Kompleksowe podejście do problemu niepełnosprawności w WSP TWP


Kompleksowe podejście do problemu niepełnosprawności w WSP TWP
2011-10-21
Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie od 2008r. realizuje działania związane z przystosowaniem swojej oferty dydaktycznej, wyposażenia i budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prowadzone działania mają charakter kompleksowy. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie realizuje działania z zakresu dostosowania swojej oferty do potrzeb osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia". W odróżnieniu od wielu podobnych inicjatyw, działania WSP TWP charakteryzuje kompleksowość. Na uczelni równocześnie jest modernizowana infrastruktura (podjazdy, windy, łazienki, schodołazy, pętle induktofoniczne), nabywane są pomoce dydaktyczne (specjalistyczne myszy komputerowe, klawiatury, oprogramowanie), wyposażenie sal (krzesła i ławki dla osób niepełnosprawnych), jak również wprowadzane są rozwiązania w zakresie dydaktyki, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym studiowanie (e-learning).

-Instytucje, dostosowując się do potrzeb osób niepełnosprawnych, często dokonują zmian w sposób wybiórczy- mówi Anna Mazur, specjalistka ds. monitoringu i ewaluacji Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia"- np. w artykule Tomasza Borowczyka pt. „Uczelnie wyższe a osoby niepełnosprawne. Raport z Trójmiasta" opublikowanym w serwisie Niepelnosprawni.pl możemy przeczytać „uczelnie zajmują się dość pobieżnie problemem studentów niepełnosprawnych (być może z przymusu), bądź w ogóle to zagadnienie nie leży w sferze ich zainteresowań. Czasami dochodzi wręcz do paradoksów. Na przykład w budynku znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ale nie ma windy, która pozwoliłaby bez przeszkód dostać się na dany poziom studentom poruszającym się na wózkach inwalidzkich"*. Chcemy w naszym przypadku uniknąć takiej sytuacji, dlatego dostosowujemy naszą Uczelnię we wszystkich możliwych zakresach.

Do tej pory WSP TWP gruntownie przystosowała dla potrzeb niepełnosprawnych wydziały w Katowicach i Człuchowie. W najbliższym czasie prace przystosowawcze zostaną wykonane również na wydziale w Olsztynie. Na wszystkich wydziałach WSP TWP znajdują się specjalne ławki i krzesła dla niepełnosprawnych, niepełnosprawni mogą też korzystać z dedykowanych specjalnie dla nich pomocy dydaktycznych jak myszy komputerowe, klawiatury, dyktafony. W najbliższym czasie na większości wydziałów zainstalowane zostaną również pętle induktofoniczne.

W WSP TWP niepełnosprawni studenci mogą też korzystać z oferty Kształcenia na Odległość prowadzonej metodą e-learningu. Dzięki temu rozwiązaniu osoby mające problem z poruszaniem się uczestniczą w 40% zajęć zdalnie.

-Wszystkie oferowane przez nas rozwiązania wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu zapewniamy pełną pomoc osobom niepełnosprawnym chcącym podjąć u nas studia- mówi Radosław Kołodziej, specjalista ds. promocji, rekrutacji i PR projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia"- np. dla osób mających problem z poruszaniem oferujemy system Kształcenia na Odległość, jeśli jednak mają one również problem z obsługą standardowej klawiatury lub myszy mogą od nas uzyskać pomoc i otrzymać urządzenia przystosowane do ich potrzeb. Kolejny przykład- jeśli osoba niepełnosprawna musi się dostać do sal komputerowych znajdujących się na piętrze, gdzie zainstalowane jest oprogramowanie dla niedowidzących dojedzie tam specjalną windą lub w miejscach gdzie jej instalacja nie była możliwa- jednym ze schodołazów. Na chwilę obecną mamy jeszcze do zagospodarowania na dostosowanie wydziałów dla potrzeb osób niepełnosprawnych 1 177 000 zł.

Modernizacji Uczelni odbywa się poprzez realizację Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

*Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5266

Nadesłał:

przedsiebiorcza

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl