Nowe modułowe skrzydło szpitala w Ostródzie oddane do użytku


2024-04-03
Rozbudowa szpitala w Ostródzie jest przykładem realizacji łączącej w sobie wykorzystanie nowatorskich, innowacyjnych i proekologicznych technologii budowlanych i instalacyjnych w budynku użyteczności publicznej.

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/bb6ec6515a266cdb43b2b4e72b127bb620240403081745/0bcfa70c920b6bf4380ef0b45347fcd320240403081827/6fff77

 

Rozbudowa szpitala w Ostródzie jest przykładem realizacji łączącej w sobie wykorzystanie nowatorskich, innowacyjnych i proekologicznych technologii budowlanych i instalacyjnych w budynku użyteczności publicznej. Rozwiązania te nie tylko znacznie skróciły czas samego procesu budowy, ale pozwoliły też zminimalizować negatywny wpływ obiektu na środowisko. Firmą, której powierzono rozbudowę szpitala, jest gdańska spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej. Inwestycja została zakończona pod koniec 2023 roku i oddana do użytkowania na początku roku 2024

 

Zakrojony na szeroką skalę projekt modernizacji ostródzkiego szpitala zakładał rozbudowę obiektu w kierunku ulicy Jagiełły. Po jej ukończeniu całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1588,8 m2. Łącznie na terenie szpitala powstały aż 102 pomieszczenia podstawowe oraz dodatkowe pomieszczenia techniczne i komunikacyjne. W ramach inwestycji w szpitalu powstały również liczne sale zabiegowe o zróżnicowanym przeznaczeniu, wybudowano nowy podjazd dla karetek oraz ciągi piesze w otoczeniu obiektu. Projekt obejmował również zagospodarowanie okolicznych terenów zielonych.

 

Z olbrzymią satysfakcją przystąpiliśmy do tej realizacji, mając na uwadze, że po lotniskach, to właśnie szpitale należą do najbardziej wymagających technicznie obiektów – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Ta realizacja potwierdza zakres i poziom naszych kompetencji i otwiera nam drogę do współpracy z wymagającymi inwestorami przygotowującymi nawet tak skomplikowane inwestycje, a którzy równocześnie oczekują szybkiej realizacji, wysokiej jakości, ekologii zastosowanych rozwiązań, a swoje inwestycje realizują z poczuciem odpowiedzialności środowiskowej.

 

Kluczowym aspektem projektu rozbudowy ostródzkiego szpitala było wykorzystanie prefabrykowanych modułów drewnianych. Są to konstrukcje charakteryzujące się doskonałymi parametrami termicznymi oraz wysoką wytrzymałością i sztywnością. Przygotowane zostały w oparciu o drewno lite, które następnie jest klejone warstwowo, co powoduje zwiększenie jego wytrzymałości  i sztywności. Ze względu na swoje właściwości, materiały te nie podlegają pęknięciom ani odkształceniom, pozostają odporne na uszkodzenia, a także na grzyby i insekty, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie dla obiektów szpitalnych.

 

Ważną cechą prefabrykowanych modułów drewnianych jest ich pełna dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu pomieszczeń i wytworzenie ekologicznego mikroklimatu. Wykorzystywane materiały efektywnie izolują ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym, latem chroniąc go przed ciepłem zewnętrznym, dzięki czemu generują spore oszczędności związane z ogrzewaniem i wychładzaniem budynku. Kolejnym innowacyjnym proekologicznym rozwiązaniem, które zostało zaimplementowane w budynku, jest mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie, w połączeniu z wykorzystaniem technologii modułowej, w dłuższej perspektywie nie tylko znacznie obniży zużycie energii i negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale też dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacji całego obiektu.

 

Realizacja wymagała głównie spełnienia specyficznych wymagań technicznych opisanych dla tego typu budynków w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych czy architektury i wykończenia – mówi Mariusz Janczarek, project manager EKOINBUD. Budynek został zrealizowany w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, składających się z prefabrykowanych paneli ściennych, stropowych i dachowych. Ciekawym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie zadaszonej przestrzeni technicznej nad I piętrem, gdzie przewidziano instalację urządzeń wentylacyjnych.

 

Projekty wyjściowe oparte na konstrukcji w technologii modułów stalowych zostały opracowane przez  zamawiającego. EKOINBUD, dysponujący innowacyjnymi rozwiązaniami ekologicznymi o wysokich właściwościach prozdrowotnych, wnioskował o zastosowanie w budynku szpitala drewna jako podstawowego materiału konstrukcyjnego. W związku z koniecznością dostosowania budynku do nowej konstrukcji, wewnętrzna jednostka projektowa EKOINBUD opracowała nowy projekt architektoniczny, konstrukcyjny i branżowy przy zachowaniu wszystkich parametrów zawartych w projekcie wyjściowym.

Nadesłał:

mateuf8

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl