Literackie igrzyska- podsumowanie
Pierwszy dzień Wrocławskich Promocji Dobrych Książek obfitował w nagrody. W trakcie oficjalnego otwarcia rozstrzygnięto konkurs na Książkę Roku „Pióro Fredry”, natomiast podczas wieczoru laureatów wręczono nagrody w konkursach: „Witryna” oraz „Książka na wieczór”.
W tym roku Książka Roku została wybrana spośród 113 tytułów zgłoszonych do tej nagrody przez 44 wydawnictwa. Tą jedną, najlepszą, została ogłoszona książka „Ach! Plakat filmowy w Polsce", autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, a statuetka powędrowała w ręce Bogdana Szymanika, założyciela wydawnictwa BOSZ, które jest wydawcą tej publikacji. „Pióro Fredry" jest szczególną nagroda stworzoną specjalnie dla wydawców, przyznawaną za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski książek.
Książka Ach! Plakat filmowy w Polsce przedstawia zarys dziejów plakatu filmowego w naszym kraju. Ilustracją opowieści Doroty Folgi-Januszewskiej o dziejach tej dziedziny artystycznej jest ponad 530 wybitnych polskich plakatów filmowych, często inspirowanych malarstwem, grafiką i sztuką filmową. Od teatrów świetlnych i "żywych obrazów", przez awangardę i teorie psychoanalityczne okresu międzywojennego, czas wojny i socrealizmu, po narodziny polskiej szkoły plakatu i współczesność - oglądamy, jak świat filmu, świat rzeczywisty i wyobraźnia projektantów znajdują swoje odbicie w plakacie filmowym.
Zwycięskie wydawnictwo BOSZ pochodzi z małego bieszczadzkiego miasta - Leska, co nie przeszkadza mu we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Wydawnictwo specjalizuje się w edycji albumów o sztuce, krajobrazie, przyrodzie i dziedzictwie kulturowym. Oficyna powstała w 1994 roku w Olszanicy, a jej założycielami są Barbara Kaniewska-Szymanik i Bogdan Szymanik.
Witryna dla sagi
„Witryna" to istotne wyróżnienie w branży księgarskiej, bo przyznawane przez samych księgarzy. Nagradza ono wybrane pozycje oceniając ich wartości merytoryczne, literackie, edukacyjne i edytorskie. Nie bez znaczenia dla Kapituły jest także opinia czytelników wyrażana w ilości sprzedanych egzemplarzy, co dla księgarzy stanowi ważny element oceny. W tym roku wymagania te najlepiej spełniła książka „Przed Świtem" Stephenie Meyer, wydana przez Wydawnictwo Dolnośląskie z Grupy Wydawniczej Publicat S.A. „Książka ta została doceniona za to, że zainspirowała do czytania kilka pokoleń kobiet. Sagę tę czytają córki, matki i babcie" - uzasadnia wybór Bożena Wójcik, Prezes Izby Księgarzy w ZHiU.
Książka wieczorową porą
Kolejna nagroda została przyznana przez wortal granice.pl, który jest pomysłodawcą konkursu na „Najlepszą książkę na jesienno-zimowe wieczory". W ramach konkursu wortal chce promować literaturę popularną, zwykle pomijaną i niedocenianą przez krytykę. Długie jesienno-zimowe wieczory to okres, w którym najchętniej czytamy powieści lekkie i pogodne, powieści krzepiące i wywołujące uśmiech. Stąd też w konkursie znalazły się kategorie odpowiadające temu charakterowi: kryminał, powieść obyczajowa, romans, książka dla dzieci, książka dla młodzieży, książka dla rodziców i fantasy. Podczas wręczania nagród okazało się, że najlepszym kryminałem na długie zimowe wieczory jest „Drugie życie Marianne Shearer" (Frances Fyfield), najlepszą książka fantasy „Karawany czasu″ (Vanna de Angelis), powieścią obyczajową „Wdowy z Eastwick" (John Updike). Wśród pozycji dla najmłodszych wygrała „Książka o Hani" Wanda Ottenbreit, a wśród książek skierowanych do młodzieży „Miasto popiołów" (Cassandra Clare). Rodzicom organizatorzy konkursu polecają natomiast „Przewodnik dla rodzin" Jana Pawła II.
Nadesłał:
ap
|