Miejsce świadczenia


Miejsce świadczenia
2008-12-05
Podatnicy zastanawiają się czasem, co oznacza wyrażenie "miejsce świadczenia usługi" dla podatnika, którego miejscem świadczenia usługi jest kraj inny, niż Polska.

Regulacje odnoszące się do miejsca świadczenia usługi znalazły się w art.27 i 28 ustawy o VAT.

Przepisy te stwierdzają, że w przypadku określonych usług miejscem ich wykonania może być określony kraj - kraj sprzedawcy, nabywcy, czy inny, np. miejsca, w którym przedmiot dostawy znajdował się w chwili rozpoczęcia transportu. Przede wszystkim, polskie regulacje ustawowe nie oznaczają, iż miejscem opodatkowania danej czynności jest istotnie terytorium innego niż Rzeczypospolita Polska kraju. Ustawa o VAT reguluje bowiem wyłącznie obowiązki podatkowe na terytorium naszego kraju.

Jeżelu zgodnie z cyt. przepisami usług podlega opodatkowaniu poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, to znaczy jedynie, że nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce podatkiem od towarów i usług, bowiem zgodnie z art.5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają jedynie czynności dokonane na terytorium kraju oraz czynności, stanowiące przemieszczenie towarów przez granicę. Nie oznacza to jednak, że w kraju wskazanym w ustawie o VAT jako miejsce opodatkowania, dana czynność istotnie będzie opodatkowana. O tym decyduje każdorazowo prawo podatkowe Państwa związanego z czynnością opodatkowaną miejsce położenia rzeczy, faktycznego wykonania usługi czy siedzibą nabywcy.

W sytuacji, gdy zgodnie z polskim prawem usługa istotnie podlega opodatkowaniu np. w kraju nabywcy (miejscem jej świadczenia jest kraj nabywcy), wówczas rozliczy on podatek VAT w ramach importu usługi. Jeżeli jednak miejscem świadczenia według polskiej ustawy o VAT jest kraj inny niż Polska, a ponadto usługa faktycznie wykonana jest w tym innym kraju, wówczas nie należy w żadnej mierze liczyć na opodatkowanie usługi w ramach importu usług. Obce prawo podatkowe może oczywiście nałożyć na nabywcę obowiązek opodatkowania usługi w ramach importu usług, może jednak - i tak też dzieje się w wiekszości wypadków - nałożyć na podatnika działającego faktycznie na terytorium tego obcego kraju obowiązek rejestracji dla potrzeb podatku VAT (albo uznać go za podatnika zwolnionego podmiotowo).

Uwaga ! Zmiana przepisów
1 grudnia 2008 r. weszły przepisy modyfikujące w niewielkim zakresie miejsce świadczenia dla potrzeb podatku VAT, opisane na odpowiednich stronach poradników. O zastosowaniu odpowiednich przepisów decyduje data powstania obowiązku podatkowego. W przypadku jednak usług na ruchomościach pomimo opodatkowania usługi przed 1 grudnia 2008 r. w Polsce istnieje możliwość zmiany tego stanu rzeczy w oparciu o przepisy nowelizacji.

Interpretacja
Kolejność postępowania przy określaniu miejsca świadczenia oraz zasad opodatkowania jest następująca:

  • Czy dostawa/usługa podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT?
  • Jeżeli tak, to czy miejscem wykonania/świadczenia jest terytorium Polski?
  • Jeżeli nie, to czy mam w związku dostawą/usługą jakieś obowiązki za granicą?
  • Jeżeli tak, to czy jestem podatnikiem z tytułu wykonania/świadczenia albo nabycia?
  • Jeżeli tak, to czy jest to dostawa/usługa zwolniona z podatku?
  • Jeżeli nie, to jaką stawką jest opodatkowana?

Nadesłał:

promo

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl