Matura z matematyki nam niestraszna
Logarytmy, ciągi liczbowe, funkcje trygonometryczne, kinematyka, pole grawitacyjne, przemiany fazowe i energia potencjalna. Cały materiał z matematyki i fizyki na poziomie licealnym, a nawet więcej, na kursach przygotowanych przez pracowników Politechniki Gdańskiej powtórzą maturzyści.
Warto zapisać dziecko na ćwiczenia zważywszy na fakt, że w 2010 roku matura z matematyki będzie już obowiązkowa.
Zajęcia rozpoczynają się już 19 września i będą się odbywały w każdą sobotę, przez cały rok szkolny. Kursy są płatne, 850 zł za jeden przedmiot. Drogo? Nie bardzo, jeśli wziąć pod uwagę, że godzina tych nietypowych korepetycji kosztuje tylko 10,12 zł. Jeśli ktoś jeszcze chce się na kurs zapisać, powinien się pospieszyć. Lista przyjęć zostanie bowiem zamknięta 17 września.
Wszyscy nasi kursanci zdają maturę z powodzeniem - zachęca dr Leszek Wicikowski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. - Zapewniam, że roczny kurs, podczas którego nauczyciele doświadczeni w pracy z młodzieżą stopniowo „przerabiają" cały materiał z zakresu szkoły średniej, przyda się nie tylko maturzystom, ale także kandydatom na studia na uczelniach technicznych.
Kurs przygotowawczy z matematyki i fizyki adresowany jest do maturzystów, chcących zdawać maturę zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Doświadczenie uczy, że jest on także niesłychanie pomocny studentom pierwszego roku wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej, które będą musieli sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nimi uczelnia. Zajęcia pozwalają zniwelować różnice programowe i bez strachu przystąpić do kolejnego etapu w życiu. Można się zapisać na jeden lub dwa przedmioty, w zależności od potrzeb i planów na przyszłość.
Kurs stał się dla mnie niezwykle pomocnym wstępem do akademickiego stylu nauczania, ukierunkowanego na samodzielność i samodyscyplinę, co odbiega od sposobu nauczania w liceum - potwierdza Beata Riegel, tegoroczna absolwentka Politechniki Gdańskiej, która przez cały okres studiów fizycznych otrzymywała stypendium naukowe, w lipcu obroniła magisterium na piątkę i została przyjęta na studia doktoranckie. - Przez dwa semestry powtórzyliśmy cały materiał potrzebny do matury, a powtórka ta praktycznie w całości opierała się na rozwiązywaniu ciekawych, niejednokrotnie trudnych zadań rachunkowych.
Świeżo upieczona pani magister podkreśla, że wielką frajdę podczas kursów sprawia uczestnikom udział w pokazach eksperymentów fizycznych. - One pomagają zrozumieć zjawiska fizyczne, bo widać je gołym okiem, a nie tylko na kartce papieru.
Monika Goszyńska, dziś studentka II roku matematyki stosowanej uważa, że zajęcia dodatkowe dla maturzystów to bardzo dobry pomysł. Po pierwsze, dlatego że dzięki nim odkryła, jak interesująca może być fizyka. Po wtóre, bo po ukończeniu kursu bardzo dobrze zdała rozszerzoną maturę - z matematyki - na poziomie 100 proc., z fizyki - osiągnęła 80 proc. punktów. W tym roku Monika podejmie równoległą naukę na drugim kierunku studiów - inżynierii biomedycznej.
Całoroczny kurs dla maturzystów organizują wespół nauczyciele akademiccy Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu po trzy godziny lekcyjne przez 28 tygodni, w soboty w godz. 9-15. Dla chętnych możliwe jest zorganizowanie zajęć w dni powszednie, w godz. 15-20, ale tylko pod warunkiem zgłoszenia minimum 20 osób.
Więcej szczegółów na stronie internetowej www.kursy.pg.gda.pl
Nadesłał:
ap
|