Najlepsze lokaty bankowe - czym się kierować podczas wyboru?
Lokaty bankowe są produktami finansowymi cieszącymi się dużą popularnością. Obecna sytuacja na rynku, dodatkowo skłania niektóre osoby do skorzystania z pewnych sposobów na uniknięcie szkodliwego działania inflacji na zgromadzone oszczędności, oraz zebrania plonów w postaci niewielkiego zysku. Kryteria oceny lokat bankowych są różne w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się osoba zainteresowana lokatą. Jednym z najważniejszych jest oprocentowanie lokat, które powinno przyjmować jak najwyższe wartości w skali roku. Dodatkowo, aby zapewnić realny zysk, powinno ono być wyższe od stopy inflacji. W przeciwnym razie, mimo uzyskania pewnych odsetek, nie zrównoważą one wzrostu cen produktów i usług w trakcie obowiązywania lokaty.
Lokaty bankowe różnią się między sobą sposobami naliczania odsetek, co może w znacznym stopniu zmienić wysokość uzyskanych w momencie wygaśnięcia depozytu odsetek. Oprocentowanie lokat bankowych może przyjąć stałą wartość w okresie obowiązywania depozytu, co daje możliwość obliczenia wysokości odsetek jeszcze przed założeniem lokaty, bądź wartości zmienne, zależne od wysokości stóp procentowych ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Oprocentowanie zmienne cieszy się większą popularnością w okresie spodziewanych wzrostów stóp procentowych. Umożliwia ono uzyskanie większych odsetek, niż w przypadku osób decydujących się na oprocentowanie stałe. Jednak w przypadku spodziewanej obniżki stóp procentowych, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór oprocentowania stałego, które zabezpieczy klienta przed utratą części odsetek na rzecz banku.
Równie ważna dla wysokości odsetek jest częstotliwość ich kapitalizacji. Wiele banków proponuje kapitalizację w końcowej fazie deponowania kapitału, czyli w momencie wygaśnięcia umowy. Oznacza to, że przez cały okres na zysk pracuje jedynie kapitał podstawowy. Mając jednak do dyspozycji lokaty o tych samych parametrach, z których jedna oferuje dzienną kapitalizację odsetek, staje się ona produktem wyżej ocenianym w świetle zysku klienta. Częstsza kapitalizacja powoduje powiększanie kapitału podstawowego, od którego naliczane są kolejne odsetki, a więc i większy zysk klienta.
Czynnikiem wpływającym na możliwość wyboru lokaty niżej oprocentowanej może stać się priorytetowa dla danego klienta płynność finansowa. W przypadku niepewnej sytuacji materialnej najlepsza lokata zaoferuje klientowi możliwość wcześniejszego wycofania kapitału wraz z naliczonymi do danego momentu odsetkami. Zazwyczaj bank się zabezpiecza przed taką możliwością, oferując wycofanie kapitału początkowego, ewentualnie powiększonego o pewien procent naliczonych odsetek. Poza nielicznymi wyjątkami wśród lokat tradycyjnych, spełnienie warunków płynności finansowej oferują lokaty progresywne. Jednak ich niższe oprocentowanie w pierwszych miesiącach może przynieść klientowi ten sam efekt, co wypłata jedynie części naliczonych odsetek z tradycyjnej lokaty.
Więcej informacji na temat lokat bankowych oraz bezpiecznego oszczędzania w banku znajdziesz na - www.rankinglokat.net - tutaj bez probelmu porównasz oferty i znajdziesz aktualny ranking lokat bankowych
Nadesłał:
abtarasew1
|
Wasze komentarze (2):
-
~Wybierarka.pl, 2013-02-26 17:44:17
Warto zapoznać się bezpośrednio z konkretnymi ofertami banków. Np. na http://wybierarka.pl/pl/lokaty
Czasami jeden drobny szczegół może spowodować, że nie będziemy zadowoleni z naszego wyboru. Np. brak automatycznej odnawialności bądź utrata statusu nowego klienta banku. -
~grenuj, 2013-02-26 17:12:49
Lokata to teraz jedyna opcja, żeby bezpiecznie przeczekać kryzys. Tylko taka na 2-3 lata, żeby wyjść dobrze ponad inflację (coś w rodzaju tych FM Banku).