O poziom wyżej: rusztowania i drabiny


O poziom wyżej: rusztowania i drabiny
2019-05-27
Choć dziś zdecydowanie dominują w wielu zastosowaniach rusztowania aluminiowe, to drabiny drewniane nadal są produkowane i w wielu przypadkach to one będą lepszym rozwiązaniem. Pod warunkiem jednak, że będzie to model odpowiednio zaprojektowany i wykonany, a więc też wygodny i funkcjonalny.

Kiedy drewno wygra z aluminium

Rusztowania aluminiowe są lekkie i stabilne, ale nie zawsze trzeba tak dużych konstrukcji. W zastosowaniach domowych wystarczy zwykła drabina i to niekoniecznie mająca 4,5 metra. Już trzymetrowe drabiny wystarczą do zdecydowanej większości zastosowań. Przy tej wysokości nawet drewniana drabina nie będzie przesadnie ciężka, a dobrze wykonana zapewni odpowiednią sztywność i trwałość. Będzie też absolutnie podstawowym wyposażeniem do prac elektrycznych. Zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi drewno będzie służyło przez wiele lat, należy jednak wybrać solidnie wykonaną i wzmocnioną drabinę, jeśli ma ona być naprawdę przydatna.

Szeroką ofertę drabin drewnianych wysokiej jakości można poznać na stronie producenta: https://www.dramix.pl/baza-wiedzy/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-drabiny-drewniane.Trzy najważniejsze cechy dobrej drabiny

Wybierając drabinę drewnianą, trzeba się upewnić, że jej szczeble są utwardzone. Nie tylko wybiera się do ich produkcji odpowiednie fragmenty wyselekcjonowanych gatunków drewna, ale też odpowiednio obrabia i zabezpiecza. Po drugie, okucia powinny być wykonane z mocnej stali. Najlepszym rozwiązaniem będzie stal ocynkowana, która jest bardzo odporna na korozję, a przy tym jest wystarczająco sztywna, by nie trzeba było używać jej grubych i ciężkich płyt. Po trzecie wreszcie należy upewnić się, że zawiasy są szerokie i stabilne, a łańcuchy zabezpieczające mocne i solidnie zamocowane.

W przypadku drabin aluminiowych wszystko sprowadzi się do sprawdzenia solidności wszystkich połączeń oraz sprawdzenia, czy cała konstrukcja jest sztywna. W przeciwieństwie do drabin drewnianych, aluminiowe nie będą pracowały i nie ma możliwości, by „dopasowały się” do użytkownika. Drewno pod tym względem daje nieco większe możliwości, bo nie jest tak sztywne.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl