Miód, propolis, mleczko pszczele- jak wykorzystywać te produkty?


2019-08-13
Pszczoły to robotnice, które żyją około miesiąca. Wykonują swoją pracę przez krótki czas, lecz bardzo intensywnie. Dbają o swoją królową, karmią ją, zajmują się larwami, zbierają nektar i spadź do wytwarzania miodu. Produkty pszczele mają szerokie zastosowanie, warto je poznać.

Miód- wiele rodzajów i wiele zastosowań.

W zależności od miejsca zbierania nektaru pszczoły wytwarzają różne rodzaje miodu. Miody jednokwiatowe to: lipowe, lawendowe, wrzosowe, gryczane, akacjowe, rzepakowe, a wielokwiatowe tworzą się z kwiatów łąkowych, leśnych, stepowych. Miód ma działanie antybakteryjne i ma moc niszczenia drobnoustrojów, dlatego stosowany jest w przeziębieniach i schorzeniach układu oddechowego. Poza tym miód wykorzystuje się w leczeniu chorób serca i układu krążenia- wzmacnia serce, obniża ciśnienie i poprawia krążenie. Miód pomaga w zwalczaniu zmęczenia psychicznego oraz łagodzi napięcie nerwowe.

Propolis- kit pszczeli do wyścielania wnętrza ula.

Propolis stosowany jest już od starożytności w leczeniu owrzodzeń i trudno gojących się ran. Jego najważniejsze właściwości to działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Skutecznie działa przeciwko przeziębieniom, grypie, bólom gardła. Ponadto wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, stosowany jest w stomatologii, dermatologii i leczeniu infekcji intymnych. Propolis jest także składnikiem kosmetyków oraz maści na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry.

Mleczko pszczele, czyli pokarm królowej.

Mleczko pszczele to pokarm dla larw przez pierwsze dni ich życia. Powstaje w gruczołach mlecznych, zwanych gardzielowymi u bardzo młodych pszczół. Mleczko zawiera witaminy z grupy B, w tym kwas pantotenowy, które wpływają na długość życia. Ponadto znajdują się w nim liczne mikro i makroelementy oraz aminokwasy. Dzięki temu mleczko pszczele znajduje zastosowanie w leczeniu chorób bakteryjnych np. gronkowca złocistego, gruźlicy.

Poza tym mleczko pomaga poprawiać koncentrację, pamięć oraz przywraca siły witalne. Jest uznawane za eliksir młodości oraz podnosi odporność organizmu. Mleczko pszczele wspomaga płodność u kobiet, stymulując owulację, a także podnosi poziom testosteronu u mężczyzn. Jest z powodzeniem stosowane u osób zmagających się z osteoporozą oraz w profilaktyce przeciwnowotworowej. Natomiast u dzieci mleczko pszczele jest wykorzystywane w leczeniu anemii wynikającej z niedoboru żelaza.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl