Kobiety w IT – czy jest ich coraz więcej? Gdzie mogą znaleźć zatrudnienie?


Kobiety w IT – czy jest ich coraz więcej? Gdzie mogą znaleźć zatrudnienie?
2021-06-28
Sektor IT rozwija się bardzo szybko, jest stosunkowo odporny na zawirowania gospodarcze, na przykład te związane z pandemią i wciąż potrzebuje nowych pracowników. Rynek pracy w Polsce daje duże szanse rozwoju w tej branży.

Przyciągają wysokie zarobki, dobre warunki zatrudnienia i przejrzysta ścieżka rozwoju zawodowego. Coraz częściej za kodowanie, testowanie czy administrowanie sieciami IT zabierają się też humaniści. Dzięki łatwemu dostępowi do wiedzy – darmowych i płatnych kursów online oraz stacjonarnych, webinarów, boot campów itd. – przebranżowienie się wymaga niewielkich nakładów finansowych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że samo wejście do branży i objęcie juniorskiego stanowiska wymaga sporo zaangażowania. Najważniejsza jest chęć nauki i systematyczne realizowanie swoich zawodowych planów. Płeć nie ma tu najmniejszego znaczenia! Trudno jednak nie zauważyć, że wciąż w IT liczebnie dominują mężczyźni. Czy kobiety programistki to coraz częstszy widok? Gdzie znajdziemy oferty pracy dla kobiet w sektorze technologicznym?Jak dużo kobiet pracuje w IT?

Współcześnie zaciera się podział na zawody damskie i męskie. Choć oczywiście są profesje, w których zdecydowaną większość stanowią panie i takie, gdzie na palcach zliczyć można panów. Tak samo jednak mogą rozwijać się kobiety w "męskich zawodach", jak i mężczyźni w profesjach uważanych za typowo "kobiece". W branży IT zapotrzebowanie na kadrę jest ogromne. Szacuje się, że wciąż brakuje ok. 50 tys. pracowników.

Wg różnych opracowań kobiety stanowią nie więcej niż 25-30% ogółu pracowników IT. To wciąż niewiele, dlatego wiele szkół, instytucji czy wreszcie samych pracodawców organizuje programy mające zachęcić do pójścia w kierunku informatycznym kobiety, zarówno te stojące przed wyborem studiów, jak i te, które mają za sobą staż pracy w innej branży i mogłyby się przekwalifikować.

Najpopularniejszym kierunkiem studiów w ogóle w roku akademickim 2020/2021, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, była informatyka, a szczególnym powodzeniem cieszyła się inżynieria internetu. Studia w państwowych szkołach wyższych zaczęło 428 609 osób. Na informatykę aplikowało 33 687 osób, najbardziej obleganym kierunkiem była inżynieria internetu rzeczy – na jedno miejsce przypadało 29 osób! (źródło: studia.gov.pl).

Wg badania "Kobiety na politechnikach. Raport 2020" opracowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (źródło: www.gov.pl) 57% ogólnej liczby studentów w Polsce stanowią kobiety, ale już na kierunkach informatycznych panie to zaledwie 15% ogółu. Chociaż z roku na rok coraz więcej młodych kobiet stawia na karierę w IT już podczas wyboru kierunku studiów, to nim proporcja między płciami się wyrówna, minie pewnie jeszcze kilka lat. Już dziś widać jednak pozytywne zmiany, a liczba kobiet w IT rośnie.Kobiety w IT – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Przeglądając portal z ogłoszeniami o pracę, bez problemu zauważymy, jak wiele z nich dotyczy branży IT. Na jednym z największych serwisów rekrutacyjnych w Polsce – praca.pl liczba ogłoszeń w obszarach zawodowych: Informatyka / Administracja Informatyka / Programowanie oraz Internet / e-commerce wynosi łącznie prawie 4 tys.! Oferty dla siebie znajdą tu zarówno osoby poszukujące pracy w IT dla początkujących, jak i dla specjalistów. 

Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od założenia konta na dużym portalu rekrutacyjnym. Na praca.pl zrobimy to zupełnie bezpłatnie. Dlaczego warto? Bo uzyskamy dostęp do profilu kandydata, a wraz z nim kilku bardzo przydatnych narzędzi. W kilka chwil przygotujemy życiorys za pomocą kreatora CV, możemy ustawić także powiadomienia o nowych ofertach i wyślemy naszą kandydaturę bezpośrednio przez stronę. Wszystko, czego potrzebuje kandydat szukający pracy w IT, jest w jednym miejscu. Co bardzo ważne, zwłaszcza jeśli cenimy sobie nasz czas, na praca.pl możemy filtrować ogłoszenia w wyszukiwarce, przeglądać je np. wg stanowiska czy obszaru zatrudnienia w danym mieście lub regionie. Kolejne opcje, jakie możemy wybrać, to praca zdalna i rekrutacja online.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl