Krzesełka na wrocławskim lotnisku jak w Paryżu i Zurichu
Ładne, wytrzymałe, ale przede wszystkim wygodne - z myślą o oczekujących na lot pasażerach, zaprojektowano krzesełka w nowym terminalu wrocławskiego lotniska. Przy siedzeniach będą na przykład podłączenia do prądu dla użytkowników laptopów. Ponad 70 paneli po 10 krzesełek znajdzie się w nowym terminalu wrocławskiego lotniska.
– Układ, typ i liczba miejsc siedzących zostały tak dobrane, by podróżni mogli na nich naprawdę wypocząć – mówi Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu rozbudowy Portu Lotniczego Wrocław. – Podobne znajdują się na paryskim lotnisku Charles’a De Gaulle’a, a także w Zurichu.
Jak wygląda krzesełko? Na jednym panelu centralnym, wykonanym z drewna orzechowego, zamontowanych będzie 10 skórzanych siedzisk. W module centralnym ukryta zostanie instalacja elektryczna i wentylacyjna, dzięki czemu siedzenia będą wentylowane. – Dodatkowo przy każdym panelu znajdzie się gniazdo elektryczne, do którego będzie można podłączyć laptopa – dodaje Przemysław Marcinkowski.
Pomyślano także o tych pasażerach, którzy muszą spędzić na lotnisku więcej czasu. Nie będzie barierek pomiędzy siedzeniami, więc nawet przy dłuższym oczekiwaniu na samolot podróżni będą mogli ułożyć się wygodnie.
Budowany we Wrocławiu nowy terminal lotniczy odprawi pierwszych pasażerów jesienią 2011 roku. Obiekt o powierzchni ok. 40 tys. mkw. jest już zadaszony, trwa montaż systemu docieplenia dachu, kończy się montaż szklanych fasad. Pod koniec października na plac budowy przyjadą pierwsze urządzenia do kontroli bezpieczeństwa. Obiekt będzie już ogrzewany i pełną parą ruszą wtedy prace wykończeniowe.
Nowy terminal Portu Lotniczego Wrocław będzie mógł przyjąć rocznie nawet 3,5 mln pasażerów.
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległości ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu budowanej Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą będzie można się dostać na lotnisko między innymi z autostrady A4. Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego port notuje od 2003 roku. W ciągu 5 lat liczba pasażerów wzrosła pięciokrotnie. Na jego terenie funkcjonuje baza operacyjna tanich linii lotniczych Wizz Air. Oferuje regularne połączenia lotnicze, m.in. z Paryżem, Mediolanem, Brukselą i Oslo. W roku 2011 Port Lotniczy Wrocław powiększy się o nowy terminal. Przepustowość wyniesie wtedy ponad 3,5 mln pasażerów rocznie, docelowo będzie można obsłużyć 7 mln osób.