Na pewnym gruncie


Na pewnym gruncie
2012-09-07
Okna z widokiem na tereny zielone, cisza, spokój, to urzeczywistnienie marzeń tych, którzy planują wybudować dom za miastem. Realizację planów należy zacząć od poszukiwania odpowiedniej działki. W labiryncie ofert sztuką jest znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania dotyczące lokalizacji i ceny.

Każdy z nas na pewnym etapie życia zaczyna marzyć o osiedleniu się z dala od miejskiego zgiełku. Marzenie to wiąże się jednak z obawami. Czy budowa nie zajmie nam za dużo czasu, czy podołamy samodzielnej inwestycji, czy taki pomysł w ogóle się opłaca? Szacuje się, że średnio za cenę 1 mkw mieszkania w centrum miasta można zbudować 2 mkw domu na przedmieściach. Poznaniak wybierając teren pod budowę domu zwraca uwagę przede wszystkim na lokalizację, związaną z dogodnym dojazdem do pracy oraz oczywiście cenę działki. Badania wskazują, że nie łatwo jest znaleźć działkę w okolicach Poznania w atrakcyjnej cenie. Według raportu portalu szybko.pl, Metrohouse i Expandera średnio za metr kwadratowy działki budowlanej w Wielkopolsce trzeba zapłacić 180 zł. A im bliżej granic metropolii jaką jest Poznań, tym cena jest wyższa.

Odpowiednia działka
Zainteresowani kupnem działki muszą przebrnąć przez labirynt ogłoszeń, by znaleźć teren, który będzie spełniał ich oczekiwania. Tego zadania możemy podjąć się sami lub zlecić pośrednikowi. – Klient przy wyborze działki budowlanej w dużym stopniu  kieruje się jej położeniem. Największym zainteresowaniem cieszą się działki z jednej strony położone blisko terenów zielonych, a z drugiej strony gwarantujące sprawny i szybki dojazd do większej aglomeracji. – mówi Marcin Lewandowski z PLP Inwestycje. Dlatego też dużą popularnością wśród Poznaniaków cieszą się niezmiennie tereny inwestycyjne w Skórzewie, Dąbrówce, Szczepankowie i okolicach Kórnika. Szczególnie ta ostatnia lokalizacja stała się ostatnio bardzo modna. Wystarczy wspomnieć o Radzewie, Kamionkach, Borówcu, czy Robakowie. - Cena 69 złotych za mkw działki budowlanej w Radzewie burzy przeświadczenie na temat drogich działek w bliskiej odległości Poznania - mówi Marcin Lewandowski z PLP Inwestycje. Za atrakcyjną ceną idzie to, co jest najbardziej pożądane przez klientów. Spokój, czyste powietrze, piękna, zielona okolica zastępują hałas, spaliny, brak prywatności.

Przezorność popłaca
Aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości, należy zapoznać się z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego, który znajdziemy w Urzędzie Gminy. To on wskaże nam jak w ciągu najbliższych lat będzie się zmieniała okolica, w której kupujemy działkę. Z planu dowiemy się także jakie warunki musi spełnić projekt naszego domu – jakiej może być wielkości, jakich materiałów możemy użyć. Uzbrojenie działki to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Przyłączenie mediów na własną rękę może być czasochłonne i kosztowne. Ponadto dostęp do prądu jest warunkiem wydania pozwolenia na budowę domu. Na decyzje o zakupie działki wpływ mogą mieć także …sąsiedzi. Ich towarzystwo, a tym samym powstająca mała społeczność gwarantuje większe bezpieczeństwo oraz wsparcie ze strony gminy.

Nadzorowanie budowy
Po zakupie działki wybieramy projekt architektoniczny. Należy pamiętać, że dom zużyje mniej energii, jeśli zbudujemy go na działce płaskiej lub nachylonej w kierunku południowym. Na terenie o gęstym zadrzewieniu, które powoduje zacienienie działki, może być trudniej ogrzać dom. Także wcześniej podjęta decyzja o wyborze materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych, wpływa na oszczędność oraz jakość i komfort mieszkania.

Trend związany z wyprowadzką na przedmieścia aglomeracji jest obecnie mocno zauważalny. Co rusz dowiadujemy się o powstawaniu kameralnego osiedla czy widzimy zachęcające reklamy. Ta moda szybko nie minie. Niestety atrakcyjnych cenowo działek dla wszystkich nie wystarczy.


Nadesłał:

Anna Małysz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl