Na czym polega gięcie metali?


Na czym polega gięcie metali?
2017-11-02
Metalowe elementy znajdują się praktycznie wszędzie - stanowią one części urządzeń, maszyn jak i elementów konstrukcji. Aby jednak mogły należycie spełniać swoją rolę, muszą być one w odpowiednim kształcie, rozmiarze oraz wytrzymałości. Z małymi elementami nie ma większych problemów, aby nadać im odpowiedni kształt, natomiast duże elementy muszą już zostać obrobione przez odpowiedni sprzęt. Jak zatem wygląda cały ten proces w praktyce?

Gięcie metali w pigułce

Dookoła nas mnóstwo jest elementów o bardzo różnych kształtach i przeznaczeniu. Zapewne nie jeden raz każdy z nas zastanawiał się, jak jeden kawałek blachy może mieć falisty lub inny kształt? Tak regularnych krzywizn nie mogła przecież wykonać ręka ludzka. Za zadaniem odpowiedniego kształtu metalowi spoją odpowiednie maszyny. Zmiany lub nadanie pożądanego kształtu dokonuje się za pomocą pras, walców lub przeciągania. Gięcie metali to proces polegający na zmianie ich krzywizny oraz odkształceniu ich w taki sposób, by nie naruszyć struktury i spójności danego elementu. W tym celu wykorzystuje się najczęściej prasę o kilkutonowej sile nacisku. Gięcie metali może być przeprowadzane zarówno na zimno, jak i na gorąco. Metal można zaginać, skręcać, zawijać, a także profilować i prostować. Przy takim zabiegu niezwykle istotna jest maszyna, która dokonuje odkształcenia. Musi być ona niezwykle precyzyjna - tylko w ten sposób otrzymamy dokładnie to, czego oczekujemy i co będzie służyło bezpiecznie.

Jakie metale mogą podlegać obróbce?

Rodzaj metalu zależy od posiadanych maszyn. Najpopularniejszymi maszynami są te, które obrabiają materiał o grubości od 2 do 10 mm. Od grubości materiału uzależniona jest również szybkość procesu obróbki metali. Gięcie metali odbywa się automatycznie, dzięki temu możliwe jest wyprodukowanie nawet kilkaset elementów w ciągu roboczogodziny.
Należy również pamiętać, że gięcie metali to proces trójfazowy, który należy podzielić na konkretne etapy: pierwszym z nich jest sprężyste gięcie, drugim sprężyste, a na końcu metal jest dotłaczany.


Nadesłał:

Przemysł Metalowy - blog
http://przemyslmetalowy.blogspot.com/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl