Mysz z katarem


Mysz z katarem
2008-02-07
Naukowcy brytyjskiego Imperial College wyhodowali pierwszą w świecie genetycznie zmodyfikowaną mysz, której organizm nie jest odporny na pospolity wirus atakujący górne drogi oddechowe i powodujący przeziębienie - wirus nieżytu nosa (ang. rhinovirus) odpowiedzialny za trzy czwarte przeziębień.

Eksperyment ten może, ich zdaniem, dopomóc w znalezieniu antidotum na przeziębienie, będące źródłem powikłań chorobowych u ludzi o słabym systemie immunologicznym, a także na inne poważne choroby: astmę, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli oraz rozedmę płuc.

Wirus atakujący ludzi i szympansy, lecz nie inne zwierzęta, rozprzestrzenia się przez podczepienie pod komórkę ofiary, dzieląc się w jej organizmie i przechwytując funkcje komórki do celów własnej reprodukcji. Spośród 100 znanych odmian wirusa, 90 przytwierdza się do molekuły, lub receptora ICAM-1, występującego na powierzchni komórek ludzkich.

Mysz nie ma odpowiednika tego receptora, dlatego wirus nie może zagnieździć się i panoszyć w jej organizmie. Naukowcy obeszli ten problem tworząc genetycznie zmodyfikowaną wersję myszy z ludzkim receptorem. Wirus, który znajdzie drogę do organizmu myszy będzie mógł się w nim rozplenić. Genetycznie zmodyfikowana mysz podatna na przeziębienie nadal nie rozwiązuje zasadniczego problemu, z którym mają do czynienia naukowcy prowadzący badania nad katarem i przeziębieniem.

Wirus nieżytu nosa przechodzi tak częstą i szybką mutację, iż za każdym razem, gdy organizm wytworzy swoje przeciwciała, pojawia się nowa odmiana, drobnymi szczegółami różniąca się od poprzedniej. Jednak dyrektor organizacji Medical Research Council, która sfinansowała badania, Leszek Borysiewicz sądzi, iż mysz podatna na przeziębienie pozwoli naukowcom zrozumieć skutki wirusa nieżytu nosa i pospolitych przeziębień dla ogólnego stanu zdrowia człowieka i w przyszłości utoruje drogę nowym terapiom.

Nadesłał:

Student news
http://studentnews.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl