Nowa umowa


Nowa umowa
2009-08-28
W drugim kwartale tego roku popyt na złoto był niższy o 9 proc., niż rok wcześniej. Był to efekt spadku zapotrzebowania ze strony przemysłu jubilerskiego, głównie z Indii. Kraj ten jest od lat największym konsumentem złota w postaci fizycznej.

Osłabienie rupii wobec dolara i pogorszenie sytuacji ekonomicznej ludności zmniejszyło siłę nabywczą płynącą z tego kraju. Kryzys oraz obawy o przyszłość przyczyniły się również do spadku zakupów biżuterii również w krajach Zachodu.

W drugim kwartale odnotowano również niższy popyt na złoto ze strony przemysłu  i dentystów - o około 1/5 mniej, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Spadki zapotrzebowania ze strony jubilerów i przemysłu zostały w znaczącej mierze zrekompensowane wzrostem popytu inwestycyjnego, którego siła wynosiła ceny złota na poziomy bliskie tysiąca dolarów za uncję trojańską. W drugim kwartale 2009 r. popyt w tym zakresie był o 46 proc. wyższy, niż przed rokiem. Zadecydowały o takim wyniku inwestycje funduszy złota notowanych na giełdach (Exchange Traded Funds, „ETFs"), gdzie wzrost wyniósł 1315 proc.

Złoto jest w dalszym ciągu silne i sprzyjać będą mu ograniczenia w sprzedaży złota, jakie wprowadza nowa, trzecia już, umowa (Central Bank Gold Agreement, „CBGA"). Osiemnaście krajowych banków centralnych Europy oraz ECB zobowiązały się ograniczyć wyprzedaże rezerw złota łącznie do 400 ton w każdym roku, tzn. do 2 tys. ton w ciągu pięcioletniego okresu obowiązywania umowy. Należy dodać, że w poprzedniej umowie ograniczenia wyprzedaży złota stanowiły 2,5 tys. ton.

Jan Mazurek

Główny Analityk

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl