiektach najczęściej  działają centra monitoringu obsługiwane przez pracowników ochrony. W tych mniejszych jednak wcale nie jest to konieczne. Jaki zatem system monitorowania może się sprawdzić np.  przed wejściem do małego sklepu czy w domu jednorodzinnym? Rozwiązania są dwa:

  • po pierwsze, można po prostu zamontować kamery oraz rejestrator, a nagrywanie obrazu wykorzystać prewencyjnie (sama obecność urządzeń monitorujących może odstraszyć potencjalnego złodzieja) oraz jako dowód – gdy dojdzie do kradzieży czy innego niepożądanego zdarzenia.
  • Po drugie, można skorzystać z inteligentnych usług, takich jak wideo monitoring. Jak to działa? System kamer zostaje połączony z zewnętrzną stacją monitorowania alarmów, obsługiwaną przez agencję ochrony. Jest również zintegrowany z systemem alarmów i czujników zainstalowanych jednocześnie na terenie obiektu – chodzi np. o czujniki ruchu, dymu czy otwarcia okien/drzwi. Gdy zostanie wywołany alarm – np. podczas próby włamania, kradzieży, przy pożarze czy zalaniu – sygnał z kamer natychmiast trafia do operatora stacji monitorowania i jest zdalnie weryfikowany. Jeśli zagrożenie zarejestrowane przez system potwierdzi się, na miejsce wysyłana jest grupa interwencyjna, a o zdarzeniu informowane są odpowiednie służby.


Wideo monitoring – także dla mniejszych obiektów

Z wideo monitoringu, oferowanego m.in. przez firmę Konsalnet – lidera branży security w Polsce – korzystają również mniejsze obiekty. Dlaczego?

  • Zdalny monitoring budynków jest mniej kosztowny niż zatrudnienie pracownika ochrony fizycznej, a jednocześnie pozwala na efektywne zwiększenie bezpieczeństwa obiektu.
  • Ta forma monitorowania budynków daje wyższy poziom prywatności – co szczególnie ważne w przypadku ochrony domów prywatnych. System reaguje wyłącznie wówczas, gdy czujniki wykryją zagrożenie, mimo że obraz jest nagrywany nieustannie.
  • System można zamontować w niemal każdym obiekcie – także w technologii bezprzewodowej (co jest istotne, gdy niemożliwe jest poprowadzenie standardowych kabli).

Kto może i powinien skorzystać z wideo monitoringu? Mówiąc najkrócej: każdy, kto jest zainteresowany zwiększeniem bezpieczeństwa swojego obiektu: prywatnego czy publicznego. Współczesna technologia pozwala skonfigurować system, który z jednej strony pozwoli zabezpieczyć wszystkie newralgiczne punkty budynku, a z drugiej nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów. Warto więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu bliżej.Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl