Noworoczne postanowienia – zacznij od przeglądu swojego zdrowia!


Noworoczne postanowienia – zacznij od przeglądu swojego zdrowia!
2018-01-18
Początek nowego roku to dla wielu z nas czas planowania zmian i podejmowania postanowień. Jedni chcą podróżować, inni więcej czytać czy prowadzić zdrowszy styl życia – uprawiać regularnie sport lub zmienić dietę.

A gdyby tak zacząć od kompleksowego przeglądu zdrowia? W końcu nasze samopoczucie i energia do działania w ogromnej mierze zależą od kondycji naszego organizmu. Od czego warto rozpocząć noworoczne „zdrowotne porządki” – podpowiadają lekarze specjaliści z Centrum Medycznego Damiana.

Nowy rok = zdrowie pod lupą!

Badania profilaktyczne naszego stanu zdrowia możemy porównać np. do przeglądu stanu naszego… samochodu – niestety z tą różnicą, że naszym autom często poświęcamy więcej uwagi niż sobie samym. Zmieniamy opony, olej, przed każdym dalszym wyjazdem sprawdzamy, czy aby na pewno wszystko jest sprawne (hamulce, skrzynia biegów itp.). Odwiedziny w serwisie raz do roku to dla każdego właściciela samochodu naturalna, a nawet obowiązkowa sprawa. Dlaczego w ten sam sposób nie podchodzimy do sprawdzenia kondycji naszego organizmu? Część z nas z konsultacji lekarskiej i badań korzysta dopiero w momencie, gdy coś nas zaboli. Jaki jest więc dobry plan na początek nowego roku? Możemy tym razem rozpocząć go od badań profilaktycznych i zadbać o swoje zdrowie. Styczeń to idealny czas, by zrobić małe (zdrowotne) podsumowanie minionych miesięcy i tym samym przygotować się na nadchodzące wyzwania. Coroczne wykonywanie badań profilaktycznych jest niezmiernie ważne – warto je zrobić zarówno wtedy, gdy mamy zdiagnozowane pewne dolegliwości, ale także w przypadku, gdy czujemy się zupełnie dobrze – dla spokoju ducha powinniśmy sprawdzić, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Pamiętajmy, że dzięki takim badaniom mamy szansę na wczesne wykrycie nieprawidłowości i skutecznie poradzenie sobie z nimi.

 „Nic mi nie jest i nie muszę się badać…”

Często wydaje nam się, że jesteśmy w świetnej formie i nic nam nie dolega, a jeśli nawet odczuwamy jakieś dolegliwości to je uznając, że są one przejściowe i zaraz miną. Oczywiście, bardzo często tak jest, ale pamiętajmy, że nawet jeśli w chwili obecnej czujemy się dobrze to na stan naszego zdrowia ma wpływ wiele zmiennych. Istotne są zarówno czynniki genetyczne, warunki środowiskowe, jak i styl życia. Zdrowiu zagraża także nadmierny stres, który dotyczy prawie każdego z nas. Według przeprowadzonego przez Instytut GFK Poland badania rynku szacuje się, że aż 98% respondentów wspomina o tym, że odczuwa stres. 2/3 ankietowanych odpowiada, że stresuje się co najmniej raz w tygodniu, a 18% – codziennie[1]. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że to najbardziej szkodliwy czynnik zagrażający zdrowiu współczesnego człowieka. Stres może bowiem doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu narządów, a nawet całego organizmu. Do tego dochodzą nierzadko używki (takie jak papierosy czy alkohol), nieregularne posiłki, przetworzona żywność, brak aktywności fizycznej – to również aspekty, które mogą stopniowo niszczyć naszą witalność. Dodatkowo, praca i domowe obowiązki często wypełniają nasz harmonogram dnia na tyle, że zupełnie brakuje nam czasu, by wykonać jakiekolwiek badania. Zabiegani, odkładamy wiele rzeczy na później – w tym najważniejsze – nasze zdrowie. Czasem dobrze jednak znaleźć trochę czasu dla siebie i poświęcić go na kompleksowe sprawdzenie stanu swojego zdrowia.

[1]http://www.gfk.com/pl/aktualnosci/press-release/niemal-co-piaty-polak-zyje-w-ciaglym-stresie/