Megarent.pl obiera kurs na biznes
Portal znany z wypożyczania rzeczy on-line częściowo rezygnuje z rozwijania modelu platformy pożyczek społecznościowych. Z serwisu zniknęły już grupy znajomych i sąsiadów. Rozwija się natomiast baza ofert wypożyczalni i to, jak się okazuje – najbardziej podoba się internautom.
Do tej pory użytkownicy portalu Megarent.pl – zarówno osoby prywatne, jak i firmy - mogły wypożyczać swoje rzeczy innym ludziom na dwa sposoby. Pierwszym z nich było dodanie swojej oferty do ogólnodostępnej listy rzeczy do wypożyczenia, drugim natomiast - wystawienie swojego przedmiotu dla członków grupy znajomych lub sąsiadów. Mechanizmy społecznościowe nie spotkały się jednak z dużym zainteresowaniem internautów. Z badań, jakie przeprowadziliśmy na naszych użytkownikach wynika, że zdecydowanie bardziej odpowiada im model Megarentu, jako portalu o modelu B2C czyli tzw. business-to-customer, na którym szybko znajdują najlepszą ofertę z wypożyczalni, rezerwują rzecz i wypożyczają. I właśnie w tym kierunku będą zmierzały nasze działania związane z rozwojem funkcjonalności portalu. – mówi Ewa Knast z Megarent.pl. Zmiany nie oznaczają jednak, że osoby fizyczne nie mogą już za pośrednictwem serwisu zarabiać na wynajmowaniu swoich rzeczy. Nadal każdy użytkownik Megarentu może założyć na portalu swoją wirtualną wypożyczalnię.
Na polskim rynku działa ponad 15 tysięcy podmiotów gospodarczych zajmujących się szeroko rozumianym wynajmem rzeczy ruchomych. Są to przede wszystkim wypożyczalnie samochodów, sprzętu budowlanego czy urządzeń biurowych i konferencyjnych, takich jak laptopy czy projektory. Megarent.pl ma połączyć oferty wszystkich firm w jednym miejscu tak, aby każdy na myśl o wynajęciu czegokolwiek myślał - Megarent.pl. Siłą portalu ma być to, że wypożyczalnie wystawiają na jego stronach każdą swoją rzecz osobno. Dzięki temu klient-internauta otrzymuje pełną informację o potrzebnym mu na pewien okres przedmiocie. Od razu zna cenę wynajmu, może obejrzeć zdjęcia i przeczytać informacje o wybranej rzeczy. A na koniec - zadowolony z warunków – rezerwuje ją przez serwis lub kontaktuje się z jej właścicielem.
--------------
Megarent.pl wystartował rok temu pod nazwą PirLand.pl jako pierwszy polski serwis realizujący model społecznościowego wypożyczania rzeczy. W lutym 2009 roku zmienił nazwę, i szatę graficzną. Jedynym właścicielem serwisu jest założona jeszcze na studiach firma Internet Masters z siedzibą w Warszawie.
O serwisie
Wypożyczalnie i osoby prywatne, które dołączyły już do Megarent.pl mają możliwość prezentowania swojej oferty w ponad pięciuset starannie wybranych kategoriach. Każda rzecz ma swój indywidualny profil, w którym zawarte są wszystkie niezbędne o niej informacje. Wystawiający ustala cenę wynajmu w wybranych okresach, wyznacza warunki wypożyczenia i lokalizację przedmiotu. Aby jeszcze bardziej ułatwić dodawanie oferty wypożyczalniom, które działają w kilku miastach lub regionach stworzony został mechanizm dodawania oddziałów dla całej oferty jednocześnie.
Intuicyjne zaprezentowanie ofert, przypominające dobrze znane internautom aukcje, ułatwia wybranie najlepszej oferty. Są trzy sposoby wyszukiwania: po nazwie, lokalne oraz w kategoriach. Kontakt z właścicielem rzeczy lub wypożyczalnią wbudowany jest w system Megarentu. Każdy użytkownik ma własną skrzynkę pocztową. Dodatkowa opcja wyróżniająca pytania o wystawione rzeczy daje pewność, że wysłane zapytanie nie zginie wśród pozostałych wiadomości. Wynajmujący mogą także bezpośrednio zarezerwować daną rzecz. Jej właściciel zostanie o tym natychmiast poinformowany przez informacyjny system serwisu.
Nadesłał:
InternetMasters
|