NASA wybrała Nikona


NASA wybrała Nikona
2010-01-13
Nikon Corporation informuje, że NASA (National Aeronautics and Space Administration) złożyła zamówienie na 11 egzemplarzy lustrzanek cyfrowych Nikon D3S oraz 7 obiektywów AF-S NIKKOR 14-24 mm f/2,8G ED. Aparaty i obiektywy użyte zostaną do tworzenia dokumentacji fotograficznej.

Zamówione korpusy Nikon D3S wraz z obiektywami AF-S NIKKOR 14-24 mm f/2,8G ED zostaną przetransportowane za pomocą promu kosmicznego i w przyszłości wykorzystane przez NASA do dokumentowania aktywności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS, International Space Station).

Produkty firmy Nikon przygotowane dla NASA nie zostały poddane żadnym specjalnym modyfikacjom. Są identyczne z egzemplarzami, jakie trafiły na rynek, co potwierdza niespotykaną wszechstronność aparatu Nikon D3S. Sprzęt będzie używany równolegle z korpusami Nikon D2XS, innymi obiektywami NIKKORoraz z lampami błyskowymi, które obecnie są stosowane na międzynarodowej stacji kosmicznej.

Nikon poświęcił wiele lat na badania i tworzenie konstrukcji zarówno zaawansowanych technologicznie, jak i skrajnie wytrzymałych, czym przyczynił się do sukcesu wielu misji NASA - badania kosmosu.
To samo dotyczy obiektywów NIKKOR, które dzięki maksymalnemu wykorzystaniu technologii optycznych Nikona, osiągnęły ostatnio pułap 50 milionów wyprodukowanych egzemplarzy. Do dziś NASA wykonało ponad 700 000 zdjęć, używając sprzętu fotograficznego marki Nikon umieszczonego w kosmosie.

Przestrzeń kosmiczna nie jest jedynym ekstremalnym środowiskiem, gdzie wykorzystywane są aparaty i obiektywy Nikona. Firma zapewnia również sprzęt fotograficzny używany do obserwacji i dokumentowania eksploracji Antarktyki. Tym samym marka Nikon przyczynia do rozwoju badań tych mało odkrytych obszarów naszej planety.

Współpraca Nikon z NASA

1971: Nikon Photomic FTN (Nikon F wyposażony w wizjer Photomic FTN, który posiadał pomiar ekspozycji TTL z uwypukleniem środka kadru) w misji Apollo 15

1980: Dostarczono do NASA tak zwany "mały aparat", czyli korpus Nikona F3 z dołączonym silnikiem oraz „duży aparat" czyli F3 ze specjalną tylną ścianką na długie klisze. „Mały aparat" trafił na pokład promu kosmicznego Columbia w następnym roku.

1991: Dostarczono do NASA korpusy Nikon F4 oraz F4S

1999: Nikon F5 oraz optyka AF Nikkor trafiła na pokład promu kosmicznego Discovery, w celu dokumentacji działań ludzi w otwartej przestrzeni kosmicznej (extravehicular activities, EVA)

2008: Dostarczono do NASA korpusy cyfrowe Nikon D2XS. Sześć Nikonów D2XS jest nadal używanych w kosmosie dla udokumentowania działań typu: inspekcje i naprawy bieżące.

Dodatkowo, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod ręką jest już około 15 rodzajów obiektywów NIKKOR (w sumie ponad 35 egzemplarzy obiektywów) do dokumentowania działań NASA, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz stacji.

Nikon D3S

Aparat Nikon D3S miał swoją premierę w listopadzie 2009 roku jako flagowy model lustrzanki cyfrowej z matrycą formatu FX. Model wyposażono w nowy przetwornik obrazu CMOS (wymiary 36,0 × 23,9 mm) o zakresie czułości standardowej od 200 do 12800 ISO z możliwością zwiększenia aż do opcji Hi 3 (odpowiednik ISO 102400) lub też obniżenia do Lo 1 (odpowiednik ISO 100). Szumy zanieczyszczające obraz zostały zminimalizowane, aby umożliwić fotografowanie przy wysokich czułościach i przy minimalnej ilości światła. Dodatkowo, Nikon D3S został wyposażony w funkcję filmowania D-Movie, która pozwala na zapis wideo w rozdzielczości HD, z możliwością ustawienia filmowania z wysokimi czułościami, jak również podstawowej edycji filmu w aparacie: przycinania, wyboru początku i końca ujęcia, zapisu pojedynczej klatki jako zdjęcia JPEG. Aparat oferuje doskonałe parametry, niezawodność i jakość, której oczekują zawodowi fotografowie podczas niezliczonych zadań fotograficznych, nawet tych najbardziej wymagających, jak sport i fotografia przyrody.

AF-S NIKKOR 14-24 mm f/2,8G ED

Obiektyw AF-S NIKKOR 14-24 mm f/2,8G ED jest pierwszym na świecie ultraszerokokątnym zoomem, który oferuje ogniskową 14 mm o otworze względnym f/2,8. Obiektyw został doskonale przyjęty przez branżę fotograficzną i doceniony przez takie stowarzyszenia, jak TIPA (Technical Image Press Association), które uznało ten model za najlepszy zawodowy obiektyw roku 2008 w Europie i EISA (European Imaging and Sound Association), które uznało produkt Nikona za europejski obiektyw zawodowy lat 2008-2009.

NIKON Corporation

NIKON działa od ponad 90 lat i należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Jest producentem najwyższej jakości aparatów fotograficznych, obiektywów, skanerów, mikroskopów oraz precyzyjnych urządzeń optycznych zarówno dla przemysłu, jak i użytkowników indywidualnych. NIKON jest światowym liderem w segmencie cyfrowych aparatów fotograficznych. Wysoka jakość oferowanego sprzętu, jego trwałość i niezawodność pozwoliła firmie NIKON zdobyć przeważającą część rynku fotografii profesjonalnej jak również coraz liczniejsze grono amatorów na całym świecie.

W Polsce firmę reprezentuje NIKON Polska Spółka z o.o., która rozpoczęła swoją działalność 3 listopada 2003 r. jako importer produktów fotograficznych. W Warszawie przy ulicy Postępu 14 firma posiada również centrum serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Więcej informacji o firmie NIKON, jej działalności w Polsce i produktach dostępnych na naszym rynku można znaleźć na stronie www.nikon.pl

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl