Nowy człowiek na pokładzie rodziny! Co zrobić by dziecko czuło się bezpiecznie i dobrze?


Nowy człowiek na pokładzie rodziny! Co zrobić by dziecko czuło się bezpiecznie i dobrze?
2018-11-01
Nie jest tajemnicą, że żyje nam się lepiej i bardziej komfortowo, gdy czujemy się bezpiecznie. To właśnie bezpieczeństwo sprawia, że nie czujemy paraliżującego strachu, czy nieprzyjemnego ucisku w klatce piersiowej.

Nie jest tajemnicą, że żyje nam się lepiej i bardziej komfortowo, gdy czujemy się bezpiecznie. To właśnie bezpieczeństwo sprawia, że nie czujemy paraliżującego strachu, czy nieprzyjemnego ucisku w klatce piersiowej. Skrzętnie budujemy nasz domowy azyl, który kojarzy nam się z czymś dobrym, przyjemnym, wolnym od trosk. To właśnie bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb życiowych ludzi dorosłych jak i dzieci.

Jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo to stan najważniejszy dla naszego Malucha, bez niego dziecko nie mogłoby się prawidłowo rozwijać, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Dziecko, które czuje się bezpiecznie, jest spokojne, otwarte na poznawanie świata, ufne w stosunku do rodziców jak i obcych ludzi. To stan, który pozwala Maluchowi odkrywać świat, dążyć do samodzielności, rozwijać umiejętności, ponieważ w razie niepowodzenia dziecko wie, że zawsze może się schronić i szukać pocieszenia wśród rodziców.

“Skóra do skóry”

Dla nowonarodzonego dziecka najważniejsza jest bliskość z rodzicami, dziecko musi czuć, że ciągle ktoś z nim jest, ktoś się nim opiekuje. W pierwszych dniach życia oczywiście najważniejsza jest bliskość z mamą, to więź która rodzi się zupełnie bezwarunkowo i instynktownie. Dziecko musi czuć bliskość mamy, zapach jej skóry, słyszeć bicie jej serca, ponieważ to mu przypomina czas spędzony w łonie matki. Kontakt z ojcem Maluch złapie w późniejszym czasie, im ojciec częściej będzie przytulał, kołysał, kąpał, czy przewijał - ta więź powstanie szybciej i będzie coraz silniejsza.

Dotyk to najważniejszy zmysł u noworodka

Kontakt fizyczny z drugim człowiekiem rodzi bliskość emocjonalną, dlatego to właśnie dotyk jest najważniejszym zmysłem u Malucha. Dziecko na początku nie rozumie słów i często nie ma pojęcia co rodzice do niego mówią, natomiast tulenie, głaskanie, czy kołysanie w ramionach to dla noworodka przejaw miłości, który daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Gniazdo niemowlęce przypomni dziecku czas w łonie mamy

Gniazdo niemowlęce zostało stworzone z myślą o stworzeniu dziecku jak największego poczucia bezpieczeństwa. Dzięki niedużym rozmiarom gniazda niemowlęcego Maluch poczuje się jak w łonie matki i nie będzie czuł przytłoczenia przestrzenią. Gniazdo może służyć jako przenośne miejsce drzemki, natomiast świetnie się sprawdzi w łóżeczku jak i w łóżku rodziców.

Jeżeli chcecie stworzyć dziecku azyl, to gniazdo niemowlęce z pewnością wam w tym pomoże.Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl